Снимка: архив
„Оценките ще започнат от състава на служебното правителство, което той заедно с БСП ще трябва да сътвори“, подчерта той. Горанов коментира, че се надява съставът на служебното правителство да се предпази от хора, които носят негативен товар от миналото. По думите му Радев е достатъчно предпазлив в това отношение и вероятно няма да допусне подобни грешки.
Относно възможността Маргарита Попова да бъде член на служебния кабинет Горанов заяви: „За мен ще е странно, ако действащ вицепрезидент д вчера стане член на служебно правителство. Чух, че е обсъждана подобно възможност – тя да поеме Министерство на правосъдието". По думите му всичко е в сферата на слуховете и догадките и остава по-малко от седмица, в която Румен Радев ще си реализира задълженията.
На въпроса дали е възможно настроенията за вероятната кандидатура на Попова да идват от ДПС Горанов заяви: „Не мисля. Като изключим БСП – и това е естествено – не виждам друг да има въздействие върху състава на служебното правителство“.
Владислав Горанов подчерта, че не е естествено Корнелия Нинова да не знае кои са членовете на бъдещия служебен кабинет. „Тяхната позиция да стоят далече от властта, защото да се управлява всъщност не е толкова лесно, колкото на тях им изглежда, е естественият страх от това да не се омаскарят преди дори да са стигнали до изборите. Затова и бягат от публично показване участието в подобно правителство“, подчерта той.
„За мен стои неестествено желанието на БСП да се дистанцира от служебното правителство. Те няма как да избягат от това, че още от първия ден на управление на техния президент те вече са във властта и носят отговорност за част от нея“, добави финансовият министър воставка, цитиран от "Фокус".
На въпроса защо не са увеличили пенсиите, Горанов заяви, че са увеличени и това ще продължава да се случва по правилата, по които се увеличават. Относно твърденията, че парите са отишли вместо за пенсии за саниране и това е един вид купуване на гласоподаватели Горанов обясни: „Защо в края на годината осигурихме 1 млрд. за санирането? Най-малкото, защото ние искахме, излизайки от изпълнителната власт, постигайки много добри фискални резултати ние да разплатим тази сметка, която вече сме поели“. По думите му те не са искали да оставят за следващо правителство било то и на ГЕРБ да има сметка, която да тежи и да заема фискално пространство. Като приоритети за бъдещето на България той открои две теми. „Едната е свързана с качеството на човешките ресурси“, поясни той. По думите му другата тема са реформите в правосъдието.