Един невероятен българин, който може да бъде пример на всеки един от нас, обиколил цялото земно кълбо, но винаги носеше дълбоко в сърцето си Родината ни. Така президентът Радев определи Симеон Идакиев в приветствието си, след като му връчи отличието. За Симеон Идакиев България си остава най-хубавото кътче на планетата, изтъкна президентът.
Държавният глава каза, че отличието на Симеон Идакиев е израз на дълбоката признателност на обществото ни за неговата целеустременост, всеотдайност и откритост. За това, че в продължение на дълги години цели поколения българи, когато границите още не бяха отворени, когато не разполагахме с мобилни устройства, заливащи ни отвсякъде с информация, научаваха за света от прекрасните, популярни, наситени със знания и емоция разкази на Симеон Идакиев. Пътешествайки с вас навън, вие ни водихте обратно към самите себе си, към нашите корени, към българската духовност, се обърна президентът към изтъкнатия журналист. Той посочи също, че с филмите си Симеон Идакиев ни показва и невероятната красота на България - това да се чувстваш горд, че си българин, да преоткриваш нашата Родина и все повече да се влюбваш в нея.
Президентът Радев и Идакиев разказаха и лични спомени за познанството си. То е на близо 30 години, каза Радев, като отбеляза присъствието на авиатори в залата. Това не е случайно, защото ни свързват много общи неща - силата на мечтата, полетът на въображението, свободата на свободната мисъл, неукротимият копнеж към неизвестното и към предела на човешките възможности, каза президентът Радев и пожела на Идакиев да запази младежкия си устрем. Симеон Идакиев разказа за запознанството си с Радев като пилот от Военновъздушните сили /ВВС/, който разказвал за авиацията. После поизгубили контакт, а преди няколко години Идакиев подарил на президента Радев една от книгите си. Този човек, който сега е начело на държавата, остана същият човек, колко е важно това, каза Симеон Идакиев.
Той разказа също и за своя филм "Крилете на България" - част от трилогия, посветена на пилотите от ВВС на България.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев връчи на Симеон Идакиев почетния знак - сертификат "Бетеанец завинаги". По принцип не го даваме на "небетеанци", но ще ви кажа аргументите да го дадем на Симеон Идакиев за неговата 80-а годишнина. Той прави това, което прави БТА. Максим Минчев, чието име носи тази зала, казваше, че най-ценното на пътуването е, че ти позволява да се сравняваш. Симеон Идакиев през всички тези години позволяваше да се сравняваме. И той, и БТА позволяват на света да вижда България, каза Вълчев. Неговото име от иврит означава "Бог чува" и всъщност той си е обречен да прави това, което е правил през всички тези години - от една страна него да го чуват за България, а и той да продължи да чува целия свят и да ни разказва за него, каза Вълчев. Той подари на Идакиев и книгата "Символите на България".
Сред уважилите Симеон Идакиев тази вечер бяха също Кръстю Лафазанов и Елена Лафазанова, директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев, който му подари книгата "Антарктическа кухня", генерал от запаса Михо Михов, генерал-майор от запаса Иван Парапунов, много приятели и колеги.
В началото на честването тази вечер беше показан филм за живота и професионалния път на Симеон Идакиев - "80 години не стигат". Симеон Идакиев е роден на 27 ноември 1941 г. в Радомир. Той е продуцент и водещ на популярното географско предаване "Атлас" на Българската национална телевизия. Създава над 400 филма, обединени от заглавията "Един мъж, един автомобил, една камера", "Един мъж, една камера" и "Непознатата България". Автор е и на многобройни публикации в печата, водещ на радиопредавания, както и на няколко книги.
Източник: БТА