Росен Христов: Чирен е пълен със скъп газ, договорен от предишното правителство

Росен Христов: Чирен е пълен със скъп газ, договорен от предишното правителство

„Газохранилището в Чирен е пълно, но със скъп газ, договорен от предишното правителство. В момента го вадим по малко, за да не увеличаваме средната цена на газа в България. Работим и с други заинтересовани страни – газовите асоциации и други търговци, да намерим вариант евентуално за компенсации на този газ, който е на много високи цени”, това заяви енергийният министър Росен Христов  пред Нова тв. 

„Искрено се надявам цената на газа да продължи да пада глобално. Газохранилищата в Европа са пълни. Това ще принуди продавачите да поддържат достъпни цени”, каза още той. 

Той увери, че най-тежкото е зад гърба ни. След решаването на проблема с доставките, страната ни вече гони дългосрочни договори.

 

По-рано днес Росен Христов представи инициативата за проучване на газовия пазар в региона на Югоизточна и Централна Европа. Това стана по време на срещата му с министъра на външните работи на Унгария в Загреб. Идеята е всяка държава да предостави информация за нужното й количество газ, както и възможностите й за пренос. Така ще се определи къде има нужда от нови газови връзки, както и къде те могат да бъдат увеличени.

„Срещата мина много конструктивно, с голямо удоволствие се включват в нашата инициатива, тъй като и те търсят възможност за диверсификация и сигурност на доставките. Нашето предложение, което представих не само на унгарците, но и на колегите министри от Гърция, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Молдова и Украйна, е да направим мащабно проучване за нуждите от газ и за съществуващата инфраструктура, която може по алтернативни пътища да го достави. Идеята е да установим какви инвестиции са необходими, за да развием мрежата", каза Христов.

Росен Христов коментира и визията за развитие на електроенергетиката.

„Тя предвижда да строим 4 нови реактора, което е обосновано от очакваното нарастване на потребление на електроенергия в България и региона. Трябват 2 реактора в „Козлодуй” и 2 – в „Белене”. Но да вземем крайно и твърдо решение – трябват обстойни предпроектни проучвания, които ние възнамеряваме да инициираме, така че НС да вземе компетентно и финално решение, за да знаем как развиваме ядрената енергетика. Нашата препоръка е да развием и четирите възможни реактора”, заяви Росен Христов.

„Белене” има оборудване, възнамеряваме да направим анализи какво и как може да се построи със съществуващото оборудване. Казвам го във връзка със спекулациите, че ще го продаваме на Украйна. Имаше проявен интерес, но ние отговорихме, че проучваме как да го използваме в България”, коментира Христов.

Запитан дали има сериозен план Б за доставка на свежо ядрено гориво, министърът потвърди. „И с „Фраматом” и с „Уестингхаус” са реални неща, имаме подписани споразумения, продължаваме да ги развиваме”, каза Росен Христов. Горивото било безопасно, а цената – сравнима с руската цена.

Относно проекта за фотоволтаични централи на територията на „Мини Марица изток”, Росен Христов увери, че всички хора, които в момента работят там, ще запазят работните си места. Централите ще се строят на свободни територии. „По време на строежа ще има още между 2000 – 3000 работни места, а по време на експлоатацията – 1000 ”, каза министърът.

 

Източници: Нова, "24 часа"

 

Коментари

  • ППППППП

    07 Март 2023 21:25ч.

    Парапетеното Парти имаше специална топ точка в предизборната си програма: Да напълним чирен! Световни енергийни експерти! Как иначе - с синодалния академик на борда....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Скъп газ

    07 Март 2023 21:33ч.

    Купен през тоя период има във всички хранилища в Европа бе руско мекере. Причината е шантажа на др. Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сънищата на един шантаж

    07 Март 2023 21:45ч.

    или гордостта да си като всички глупаци

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпроси ????

    07 Март 2023 21:56ч.

    След като всичко лошо е зад гърба ни, защо в къщи мръзнем бе господине? Защо радиаторите ми са почти студени ,а сметките ми за парно за предишните два месеца са абсолютно същите като миналата година? 1 към 1 еднакви, какви са тези стъкмистики? И защо нощно време ми се спира тока? И защо цените на храните се повишиха? Не е спекула, както се опитват да ни внушат, друга е причината. Това ли ви е скапаната диверсификация?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фукушима

    07 Март 2023 23:42ч.

    Нека експертите да кажат, дали реакторите на японския АЕЦ-Фукушима са американски. Ако ДА, значи в никакъв случай да не обсъждаме друга технология, освен познатата,сигурна и изпитана руска ядрена технология.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зелен чорап от нато

    08 Март 2023 0:05ч.

    3 реактора са на Дженерал електрик, 2 на Тошиба и 1 на Хитачи. Реактора на Хитачи е издържал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мамут

    08 Март 2023 0:12ч.

    производители на оборудването на Фукошима са Toshiba, Hitachi и американската GE-самия реактор за Фукушима -1 типа на реактора е кипящ едноконтурен .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Н.Н.

    08 Март 2023 0:54ч.

    Е, то по тази логика, русофобите много обичат да цитират Чернобил, която е по-тежка авария от Фукушима. Но това пренебрегва факта, че чернобилските реактори тип РБМК са много различни от реакторите ВВЕР, каквито работят в Козлодуй, и каквито бяхме планирали да строим в Белене. Същото и с Фукушима, там реакторът е от вече остарелият тип BWR (Boiling Water Reactor), сега се строят реактори тип PWR (Pressurized Water Reactor), което е същият принцип на работа като на руските ВВЕР. Би трябвало и степента на безопасност да е сравнима. Доколкото знам най-сериозният инцидент с американски реактор тип PWR е Three Mile Island, което се води по-ниска степен на авария (т.е. изтекла е по-малко радиация) от колкото при Фукушима и Чернобил. Аз лично нямам притеснения от безопасността на американските реактори (нито от руските), но имам притеснения само за цената и да не получим само поредните чертежи, както стана със самолетите F-16 дето ей сега, още малко и ще започнат да ги произвеждат, само да изчакаме още няколко години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НИКИ

    08 Март 2023 2:25ч.

    И ВСИЧКИТЕ ЗАБРАВЯТ НАЙ ВАЖНОТО , ПРЕДИ ДА ГО ЗАПЪЛНЯТ ГО ОПРАЗНИХА , РАЗДАДОХА ГАЗТА НА БЕЗЦЕНИЦА , ОТКРАДНАХА Я ДЕМЕК

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ура, победихме

    08 Март 2023 5:33ч.

    Сега че настане благоденствие

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво "Въпроси????"

    08 Март 2023 6:15ч.

    Споделям позицията Ви, от 2 години отопление с климатици ми излиза с 50% по-ниска цена. Но плащам "сградна инсталация" до сто лева. А си представете ако проектът "Белене" - беше реализиран, или Южен Поток, директна доставка през Черно море. Българският народ плати огромен данък "триене на зъби" на новите си "властелини", следствие Европа, жестока, геноцидна икономическа война, която бавно и сигурно отнема милиони животи. За да удолетворят газовите интереси на "чужди лобита и кланове". Изходът е индивидуален отказ от парно, "младите, умни и красиви", понякога и "крадливи" жълтопаветници, спокойно, ако искат парно могат да си купят замъци в затворени комплекси-там да се греят ако искат и за 5 бона, а не да изнудват възрастните ни родители с ниски пенсии да мръзнат, горките се чувстват виновни, че им помагаме..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пенсионер

    08 Март 2023 7:52ч.

    Статистика за цената на газта: Март 2017 – 27,93лв Март 2018 – 44,80лв Март 2019 – 33,39лв Март 2020 – 22,46лв Март 2021 – 28,64лв Март 2023 - 106,84лв Без коментар!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    08 Март 2023 10:35ч.

    Лъжеш бе, лобист газпромски !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    08 Март 2023 12:14ч.

    Eх, ты, гадюка! значи руски АЕЦ може да бъдат построени в Турция, в Египет, в Сауд. Арабия, в Кувейт, в Бангладеш и в Аржентина, но в не и в България, защото /ти да видиш !/ ние трябва да пазим Европа от лошия руски ток, да внасяме електричество от чалмите и да се върнем в каменната ера... а «Росатом» строи АЕЦ - ВВЭР-1200 в Бангладеш на стойност $13 млрд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    08 Март 2023 12:38ч.

    също и в Унгария, в Беларус Април т.г. пускат 2 блок...(от Уикипедия) Действащи АЕЦ по света, изградени от „Росатом“: Тянванска АЕЦ (Китай) АЕЦ „Богунице“ (Словакия) АЕЦ „Козлодуй“ (България) АЕЦ „Пакш“ (Унгария) Строящи се АЕЦ по света, изграждани от „Росатом“ АЕЦ „Бушер“ (Иран) АЕЦ „Куданкулам“ (Индия) АЕЦ „Акую“ (Турция) Тянванска АЕЦ 3, 4 (Китай) АЕЦ „Нинтхуан-1“ (Виетнам) АЕЦ „Моховце“ (Словакия) Беларуска АЕЦ Хмелницка АЕЦ (Украйна) АЕЦ „Пакш“ (Унгария) АЕЦ „Темелин“ (Чехия)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи