Следвайте "Гласове" в Телеграм.
Нуждаем се не само от всеобхватна стратегия как да бъде спряна войната на Русия срещу Украйна, но и как да бъде спечелен мирът след това, заяви президентът Румен Радев по време на участието си в срещата на върха на страните от формата Б9, която се проведе днес във Варшава.
Продължаващата война увеличава заплахата за мира, сигурността и стабилността не само на нашия регион, а и на цяла Европа. Конфликтът поставя на изпитание вече над година социалните и икономическите системи на европейските държави и налага търсенето на нови сигурни маршрути за доставки на енергийни и други ресурси за справяне с кризата. От ключово значение е и как ще изглежда Европа след края на военните действия, включително и новата архитектурата за сигурност, която ще влияе върху нашето бъдеще, каза още българския президент.
Според него чл. 5 от Северноатлантическия договор гарантира сигурността на държавите членки на НАТО, но влошената среда за сигурност изисква и реални действия за укрепване на националния отбранителен капацитет на отделните страни, който да допринася за общата сигурност. България оказва в рамките на своите възможности подкрепа за Украйна и ще продължи да подкрепя международните усилия в търсенето на устойчиво решение за прекратяване на войната в Украйна.
На срещата на върха във Варшава на страните от формата Б9,, който обединява държавите членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша, тази година участваха президентът на САЩ Джо Байдън и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Русия е най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците", се казва в декларация, приета от президентите на девет държави от източния фланг на НАТО след срещата им с американския президент Джо Байдън и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг във Варшава в сряда.
Президентите на България, Полша, Румъния, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония, както и премиера на Чехия, осъждат "по най-категоричния начин", войната, започната от Русия срещу Украйна преди година.
"Ние осъждаме агресивната война на Русия по най-категоричния възможен начин. Броят на цивилните жертви в Украйна нараства поради безразборните ракетни удари на Русия и умишлените атаки срещу критична инфраструктура, включително използването на Черно море като стартова площадка. Отговорните за зверствата и военните престъпления ще бъдат подведени под отговорност", се казва в документа, разпространен след края на срещата във Варшава.

В документа, подписан от президента Румен Радев, както и от държавния глава на Унгария Каталин Новак, се изразява решимост "да поддържаме международния натиск върху Русия", както и че "осъждаме всички, включително Беларус, които активно подпомагат агресивната война на Русия срещу Украйна".
Президентите от деветте натовски държави заявяват, че "Украйна упражнява законното си право да се защитава срещу руската агресия, за да си възвърне пълния контрол над своята територия и има право да освободи окупираните територии в рамките на международно признатите си граници".
"Ние ще продължим да подкрепяме усилията на Украйна за тази цел, докато е необходимо. Приветстваме героизма на украинския народ и доблестта на неговата армия. Отдаваме почит на украинските военнослужещи и военнослужещи, защитаващи своята свобода и нашите общи ценности", се казва в заключителния документ от срещата във Варшава.
В него се потвърждава разбирането, че "бъдещето на Украйна е в Европа" и че деветте, подкрепят твърдо нейните евроатлантически стремежи.
