Достойнство на направения анализ е проявеният комплексен подход, който отчита ролята на всяка от институциите и подчертава потребността от съвместни усилия и конструктивен диалог.
"Обективно е посочено, че "темпът и задълбочеността на реформите" зависят от множество фактори, включително и от адекватно законодателство", посочват от прокуратурата.
"Справедливо са оценени като "значителна стъпка напред" измененията на Конституцията през 2015 г. и на ЗСВ през 2016 г., като е отчетен приносът на Министерство на правосъдието за "тясно сътрудничество с представители на различните професии". Благодарение на конструктивния подход на министър Екатерина Захариева и нейния екип в кратък срок бяха подготвени ключови за реформата законодателни промени", отбелязват от прокуратурата.
"Оценени са положените, особено в последните години, усилия от прокурорите и следователите за "нарасналия брой нови следствени дела и дела, внесени в съд" за корупционни престъпления, както и "трайните резултати", постигнати от специализираната прокуратура, се посочва в съобщението.
"Коректен е изводът, че "продължаващата липса" на убедителни резултати, независимо от предприетите вътрешно-организационни и законодателни мерки за подобряване ефективността на прокуратурата, се дължи на "всички съответни институции в различните етапи на наказателното производство", отбелязват от държавното обвинение.