На срещата с работодателите Корнелия Нинова бе придружавана от председателя на икономическата комисия в парламента и народен представител от БСП Петър Кънев, депутатите Явор Божанков, Димитър Данчев и експертът Пламен Милев.
„Чухме приоритетите на работодателските организация. Разговорите с представителите на работодателите са изключително важни, защото за БСП социалната политика, здравеопазване и образование са абсолютен приоритет, но за да има средства за тези сфери, трябва да има развита икономика. Затова сме готови с една разумна програма за парламентарните избори, с конкретен план за развитие на икономиката и с акцент българско и родно производство. Представихме нашата предизборна платформа в частта икономика и социална политика и заявихме нашите приоритети”, заяви Корнелия Нинова пред журналисти след среща с Асоциацията на организациите на българските работодатели.
„Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%, както е досега и той няма да бъде вдиган. Предлагаме промяна в доходите на физическите лица. С нашите предложения 788 000 семейства с деца ще плащат по-ниски данъци, защото предлагаме семейно подоходно облагане с намаляване на данъка с 500 лева на всяко дете”, заяви Нинова.
Тя коментира и предложението на БСП за решаване на големия проблем с административната тежест: „Нашата предизборна платформа предвижда категоричен напредък по изграждане на електронното правителство. Представихме на бизнеса нашите 6 електронни регистъра, които ние предвиждаме да изградим. Те ще помогнат на икономиката, но и са сериозно средство за борба срещу корупцията.”
Като трети проблем лидерът на левицата определи липсата на кадри в страната. „Българската икономика има нужда от кадри. Затова предлагаме в предизборната ни платформа обвързване на българското образование с нуждите на икономиката. Определяне на ключовите сектори, по които България може да бъде конкурентноспособна и залагане на тези специалности в училищата и университетите, както и държавен ангажимент за стипендии в тези специалности, така че да гарантираме български кадри за българската икономика.”
Нинова пое ангажимент за трайно законодателство, без лобистки интереси в него, и с оценка на въздействие на всеки един закон. Тя бе категорична, че е наложително изчистване на лобисткото законодателството, както съставяне на експертен съвет и екип в парламента с ангажимент за трайно законодателство.
БСП предлага още преустройство на Българската банка за развитие с ориентация към малките и средни фирми, както и увеличаване капацитета на Българската агенция по транспортно застраховане, за да се подпомогне износа: „Нужни са и данъчни облекчения за стартиращи компании и фирми, разкриващи работни места в слабо развити райони”.
„Обсъдихме заедно нашето виждане за Плана за възстановяване и развитие. Това са огромни възможности за българската икономика и социална политика. Нашите бележки по плана, който представя правителството и алтернативния план на БСП”, посочи Корнелия Нинова.
"Утре приключват и областните съвети в цялата страна, които подреждат листите изцяло, така че ще сме готови още тази седмица с пълните листи. Листите ни стават богати и с капацитет от хора, които имат и политически опит, но имат и експертиза. Още тази седмица ще представим и платформата си в окончателен вид, така че ние тръгваме напълно готови вече в кампания за тези избори. Ръководството на БСП сме направили всичко възможно да дадем път на млади хора, но не можем и без опитните колеги, така че заедно като екип стоим добре", каза още Нинова, цитирана от БНР.
Живеем в абсурдна бизнес среда, заяви социологът Кънчо Стойчев на съвместната пресконференция с лидера на БСП Корнелия Нинова след срещата, съобщава БГНЕС. Стойчев подчерта, че административната тежест е изключително висока, а също така са високи и таксите, които бизнесът трябва да плаща. Те възлизат на около 4,5 млрд. лева годишно или около 4,5% от БВП. За сравнение в страните от ЕС таксите са не повече от 0,5% от БВП, тоест в България са десет пъти по-високи от средните за ЕС.