Над 1 милион са излекуваните от COVID-19

Над 1 милион са излекуваните от COVID-19
Повече от един милион души от над три милиона заразени вече са се възстановили от коронавируса, сочат данни на университета Джонс Хопкинс, предава Би Би Си. Статистиката - като всички данни за коронавируса - трябва да се чете с повишено внимание. COVID-19 изглежда има ниска смъртност, което означава, че почти всички от тези три милиона заразени в крайна сметка ще се възстановят - въпреки че в някои случаи това може да отнеме много време. Но точно колко ще се възстановят? Това зависи от смъртността - т.е. колко хора, които се заразят ще умрат. Нещо, което все още не знаем. Прогнози на медицинско списание The Lancet предполагат, че коронавирусът предизвиква по-висока смъртност от грипа (0,1%) и по-ниска от SARS (9,5%), съобщава "Сега".

 

Ако анализираме случаите на круизните кораби - където няма „външни инфекции” или нетествани хора - смъртността изглежда е около 1%, пише списанието. Но тъй като ситуацията с тестването е толкова различна в отделните страни (и никоя страна няма 100% тестване на населението като пасажерите на круизните кораби), можем да видим само съотношението на смъртните случаи и потвърдените инфекции.

 

Когато се тестват само хора с по-силно проявени симптоми, честотата на смъртност е по-висока от 1%. В действителност е вероятно много хора да хванат вируса, без да бъдат официално регистрирани - което означава, че смъртността е по-ниска, отколкото може да показват официалните данни.

 

- В Европейския съюз са в ход 29 проекта за разработване на ваксина и 86 на лекарство срещу COVID-19. Това заяви в интервю за БНР заместник-директорът на Европейската агенция по лекарствата Ноел Уатион.

 

„В момента сме в контакт с ръководителите на 29 проекта за разработване на ваксина и с 86 на лекарство. Тук говорим не само за фармацевтични компании, но и университети“, каза той в интервю за програма „Хоризонт“.

 

„Това, което правим ние, е да предложим набор от мерки, които да подкрепят разработването на лекарство и ваксина. Те са бърз научен съвет, който предоставяме, преглед на всички данни и незабавно даване на обратна връзка. Създадохме и ускорена процедура за оценка, която позволява да се съкрати цялостно научния процес“, дови той.

 

Цялата статия можете да прочетете тук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Има и други причини защо ситуацията с тестването е различна в отделните страни

    01 Май 2020 12:02ч.

    Защото здравните власти премълчават (ако изобщо са наясно!), че PCR тестът позволява задаване на субективен критерий за положителен и отрицателен резултат. В различните държави, даже в отделните лаборатории критерият може да варира. Затова както откривателят на PCR метода, Кари Мълис, така и много други почтени учени, винаги са предупреждавали, че този тест може да дава подвеждащи резултати и не трябва да се използва за диагностика на вирусни инфекции. Доста информация по въпроса на български, например, има в това журналистическо разследване: www.otizvora.com/2020/04/11875

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Май 2020 12:26ч.

    ВСЕКИ би могло да бъде излекуван. Проблем е, че НЯМА достатъчно лекари нито апаратура за всеки. Затова предимно бедните и хората без значение умират. Нито един политик, богаташ или знаменитост все още не е умрял от вируса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи