Снимка: Ройтерс
Дания беше първата страна, която обяви, че спира употребата на британско-шведската ваксина след съобщения за тежки случаи на образуване на кръвни съсиреци при ваксинираните. Едно от тези съобщения се отнася до смъртта на пациент, като същевременно се отбелязва, че „понастоящем не може да се направи заключение дали има връзка между ваксината и кръвните съсиреци“. Ваксинациите с AstraZeneca са спрени за 14 дни. В периода от 29 март до 1 април датските власти ще обявят ново решение относно използването му.
Примерът на Дания беше последван от Норвегия, където почти 122 хил. души са имунизирани с тази ваксина, и Исландия. В тези страни не е имало случаи на образуване на кръвни съсиреци при ваксинирани пациенти.
Италия спря използването на една партида ваксина AstraZeneca след смъртта на 43-годишен военен от сърдечен арест. Предния ден му била дадена първата доза от британско-шведския препарат. Като предпазна мярка властите решиха да „забранят употребата на тази партида от ваксината в цялата страна“. След Италия, Румъния също реши да не използва лекарството от тази партида.
Тайланд отложи ваксинациите на министър-председателя Прают Чан-Ох и други държавни служители, които трябваше да бъдат първите в страната, получили ваксината AstraZeneca.
В България ваксинирането с този препарат е спрян в очакване на писмено становище за безопасност от Европейската агенция по лекарствата (EMA).
Повечето страни все още не възнамеряват да спират имунизацията на населението с ваксината на AstraZeneca.
Употребата на ваксината в Германия ще продължи. Към днешна дата в страната са известни 11 случая на тромбоемболични усложнения, четирима души са починали, но все още не е установена връзката между ваксинацията и усложненията. В Германия са направени около 1,2 млн. ваксинации с ваксината AstraZeneca.
"Няма да преустановим употребата на ваксината AstraZeneca, няма големи медицински рискове, свързани с нея", заяви френският министър на здравеопазването Оливие Веран.
Властите в Австрия, Холандия, Финландия и други европейски страни също обявиха намерението си да продължат да ваксинират с този препарат. В Естония се препоръчва да не се използва при пациенти с риск от образуване на кръвни съсиреци.
Агенцията за контрол на лекарствата и медицинските изделия на Великобритания заяви, че няма основания за спиране на употребата на тази ваксина. В страната вече са разпределени над 11 млн. дози от ваксината AstraZeneca, но "наличните данни не потвърждават, че тя допринася за образуването на кръвни съсиреци".
Междувременно Eвропейската агенция по лекарствата препоръча да продължи ваксинирането на населението срещу коронавирус с препарата на AstraZeneca. В съобщение за пресата се казва, че в момента се разследват всички подозрителни случаи, но няма индикации, че ваксинацията е довела до тези усложнения, които не са посочени като странични ефекти.
Според агенцията към 10 март в Европейското икономическо пространство са съобщени 30 случая на тромбоемболични усложнения сред приблизително 5 млн. души, получили ваксината на AstraZeneca.
Световната здравна организация няма данни, че ваксината AstraZeneca може да навреди на здравето, каза Мелита Вуйнович, представител на СЗО в Руската федерация, съобщава ТАСС.