МС одобри допълнително споразумение с Украйна за доставки на въоръжение, техника и боеприпаси

МС одобри допълнително споразумение с Украйна за доставки на въоръжение, техника и боеприпаси

Снимка: БТА. Следвайте "Гласове" в Телеграм

Служебното правителство одобри проект на допълнително споразумение между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Украйна, свързано с доставянето от нашата страна на въоръжение, техника и боеприпаси. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Изменението в свързано с отпадане на параграф 3 на чл.1 от споразумението, подписано на 5 декември т.г., в който се предвиждаше възможност списъкът с предоставяните вещи, представляващ Приложение № 1 към Споразумението, да бъде променян с решение на Министерски съвет по искане на украинската страна, само ако българската страна има такава възможност и за нея това е целесъобразно.

С проекта на допълнителното споразумение се отчитат съображенията, изразени в процеса на обсъждане на законопроекта за ратификация на споразумението от 5 декември в Народното събрание, свързани с целесъобразността от предоставяне на възможност Министерският съвет да взема решения относно промяна на списъка на предоставянето на въоръжение, техника и боеприпаси.

Предоставянето на последваща помощ на украинската страна ще се извършва с допълнителни споразумения, които също ще подлежат на ратификация от българския парламент. Така крайното решение ще е на законодателния орган.

Предложената промяна е съгласувана с украинската страна, която е изразила съгласие, информират от пресслужбата на правителството.

Количеството и вида на предоставяната военнотехническа помощ е засекретена информация. Две от парламентарно представените политически сили - "БСП за България" и "Възраждане", събраха необходимия брой подписи и внесоха искане в Конституционния съд за обявяване за противоконституционно решението за оказване на военна и военнотехническа помощ за Украйна. В броя на Държавен вестник от 23 декември беше обнародван Законът за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездното предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. Парламентът прие законопроектът за това на 16 декември.

Президентът Румен Радев коментира пред журналисти, че сезирането на Конституционния съд след ратификация на международен договор е невъзможно.

Служебното правителство прие също постановление за изменение на тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, която беше приета през 2019 г. Така се отлага предвиденото увеличение на размера на тол таксите от 1 януари 2023 година и се предлага те да бъдат повишени на по-късен етап - от 1 юли 2023 година. Целта на отлагането на влизане в сила на увеличенията на таксите за изминато разстояние е да се помогне за облекчаване на част от тежестта върху бизнеса в условията на висока инфлация, както и да се даде на компаниите повече време да се приспособят към нарастващите разходи. Това би могло да помогне за подкрепа на цялостната икономика и насърчаване на стабилността по време на трудната икономическа ситуация, уточняват от правителствената информационна служба. Без промяна остава предложението за намалението на винетните такси. От 1 януари догодина те ще са с около 10 процента по-ниски от сега действащите такси.

Правителството прие Националната карта на дългосрочната нужда от здравни услуги

Министерският съвет прие Националната карта на дългосрочната нужда от здравни услуги. Националната карта на дългосрочната нужда от здравни услуги е документ, отразяващ политическия ангажимент и дългосрочната визия на България за изграждането на силен Европейски здравен съюз и за по-сигурен, по-добре подготвен и по-устойчив Европейски съюз. Националната карта е в съответствие със заложените приоритети и политики в Националната здравна стратегия 2030 и планираните реформи и интервенции в Националния план за възстановяване и устойчивост и оперативните програми на Европейския съюз за настоящия програмен период.

Националната карта на дългосрочната нужда от здравни услуги представлява подробен документ, съдържащ задълбочени анализи, заключения и препоръки за индивидуалното състояние на здравната система в различните райони на страната. Документът дава ясна представа за състоянието на здравната мрежа на всеки район от страната, потенциалът му за развитие и рисковете, пред които е изправен. Той е инструмент за планиране на бъдещите интервенции и инвестиции в сектора въз основа на обективните данни за потребностите на населението от здравни услуги, за съществуващата структура на системата за здравеопазване на национално, регионално и областно ниво и за нейните възможности.

Чрез Националната карта ще се осигури максимална прозрачност в процеса на изпълнение и управление на набора от мерки и реформи в сектор "Здравеопазване" и има за цел да изгради и поддържа високо обществено доверие към процесите по изпълнение и управление на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Хоризонтът за реализация на тези интервенции и инвестиции е съобразен с периода на действие на Националната здравна стратегия 2030, като при промяна в действащите стратегически документи или съществени промени в здравно-демографския статус на населението, отклоняващи се от направените прогнози до 2030 г., може да бъде направена актуализация на Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги.

Резултатите от приемането на Националната карта са свързани с ясното определяне на конкретни интервенции и инвестиции в структурата на здравната мрежа с оглед справяне с основните предизвикателствата пред здравето на българските граждани и развитие на системата на здравеопазването.

Минималната работна заплата става 780 лева от 1 януари 2023 г.

Минималната работна заплата ще стане 780 лв. от 1 януари 2023 г., реши правителството. Размерът й ще се повиши с 9,9% спрямо сегашната й стойност. При определянето на новия й размер са отчетени реалните параметри на макроикономическата среда и възможностите на държавния бюджет.

Предлаганият нов размер на минималната работна заплата ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите и на неравенствата в разпределението на доходите. Ръстът на най-ниското възнаграждение за труд ще повиши покупателната способност и потреблението на най-нискодоходните групи от пазара на труда, ще увеличи мотивацията на работната сила и ще намали нелоялната конкуренция.

От 1 януари 2023 г. минималната часова работна заплата ще бъде 4,72 лв.

Одобрена е позицията на страната ни по дело на Съда на ЕС

Със свое решение правителството одобри позицията на страната ни по дело С-314/22 "Консорциум Реми груп" АД на Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на ВАС във връзка с административно дело № 5853/2021 г. с жалбоподател "Консорциум Реми груп" АД и ответник - директорът на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" - Варна при ЦУ на НАП, и даде съгласие за встъпване в производство.

Делото е образувано по преюдициално запитване на Върховния административен съд във връзка с потвърден отказ за възстановяване/прихващане на данък върху добавената стойност по отправено искане за възстановяване на основание чл. 129, ал. 1 от ДОПК на данък върху добавената стойност, начислен по доставки, по които не е извършено плащане, с акт за прихващане/възстановяване, издаден от териториална дирекция на Националната агенция за приходите.

С одобрената позиция се иска Съдът на ЕС да отговори най-общо на въпроса за допустимост при осъществена дерогация по § 2 на член 90 от Директивата за ДДС, принципът на неутралитет и член 90 от Директивата на прилагане на разпоредба от националното право. Има се предвид съдържащата се в член 129, ал. 1, изречение второ разпоредба от ДОПК, която установява преклузивен срок за подаване на искането за прихващане или възстановяване на данъка, начислен от данъчно задълженото лице при доставка на стоки или услуги при пълно или частично неплащане от страна на получателя по доставката. Също така Съдът трябва да се произнесе и за това от кой момент започва да тече давността за намаляването на данъчната основа и на данъка върху добавената стойност при несъбираемост на вземане по доставка.

Конституирането на Република България, като страна в производството по това дело, ще позволи на страната ни успешно да се включи в процеса на правораздаване, осъществяван от Съда на Европейския съюз, с оглед на еднаквото и точно прилагане на общностното право.

Приети са изменения и допълнения в осем правителствени постановления

Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет, а именно Постановления за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма за 2022 г. за авансово финансиране на разходи по "Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Украйна", приета с РМС № 145/10.03.2022 г. и "Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България", приета с Решение № 317 на Министерския съвет от 2022 г.

С приемането на акта Министерският съвет измени и допълни текстове в Постановления № 93, №146, №193, №200, №251, №271, №282 и №336 на Министерския съвет от 2022 г., с оглед на предоставената безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми и факта, че разходите за ДДС по посочените по-горе приети Програми са недопустими разходи за възстановяване по оперативните програми, като също така с приемането на акт е предвидено трансферите към бюджетните организации, участвали по реда на двете Програми, както и недопустимите разходи по условията на съответната оперативна програма, да са за сметка на централния бюджет за 2022 г.

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на финансите за 2022 година

Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на финансите за 2022 г. Средствата, които са в размер на 172 000 000 лв., се осигуряват за финансиране на фискални антиинфлационни мерки.

През 2022 г. годишният темп на инфлация според ХИПЦ в страната следваше тенденция на ускорение, като достигна най-високата си стойност от 15,6 % през септември. В съответствие с очакванията през следващите два месеца индексът се забави до 14,3 % на годишна база през ноември. Водещ фактор за формиране на инфлацията в страната бе същественото поскъпване на суровините на международните пазари, и най-вече на енергоносителите, и техните преки и косвени ефекти.

Затова по бюджета на Министерството на финансите за 2022 г. по "Политика в областта на ефективното събиране на всички държавни приходи" в бюджетна програма "Администриране на държавните приходи" се създава администриран разходен параграф "Финансиране на фискални антиинфлационни мерки" в размер на 172 000 хил. лв.

Средствата се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2022 г.

"Български пощи" ЕАД ще продадат недвижим имот в Благоевград

Кабинетът даде съгласието си "Български пощи" ЕАД да продадат чрез пряко договаряне на Министерство на труда и социалната политика собствен недвижим имот. Имотът се намира в Благоевград. Имотът не е необходим за дейността на "Български пощи" ЕАД, а поддръжката му е свързана с неоправдани разходи. Продажбата ще се извърши по цена, не по-ниска от определената от независим оценител. С покупката на имота Министерство на труда и социалната политика ще реализира проект за създаване на мрежа от фокус-точки с териториално покритие в шестте региона на страната и изграждането на експертен капацитет за преодоляване дефицитите от специализирани, включително дигитални, умения, знания и капацитет.

 

Източник: dnes.dir.bg

 

Коментари

  • rusnak

    29 Дек 2022 18:08ч.

    Предупредиха ги с Грозев, тия тъпанари не схващат..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Забелязвате ли

    29 Дек 2022 18:20ч.

    Как продажбата на България, върви успоредно с увеличаване на заплатата и отпадането на изисквания към гражданите й? Бавно сваряване на жаба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доставки на въоръжение, техника и боеприпаси

    29 Дек 2022 18:23ч.

    Доставки? Харизване на наше въоръжение, техника и боеприпаси, с което досъсипваме отбранителната си способност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига!!! Стига глупости!!!

    29 Дек 2022 18:27ч.

    Не правете нищо!!! И избори не правете!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нашите военни

    29 Дек 2022 18:45ч.

    Само за това стават, да раздават оръжие по чужди заповеди. И дано на тях да им се върне злото, което причиняват с него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Свой

    29 Дек 2022 18:47ч.

    Изнасяме оръжия за Украйна през Безмер, Ямболско със самолети от Канада. Ебати скапаната държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РАДЕВ Е ПРЕЗИДЕНТ НА ВОЙНАТА

    29 Дек 2022 19:37ч.

    най-големият военолюбец; радев вкара България във война; истински тъпак

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГАГА

    29 Дек 2022 19:47ч.

    Всички страни обявяват какво изпращат на урките. Защо само Ганю Балкански крие какво харизва на укрофашагите? Щото половината ще се окаже в ИДИЛ? Или "по идейни" съображения? Гаси и мизерниците, пак въртят някакви съмнителни далавери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Новият Гешев

    29 Дек 2022 19:58ч.

    някой следващ ден ще си има много работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    29 Дек 2022 20:20ч.

    Допълнително споразумение за оръжието, за да може Украйна да избива повече мирни жители. Те 9 години това правеха и сега това правят! Те са държава която е фапизирана и всеки несъгласен се малтретира, изтезава или убива. Те са специалисти по убиване на мирно население, учат се от САЩ, но изглежда ги надминават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кво си приказваш...

    29 Дек 2022 20:26ч.

    Е как няма да ги надминат, нали джуджето обяви, че Уркайна е новият лидер на свободния свят?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    29 Дек 2022 20:57ч.

    Учудвам се на действията на нашето правителство и еничарските партии в Парламента! Тези хора история не са ли учили? За Народен съд на политиците въвлекли България в Първата и Втората световна война не са ли чували? То такива, като Бойко Борисов, дето в часовете по история е ритал мачле са ми ясни, но нима всички са катио него? Гледайте след 2-та минута.https://www.youtube.com/watch?v=1NL8unN5LEc

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Октагон

    29 Дек 2022 21:41ч.

    Учили са естествено. Но светът се ръководи от две основни емоции - алчност и страх. При нашите предатели надделява алчността. Когато имаш възможност да придобиеш голямо богатство, без да работиш, това заслепява в тях чувството за самосъхранение, притъпява страха. На това залагат и тези, които ги купуват .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • импийчмънт за предателя на България

    29 Дек 2022 21:11ч.

    имаме за президент още един русофоб, който предаде и продаде България! Натиква ни в еврозоната, без да ни пита нас - СОБСТВЕНИЦИТЕ НА БЪЛГАРИЯ! Ние сме собствениците на България, а този продажник румен радеф ни въвлече в още по-голяма мизерия и глад! Вече разбрахме, че русофоб румен радеф е същият продажник като останалите русофоби във власта! А уж русофобникът румен радеф се бори с герб, а бръкна и той в кацата с меда и седна на евроатлантическата трапеза, продавайки МАЙКА БЪЛГАРИЯ! Пари за българите няма, но румен радеф всяка година заделя 3 000 000 000 лева за чертежи, вместо да се влеят в икономиката, този продажник ни въвлече във военен конфликт! Импийчмънт искаме вече! До гуша ни дойде от продажници! Искаме си българския лев, не искаме нито евро, нито шенген! Ако русофоб румен радеф толкова ги иска - да напусне поста, да напусне държавата и да си живее в чужбина при господарите в шенген и с евро в банковите му сметки, защото нашите банкови сметки са несъразмерни спрямо тези на продалите България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 83 държави, произвеждащи 55% от световния БВП,

    29 Дек 2022 21:31ч.

    помагат на Украйна с пари и оръжие. Още 90 над първите 83 гласуват в ОС на ООН за осъждане на руското нападение над Украйна. Вие какво искате? Да се подредим до КНДР, Еритрея или Беларус ли? Ако толкова обичате руснаците, помагайте им да се освободят от престъпния режим в Кремъл. Другото е перверзия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дрън

    29 Дек 2022 21:44ч.

    Фантазьор

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е,

    29 Дек 2022 22:01ч.

    Но тукашните рубладжии си харесват С. Корея, Сирия и Куба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А колко държави някога са ни помагали с нещо

    29 Дек 2022 22:37ч.

    че да им помогнем и ние? Само че вършим обратното: въоръжаваме една близка до нас страна за да се бие с тази, която пък се би за да ни освободи от 500 г. робство. И не ми разказвахте приказки от шипковия храст показани по телевизията, ами сами проследете цялата 12 г. история на този конфликт, например как Нюланд и сега Меркел се хвалеха как са успели да разделят за да владеят славяните за пореден път. А вие лапайте мухите и бройте държавите по света, като не забравяйте да споменете и колко процента от БВП на света консумират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Те хубаво, че го произвеждат,

    29 Дек 2022 23:01ч.

    но в случая подкрепят У не защото осъждат нейното провокирано нападение, а защото, за да продължат да си произвеждат, докато Шваб каже, ще трябва да слушат шефовете, дето правят възможно съшествуването им като икномическа сила. Ако намекваш нещо за тяхната морална позиция, то тя има толкова общо с морала, колкото и твоите цифри с последния.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идиот, сър!

    30 Дек 2022 1:58ч.

    Евроатлантически джендър с промит мозък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    29 Дек 2022 23:56ч.

    Значи и на тях ще опрощаваме дълговете...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като на Ирак ли?

    30 Дек 2022 2:04ч.

    Дето хамриканците, с фанатичната помощ на пасито, обещаваха срещу наша войска във вероломното им престъпление, базирано на пропаганда и лъжи, да си върнем 2 милиарда $$$ дълг (от държава, която те самите унищожиха???). Да си ги върнем, ама някой друг път. Лъжливи и вероломни евроатлантически джендъри са тея!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копия, лъкове и стрели

    30 Дек 2022 1:56ч.

    надявам се.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реквизита от филма "Хан Аспарух"

    30 Дек 2022 2:43ч.

    спомням се що войска събраха тогава за снимките, а фазанарията в Плевен така си и остана без сериозна подготовка заради правенето на филма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бутафорията в украйна е същата като преди 40 години

    30 Дек 2022 2:47ч.

    Патоса и "достоверността" на пропагандата - също!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бля, бля

    30 Дек 2022 3:09ч.

    Ще пращаме оръжия за У, ще увеличават бюджета на министерство на туризма, за да има пари за украинците по хотелите. А за българските деца пратете SMS. А за детска болница кога? Идиоти! Оня сладур, дето изброил колко държави давали пари на У. да си бръкне в джоба и да даде пари за нашите деца. Колкото до Руменчо, хм...един мъж, който оставя семейството и двете си деца, за да вземе деса простакеса ми е ясен, че е боклук. Какво очаквате от него, щом тоя факт сте пропуснали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до 83 държави, произвеждащи...

    30 Дек 2022 3:52ч.

    Режимът в Кремъл бил перверзия?!? А режимът в любимия ти запад с 52 пола, възхвала на педофилията, с лгд..б.то, няма мама, няма тати, има ТО. Тебе баща ти ли те е раждал, че си толкоз повреден в главата? Хайде, вземай си чантичката и ходи в бленувания запад да те ощастливяват, а ние ще си стоим в изтока, дето уважава семейството, традициите и истинските човешки ценности, не парите. Защото това е повелята на Създателя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В С. Корея има 2 пола

    30 Дек 2022 10:04ч.

    Бягай там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    30 Дек 2022 8:01ч.

    Войнолюбците от президентството и министерския съвет, неизбиран от хората, се крият зад войнолюбците от т.н. народно събрание, които пък се крият зад "колективното решение". Утре, при един съд ще кажат, че няма виновни, защото решението е колективно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария ...

    30 Дек 2022 11:35ч.

    Весе, тези трябва да бъдат........оправени, без съд и присъда

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колективната отговорност

    30 Дек 2022 14:20ч.

    Вчера чух, че т.н. "френски вариант" на документа, с който безусловно дадохме зелена светлина на РСМ е творба на френската посланичка (през. Макрон), но същественият принос в работата върху документа има... служебният ни Министър на Външните Работи, Българският дипломат №1 н.п. Николай Милков! Възпитаник на Френска Гимнази

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гимназия и отчаян Еврооптимист!

    30 Дек 2022 14:34ч.

    Огромен беше и приносът му за приемането на СЕТА, при техните заробващи условия за нас, и без ангажименти за кАнада... Така че вината не е само на Фулбрайтовия Стипендиант Христо Бойкикев, който установи тясна връзка с нейно височество за да се уточнят как технически НС да "пусне" Македония в ЕС без да се ядоса българския човек, но и на нашия Топ Дипломат, служебният ни външен Министър, дългогодишен съветник в Президентството...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кармата е бумеранг

    30 Дек 2022 9:52ч.

    Децата на евроатлантиците ще страдат тежко заради поведението на родителите си

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    30 Дек 2022 11:59ч.

    Вижте ГЛАВНОТО в тази информация! Това, което можехме само да предполагаме, се случва. Кое е това драматично нещо, което налага само три седмици след първото споразумение, да се сключва следващо?! Простичко е - първото трябваше да служи само за димна завеса, за заблуда! Някои заблуден депутат, ако напълно случайно прояви интерес към списъците, да види основно "невинни" артикули и количества. Тогава се надяваха, че обществото дори няма да разбере за последващо/и доставки. Е, хванаха им схемата и благодарение на това поне разбираме, че истинският подарък (да използваме истинското име) е във второто. А иначе, депутатите не проявиха дори и при първото споразумение почти никакъв интерес за съдържанието. Сега ще им бъде внушено да не питат за второто, доето ще докаже верността им към "онези" ценности! А пък те и сами усещат - кое е "ПРАВИЛНОТО". Демокрация ли?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи