Не е вярно, че Брюксел ни е предупредил, че може да спре процедурата за еврото, заяви пред БНТ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, подчертавайки, че това е дезинформация. Г-жа Теменужка Петкова днес ще го коментира, но доколкото аз имам информация това твърдение не отговаря на истината, каза министър Вълчев.
Снощи неофициално НОВА тв и тази сутрин БТВ заявиха, че според техни източници Брюксел може да спре процедурата по преминаването ни към еврото заради разногласията в българското обшество, избухнали след решението на президента Радев да поиска референдума по темата.
"Всяко общество малко или повече е разделено. Не мисля, че по темата "Религия и добродетели" имаме толкова голямо разделение. За еврото имаме, защото по принцип всяка една промяна води до отрицателни реакции, ние сме си свикнали с лева с валутата. От друга страна ние сме направили нашия цивилизационен избор - ние сме в Европейския съюз и имаме широка обществена подкрепа за това. А с влизането в ЕС ние формално сме приели единната европейска валута", каза още образователният министър.
"Децата трябва да ги подготвим за следващи десетилетия, когато те ще бъдат активни. Трябва да има дадем широк комплекс от знания и умения. Истината е, че нито една образователна система не е достатъчно подготвена за бъдещето, което ще бъде бъдеще на динамични промени", каза Вълчев.
"Ние винаги ще имаме нужда от това да живеем в по-хармонично общество. Всъщност ако влезем в еврозоната кои ще ни бъдат националните приоритети от тук нататък? Кое е това желание, което ни обединява? Аз мисля, че всички искаме децата ни да живеят по-проспериращо и хармонично общество, а за това в най-голяма степен разчитаме на образованието и на учителите. По-хармонично общество, ако направим децата по-добри хора, ако има повече хармонични обществени отношения. Това е причината да предложим този предмет. Всъщност основната причина не е да се учи религия, а да усилим възпитателната функция, а по-точно възпитанието в добро. Това ще бъде час по възпитание в добро. Няма да се учи задължително религия", обясни министърът.
"Случайно случайно видях, че и в Япония са стартирали такъв предмет, такава програма, която е изцяло фокусирана върху етичното образование. Направили са го в отговор на тревожните обществени процеси сред децата и младежите. Дори в Япония констатират", каза Вълчев.
"Имаме социологически проучвания, които най-общо показаха това, че когато говорим за задължителна религия, има подкрепа, но тя не е толкова силно изразена. Когато обаче говорим за добродетели имаме много по-силно изразена подкрепа. Което означава, че имаме солиден консенсус, че трябва да направим децата добри и да усилим възпитателната функция. И ние затова предлагаме тази форма. Един предмет с две алтернативни пътеки за постигане на една цел. Целта е да формираме ценности у децата", посочи министърът на образованието.