Снимка: "24 часа"
Щастливи сме, че запазихме над 48 хиляди живота, това трябва да се знае, да се разказва и да бъдем горди, посочи Караянчева. Тя отбеляза, че присъствието на толкова млади хора показва, че хуманността и толерантността са качества, които продължаваме да възпитаваме в нашите деца. Много народи са водили тежки битки, но българският народ е спечелил своята битка, като е спасил над 48 хиляди човешки живота, заяви председателят на парламента.
Нека отдадем своето уважение и почит на всички общественици, политици, парламентаристи и граждани, които са застанали като един да запазят своите съседи и приятели, апелира тя.
Караянчева каза, че днес е ден, в който трябва да сведем глави и да изкажем своята почит към жертвите, но трябва и ясно да се противопоставим на антисемитима, на расизма, на противопоставянето на етническа и верска основа. Защото светът е глобален и има много предизвикателства, но ако ние възпитаваме нашите деца да бъдат добри, толерантни и да помнят, ние и светът няма да погинем, заяви председателят на парламента. Тя цитира и еврейската поговорка, според която, ако спасиш един човек, спасяваш целия свят.
Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че 10 март е паметен ден в българската история. Българският народ избра да протегне ръка на своите евреи, изправи се, за да спаси тях, но и себе си, да спре изтреблението и да докаже на Европа и света, че чудеса стават там, където има дори един, който се възправя срещу злото, посочи Фандъкова.
Тя призова да помним онова време, да не допускаме да покълват семената на омразата и да докажем, че човечността е жива и днес. Днес преминахме през улиците на София, за да докажем, че пазим принципите на толерантността и взаимното уважение и сме длъжни да ги предаваме на децата си, заяви кметът на София.
Председателят на "Шалом" Александър Оскар отбеляза, че Паметникът на спасението олицетворява българските евреи, закриляни от българския народ, но е и паметник на смелостта, на достойнството и на честта. Когато стоим пред паметника, ние почитаме както живота, така и смъртта, даваме си равносметка и за изборите, които трябва да направим, за да не допуснем злото да завладее обществото, посочи той. Оскар припомни, че този паметник от миналата година има своя близнак в Тел Авив.
Днес борбата с антисемитизма и всяка форма на дискриминация е не само важна, но и съдбоносна, коментира Александър Оскар. Нека докажем, че хуманният акт на спасяването на българските евреи не е исторически спомен от миналото, а отговорност да се опитваме всеки ден да направим света по-добър, да не стоим безучастно, когато хората около нас страдат, каза той.
Посланикът на Израел Ирит Лилиан посочи, че спасението на българските евреи е уникален момент в историята на Европа. В най-тъмните моменти на човечеството духът на любовта и равенството промени хода на историята, коментира тя. Посланикът отбеляза, че е вечно задължение да почитаме хората, които са предотвратили депортацията на евреите и посочи, че те са истинските герои на българското общество.
Най-важната ни задача днес е да надигнем глас за социално приобщаване, да призовем за любов, съчувствие и толерантност в една епоха, помрачена от облаци, каза посланик Лилиан.
Пред Паметника на спасението бяха поднесени венци и цветя от почти всички институции без президента.
Сред присъстващите на церемонията бяха и вицепремиерът Екатерина Захариева, президентът на Световния еврейски конгрес Роналд Лаудър, представители на еврейската общност, дипломати.
Преди това шествие на толерантността и единението "Заедно за България. Заедно за Европа" тръгна от храма "Св. София" и завърши при Паметника на спасението. В него се включиха както председателят на парламента Цвета Караянчева, така и министър Екатерина Захариева, кметът на София, политици, граждани. ГЕРБ бе прадставен от за.-председателя си и председател на парламентарната група Цветан Цветанов, а БСП - от лидера на столичните социалисти Калоян Паргов.
Източник: "24 часа"