Гражданите са притеснени, че от 1 януари реално с влизането в действие на този закон, няма да могат са си сварят ракията за следващия сезон, коментира Манолова.
Наистина е крайно несправедливо под благовидния предлог, че по този начин ще се бори със сивата икономика, правителството и парламентът да прави промени, които да ограничават селскостопанската дейност на българските граждани. В случая се налагат ограничения върху малките субекти без по никакъв начин да се пипат по-големите – не е нормално правилата за една стопанска дейност да се променят в движение, допълни омбудсманът.
Общо 1622 жалби за 2 месеца постъпили в институцията на Омбудсмана. Това е близо двойно увеличение спрямо същия период на миналата година, когато до омбудсмана са подадени 1006 жалби.
Според Манолова това се дължи или на повишено доверие, или се увеличават нарушенията на администрацията. За този период тя е провела 7 приемни дни в София и се е срещнала със 129 души лично. Провела е 4 изнесени приемни в страната - Сливен, Бургас, Видин и Габрово.
Цялостна реформа на институцията планира Манолова, като амбицията й е да е по-близо до хората. Затова ще има регионални приемни на обмудсмана. Според Мая Манолова хората са толкова обеднели че им е трудно да пътуват до София да се оплачат.
Омбудсманът очаква отчет от регионалното министерство за това как се разходват средствата от винетките, като Манолова е препоръчала повече прозрачност на харочвете.
Омбудсманът е възмутена и от аварията в София, която остави за близо денонощие някои части на районите Люлин, Надежда и Обеля без ток.
Абсолютно справедливо е възмущението на гражданите, че бяха оставени на тъмно и на студено, коментира Мая Манолова. Те могат да претендират за имуществени вреди до сряда, уточни омбудсманът.