Нинова пред работодателите: Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%

Нинова пред работодателите: Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%
„Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%, както е досега и той няма да бъде вдиган. Предлагаме промяна в доходите на физическите лица. С нашите предложения 788 000 семейства с деца ще плащат по-ниски данъци, защото предлагаме семейно подоходно облагане с намаляване на данъка с 500 лева на всяко дете”. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова на среща с Асоциацията на организациите на българските работодатели.

На срещата с работодателите Корнелия Нинова бе придружавана от председателя на икономическата комисия в парламента и народен представител от БСП Петър Кънев, депутатите Явор Божанков, Димитър Данчев и експертът Пламен Милев.

 

„Чухме приоритетите на работодателските организация. Разговорите с представителите на работодателите са изключително важни, защото за БСП социалната политика, здравеопазване и образование са абсолютен приоритет, но за да има средства за тези сфери, трябва да има развита икономика. Затова сме готови с една разумна програма за парламентарните избори, с конкретен план за развитие на икономиката и с акцент българско и родно производство. Представихме нашата предизборна платформа в частта икономика и социална политика и заявихме нашите приоритети”, заяви Корнелия Нинова пред журналисти след среща с Асоциацията на организациите на българските работодатели.

„Корпоративният данък за фирмите ще остане 10%, както е досега и той няма да бъде вдиган. Предлагаме промяна в доходите на физическите лица. С нашите предложения 788 000 семейства с деца ще плащат по-ниски данъци, защото предлагаме семейно подоходно облагане с намаляване на данъка с 500 лева на всяко дете”, заяви Нинова.

Тя коментира и предложението на БСП за решаване на големия проблем с административната тежест: „Нашата предизборна платформа предвижда категоричен напредък по изграждане на електронното правителство. Представихме на бизнеса нашите 6 електронни регистъра, които ние предвиждаме да изградим. Те ще помогнат на икономиката, но и са сериозно средство за борба срещу корупцията.”

Като трети проблем лидерът на левицата определи липсата на кадри в страната. „Българската икономика има нужда от кадри. Затова предлагаме в предизборната ни платформа обвързване на българското образование с нуждите на икономиката. Определяне на ключовите сектори, по които България може да бъде конкурентноспособна и залагане на тези специалности в училищата и университетите, както и държавен ангажимент за стипендии в тези специалности, така че да гарантираме български кадри за българската икономика.”

Нинова пое ангажимент за трайно законодателство, без лобистки интереси в него, и с оценка на въздействие на всеки един закон. Тя бе категорична, че е наложително изчистване на лобисткото законодателството, както съставяне на експертен съвет и екип в парламента с ангажимент за трайно законодателство.

БСП предлага още преустройство на Българската банка за развитие с ориентация към малките и средни фирми, както и увеличаване капацитета на Българската агенция по транспортно застраховане, за да се подпомогне износа: „Нужни са и данъчни облекчения за стартиращи компании и фирми, разкриващи работни места в слабо развити райони”.

„Обсъдихме заедно нашето виждане за Плана за възстановяване и развитие. Това са огромни възможности за българската икономика и социална политика. Нашите бележки по плана, който представя правителството и алтернативния план на БСП”, посочи Корнелия Нинова.

"Утре приключват и областните съвети в цялата страна, които подреждат листите изцяло, така че ще сме готови още тази седмица с пълните листи. Листите ни стават богати и с капацитет от хора, които имат и политически опит, но имат и експертиза. Още тази седмица ще представим и платформата си в окончателен вид, така че ние тръгваме напълно готови вече в кампания за тези избори. Ръководството на БСП сме направили всичко възможно да дадем път на млади хора, но не можем и без опитните колеги, така че заедно като екип стоим добре", каза още Нинова, цитирана от БНР. 

Живеем в абсурдна бизнес среда, заяви социологът Кънчо Стойчев на съвместната пресконференция с лидера на БСП Корнелия Нинова след срещата, съобщава БГНЕС. Стойчев подчерта, че административната тежест е изключително висока, а също така са високи и таксите, които бизнесът трябва да плаща. Те възлизат на около 4,5 млрд. лева годишно или около 4,5% от БВП. За сравнение в страните от ЕС таксите са не повече от 0,5% от БВП, тоест в България са десет пъти по-високи от средните за ЕС.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    15 Фев 2021 17:37ч.

    Няколко години говориха обратното на това, че искат връщането на прогресивния данък. Ако не са го мислили сериозно, защо го говориха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прогресивният данък е за физическите лица.

    15 Фев 2021 18:01ч.

    иначе според мен това е грешка. каквото за работниците - такова и за фирмите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    15 Фев 2021 18:10ч.

    Няма никаква логика да е за физическите лица, а не за фирмите. Нищо не им пречи на собствениците на бизнес да се подписват под една скромна заплата, а останалото да се води на фирмата, която пак е тяхна или да отива в офшорни зони. Нинова вечно говори за неравенствата, а основният сблъсък е големи корпорации срещу държави, някои големи корпорации си приличат на държави със свое законодателство, че и свои армии. Такова нещо не се бори със социални плащания, взети от ДДС на бедните и социално слабите. Тя искаше да променя модела, но никой не иска да пипне модела в стил Робин Худ, да се ограничат претенциите на отделни единици, които са станали по-силни от държавите. Говори се само за разни плащания, т.е. светлото бъдеще е на цивилизация съставена от СОЦИАЛНО СЛАБИ, това може да постигне този тип мислене. Социално слаби, най-често означава и живеещи на ръба на закона, с ниска степен на цивилизованост и чувство на отговорност. Социалната идея днес обслужва най-екстремно богатите и аз подозирам, че точно те я измислят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ala_Bala

    15 Фев 2021 18:13ч.

    Много хубаво изглежда, дано остане вярно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да ама не

    15 Фев 2021 18:41ч.

    Ще утрепете единствения сектор (IT сектора), който в България работи и е суперефективен, но вече трудно се намират кадри за него. Като тръгнете прогресивно да облагате тези хора, те просто ще избягат от България. Румен Гечев трябва да бъде най-накрая завързан. Писна ни от него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    15 Фев 2021 19:11ч.

    ааахахихи...нинова си прави харакири...подоходно облагане....айде бе...ще храним мангустите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Питанка?

    15 Фев 2021 19:53ч.

    Чии интереси защитава Б$П - на трудещете се или на чорбаджиите-изедници?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отдавна е ясно

    15 Фев 2021 20:06ч.

    едно - БСП НЕ искат властта. Това си личи от километри и не е от вчера или миналата седмица. Особено ярко изпъкна това, същото, още през лятото, когато цялата държава вреше и кипеше от протести, а те се занимаваха със себе си, с техните вътрешни избори, за това дали демократично била избрана Нинова, дали по-малко демократично или повече. И съзнателно го проточиха максимално дълго, сякаш от това зависи съдбата на света. Това, което чувате да говорят от БСП по принцип е вярно, но изобщо не означава че те ще го направят. Не искат, защото, като много други хора и тях ги е страх. А ги е страх, защото вече държава, институции, армия /да не говорим за съд и прокуратура/ - няма или по-точно има, но те са на 100% подчинение на едрия капитал. Нещо повече - периодично му се отчитат /това по новините, естествено, няма да го чуете/. А български капиталист, ако се докопа до по-едър кокал във вид на пари, а това значи и власт, няма да го пусне за нищо на света. Той е готов да стреля, да убива, ако трябва ще изтрепе и целия народ, ще затрие и държавата си, но кокала няма да го пусне. По този дребен детайл се отличава българският капиталист от всички останали по света. А нещата отдавна са докарани до там, че А си се опитал да пипнеш нечии парички, не всичките бе, само малка част, за да преразпределиш за социални цели - болници, училища, тротоари и пр., начаса биваш "поръчан" и до два месеца влизаш в новините - в криминалната хроника, че днес, еди къде си бил намерен убит еди кой си. Бюджетът в 85% се пълни от хората, от гражданите - чрез ДДС, данък общ доход, акцизи, местни данъци и такси, но в 90% се преразпределя на частни фирми. Няма значение дали тези фирми са близки до властта. Значение има единствено това, че са частни. И като такива, изпълняват държавни и общински поръчки на цени минимум 6 пъти над разходите, които би извършила държавата или общината, НО-О-О - тук идва интересното - разходите на частната фирма са поне два или три пъти под тези, които би направила държавата за да свърши работата качествено и по технологичните изисквания. За това и се полага асвалт, на който ще се хлъзне и костенурка, току що направен път пропада или се нагъва, огромни скали падат по шосетата, след като преди това мястото е било "укрепено" /от частната фирма/ и т.н. и т.н. Но, документите им са изрядни. Печати, подписи - на този и онзи, на този или онзи контрол и ..... до тук. Това е схемата, уважаеми. Сами преценете дали въобще си струва труда да ходите и да гласувате. Струва си, когато се появи някой, който - първо назове открито тази схема, а след това ви каже и как ще я разбие. Такъв, според мен все още не се е появил. Парите, които се въртят в бюджета поне в 85% принадлежат на хората и на народа, а не на частници и за това при харченето им не трябва в никакъв случай да се прибягва до "услугите" на частници, най-вече пък български такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus,

    15 Фев 2021 23:09ч.

    защо не се подписа, а? Само ти можеш да напишеш такова обемисто послание с такива разнородни твърдения, но едновременно наред с тях и еднотипни препоръки? Не се стеснявай, геният не бива да скромничи! Прочетох го с интерес! Особено с налагащият се извод, защо не трябва да гласуваме, не си струва! И аз реших - никакво гласуване! Отивам за гъби! Ако дотогава не засилят централно пандемията. Но ако я засилят - още по-добре! Ще си имам алиби! Ще си лежа по гръб пред телевизора, защо да си хабя обувките, за да гласувам за нещо, от което няма никаква полза, нали! Така добре сме досега в живота си със всичко! Убеди ме, благодаря ти! Призовавам и другите да плюят на тези гадни и безсмислени избори! Долу изборите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КУКУ,

    16 Фев 2021 0:13ч.

    говориш така, сякаш ме познаваш. За това и аз ти говоря на "ти". Съжалявам, че чак сега си се убедил в долнотата на изборите. Нима до сега не знаеше, че ако от тях зависеше нещо, те отдавна щяха да бъдат забранени? Не се притеснявай да ходиш за гъби. Аз го правя редовно, дори и когато и където няма такива. Просто обичам планината. Единственото място, където мога да отида, дори и ако го забранят. За това на времето ни викаха "шумкари".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    16 Фев 2021 7:33ч.

    Намаляване на данъците, грижи за многодетните семейства с ниски доходи, Корнелия се готви за избори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    16 Фев 2021 7:38ч.

    Истинска социалистическа партия. Дали и Стиглиц подкрепя нинова в рова? Съмнявам се!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи