Ватиканът предприе интересен ход във връзка с насроченото за утре погребение на папа Франциск. Настоящата геополитическа ситуация изисква да се обърне специално внимание на местата за сядане на 170-те международни делегации, за да не се допусне възпоменанието да се превърне в място на ескалиращи дипломатически кризи.
Както и при погребението на папа Йоан Павел II през 2005 г., повечето делегации ще седнат не по важност, а по азбучен ред - на френски език.
Това означава, че президентът на САЩ (на френски: États-Unis) няма да седне до президента на Украйна, а може да се разположи между африканските държави Есватини /бивша Свазиленд/ и Етиопия и недалеч от френския президент Еманюел Макрон, който напоследък е основен критик на Тръмп. Тази договореност обаче би трябвало да избегне дипломатически неудобства. Ако се използваше азбучен ред на италиански език, например, Доналд Тръмп и Володимир Зеленски щяха да седят неудобно близо един до друг. Има някои изключения от правилото за подреждане по азбучен ред. Представителите на Италия и Аржентина, родината на папа Франциск, ще седят на първия ред.
Украинският лидер даде да се разбере, че е поискал среща с американския си колега в кулоарите на церемонията във Ватикана, което би било първата му среща лице в лице с Тръмп след катастрофалното посещение в Белия дом по-рано тази година. Засега нищо не е потвърдено, но все още не е изключено двамата президенти да проведат неофициални срещи в италианската столица.
Големите фигури в ЕС Урсула фон дер Лайен, Антониу Коща и Роберта Мецола също обмислят двустранни разговори след церемонията.
Италианската делегация ще бъде най-голямата - тя ще се състои от 70 души. Първи ще седнат държавите, представлявани от държавен глава, следвани от тези, които изпращат ръководител на правителство, след това държавите, представлявани само от министри, и накрая посланиците.
Гражданските власти ще бъдат настанени от дясната страна на параклиса на базиликата „Свети Петър“, а кардиналите ще бъдат подредени на входа.
Престолонаследникът принц Уилям ще представлява Обединеното кралство. Кралските особи на Испания, Белгия, Швеция, Норвегия и Монако също ще присъстват.
Най-важните отсъстващи ще бъдат руският президент Владимир Путин и израелският министър-председател Бенямин Нетаняху, тъй като и за двамата лидери има издадени международни заповеди за арест за военни престъпления. Русия ще бъде представена на площад „Свети Петър“ от министъра на културата Олга Любимова. Израел ще изпрати посланика си при Светия престол Ярон Сидеман.
Мъжете, които ще присъстват на церемонията, трябва да носят тъмен костюм с дълга черна вратовръзка и значка в същия цвят на левия ревер на сакото си. От жените се очаква да носят рокля с черни ръкавици и воал. Единственото позволено украшение е наниз от перли.