Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Ще предложа на своите колеги Социалдемократическата партия (СДП) да напусне управляващата коалиция и да подам оставка като министър-председател, заяви румънският премиер Марчел Чолаку, цитиран от Аджепрес, предаде БТА. "Вместо да оставя бъдещият президент да ме смени, реших сам да подам оставката си“, каза Чолаку след среща на ръководството на Социалдемократическата партия.
„Тази коалиция беше сформирана с две цели. Едната - да се създаде правителство; и втората - да има общ кандидат за поста президент на Румъния. Не беше постигната една от двете цели - да има общ кандидат, който да стане президент на Румъния. Крин Антонеску не влезе във втори кръг. Следователно коалиционното споразумение не беше изпълнено. Днес ще предложа на колегите СДП да напусне тази коалиция. Ако моите колеги гласуват за напускане на коалицията, естествено е аз, министър-председателят на коалицията, да подам оставка от позицията на министър-председател“, каза Чолаку в централата на СДП.
По-рано днес управляващата коалиция в Румъния, съставена от Социалдемократическата партия (СДП), Национално-либералната партия (НЛП) и партията Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), се събра на спешно заседание заради резултатите от първия тур на президентските избори и поражението на общия кандидат Крин Антонеску. Той остана трети и бе изпреварен от независимия кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан, а Джордже Симион, кандидатът на "Алианс за обединение на румънците", спечели категорично гласуването.
Това е втори провал за управляващата коалиция, след като на президентските избори през ноември миналата година Марчел Чолаку, като лидер на СДП, се кандидатира и се класира трети след крайнодесния кандидат Калин Джорджеску и бившия лидер на Съюз за спасение на Румъния Елена Ласкони, а Николае Чука, като лидер на НЛП, остана още по-назад в класацията и подаде оставка след вота.
Припомняме, че Джордже Симион, кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АУР), който се яви вместо отстранения Калин Джорджеску, получи 3 862 404 гласа (40,96 процента) на първия кръг на президентските избори в Румъния вчера, според публикувани тази сутрин резултати в сайта на Постоянния изборен орган след обработката на 20 084 от общо 20 085 протокола.
Международни наблюдатели, присъстващи на първия тур на президентските избори в Румъния, дадоха положителна оценка за начина, по който е бил организиран и проведен вотът вчера, съобщава Постоянният изборен орган, цитиран от Аджерпрес.
“Изборите са преминали в атмосфера на честност, почтеност и прозрачност, основни ценности за курса на една консолидирана демокрация", посочват наблюдателите и констатират, че са били спазени избирателните права на всички граждани.
Сред 159-те международни наблюдатели, акредитирани от Постоянния изборен орган за президентските избори, са редица международни партньорски организации от всички краища на света, както и представители на дипломатическите мисии в Букурещ на Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, Франция, Норвегия, Швеция, Унгария, Турция и Казахстан.
„Наблюдението на избори е обичайна практика на международно ниво, която има за цел да гарантира прозрачността на изборния процес и да потвърди правилното функциониране на институционалните механизми, участващи в организацията и провеждането на вота“, посочват от Постоянния изборен орган на Румъния.
Оттам отбелязват и заключенията на представителите на Федералната избирателна комисия на САЩ, които също наблюдаваха вота, че президентските избори в страната са проведени в съответствие с международните демократични стандарти и отразяват ангажимента на институциите, участващи в тяхната организация, към свободни и честни демократични процеси.
Програмата за наблюдение на президентските избори в Румъния, организирана от Постоянния изборен орган, се проведе между 2 и 5 май.
Източници: БТА, fakti.bg