Ина Лулчева: Ако ВСС отстрани Гешев, но президентът забави указа, ще се стигне до допълнително дестабилизиране на съдебната система

Ина Лулчева: Ако ВСС отстрани Гешев, но президентът забави указа, ще се стигне до допълнително дестабилизиране на съдебната система

Обстановката в прокуратурата е напълно нетърпима и е необходимо да се предприемат някакви действия.

Това заяви в интервю за БНР адвокат Ина Лулчева. 

"Самата прокуратура призна, че политиката е вътре. Не може да се каже, че сега влиза", смята тя.

За активизирането на прокуратурата напоследък адвокат Лулчева попита "главният прокурор ли ги е активирал (останалите прокурори - бел .ред.), или те са бездействали, а той не е предприемал никакви действия до момента?"

Налага се твърдото убеждение, че главния прокурор е упражнявал влияние за това едни дела да се развиват, а други – не, заяви Лулчева в предаването "Преди всички". Според нея няма съмнение, че "Гешев е упражнявал недопустим натиск върху прокуратурата". 

Лулчева нарече категорично неприемливо "прокрадващото се в обществото, че Гешев сега се бил задействал и да го оставим да работи" и посочи, че "очевидно прокуратурата може да работи без него". 

Ина Лулчева зададе още въпроса защо инспекторатът на ВСС, който може да следи движението на делата, не се активизира да провери хода на определени дела.

"Цялата система има проблеми, но трябва да се започне отнякъде. Главният прокурор демонстрира през всичките тези години, че е несъответен на поста и правомощията, които са му възложени."

По казуса с произнасянето на Конституционния съд по тълкувателното искане на главния прокурор във връзка с изтеклия мандат на ВСС Лулчева поясни, че "този въпрос е повече от ясен".

По другото питане на Гешев – с колко гласа да се избира и отстранява главният прокурор, тя добави, че бройката не може да бъде основание за противоконституционност.

Ако ВСС отстрани Гешев, но президентът забави издаването на указа за освобождаването му, от гледна точка на правото го оставя главен прокурор, но все повече го делегитимира и това ще доведе до допълнително дестабилизиране на съдебната система, обобщи адвокат Ина Лулчева.

"Имунитетите не трябва да бъдат давани просто ей така, защото имунитетът е в интерес на избирателя. Той не е имунитет в интерес на народния представител", каза още адвокатът. Според нея е по-добре да се създават парламентарни комисии, а не депутатите доброволно да дават имунитетите си.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

 

Коментари

  • То па една система. На никого не сте нужни. Овъртолени организирани престъпни групи, това сте вие в съдебната система

    12 Юни 2023 13:10ч.

    Да се закрие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глупости

    12 Юни 2023 15:09ч.

    Нищо не може да се дестабилизира. То няма такова нещо като Съдебна система. Има само бандити в тоги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    12 Юни 2023 13:15ч.

    да не се пъне много гусжата. впечатлението от цялата "правосъдна" система е, че първо се гледат обвързаностите, после закона. демек, ако по даден случай не сте ничий и срещу вас не стои човек на някого, се прилагат буквата и духът на закона. иначе...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имунитетите не трябва да бъдат давани просто ей така, защото имунитетът е в интерес на избирателя. Той не е имунитет в интерес на народния представител",

    12 Юни 2023 13:39ч.

    Мхм, а ние, ядем доматите с колците..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ехо

    12 Юни 2023 13:43ч.

    Защо тази е в БНР да коментира ситуацията с главния прокурор? Колко национално е НАЦИОНАЛНО ТО радио ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вуйчето

    12 Юни 2023 16:11ч.

    Хора които гледат към бъдещето през макарон, няма как да видят по-надалече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    12 Юни 2023 16:47ч.

    Въпросът е, останалите прокурори по-различни ли са от Гешев? Ми няма как да са по-различни, откъде, мислите, е дошъл този Родено Мислител на правосъдната ни система? НЕ МОЖЕ СЪДЕБНАТА СИСТЕМА ДА Е ЗАТВОРЕНА, т. е. тя да може да контролира останалите, а нейният контрол да се изършва от самите нейни хора, демек у нея хлябът, у нея ножът. А пък прокуратура не участва в правораздаването - тя е част от процеса, като адвоката, но не съди. Така че каква работа има в съдебната система? Съдебна власт и правосъдна система не е едно и също и ако някой не разбира това, изобщо не е трябвало да става "юрист"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помнещ

    12 Юни 2023 19:06ч.

    Само аз ли забелязвам, че госпожа адвокатката е в силен конфликт на интереси. По презумпция съдебният процес е съревнование между обвинението и защитата пред независимия съд. Тя, обвинявайки прокуратурата по принцип, не влияе ли върху оценката на съдията кой е по-прав в процеса? Когато прокурор каже, че адвокатите използват всякакви хватки за да блокират, "шиканират" процеса се обиждат, нали? Не защитавам прокурорите, но имащата се за сериозен адвокат е "пресолила манджата". Особено и тезата и за имунитета на депутатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи