"Гардиън": Примирието дойде след размяна на искания между Обама и Путин

"Гардиън": Примирието дойде след размяна на искания между Обама и Путин
Западни издания коментират последните събития около кризата в Украйна. Основен акцент е новината от вчерашния ден след срещата на така наречената контактна група, че силите в Източна Украйна, които се борят срещу властите в Киев, ще зачитат обявеното в петък от украинския президент спиране на огъня.
<p>Украинските сепаратисти се съгласиха да зачитат примирието, пише &quot;Гардиън&quot;.</p> <p>Изданието отбелязва, че сепаратистките лидери в Луганск и Донецк ще съблюдават спирането на огъня до петък и ще освободят държани в плен наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.</p> <p>&quot;Проруските сепаратисти се съгласиха вчера да зачитат обявеното от украинския президент примирие, пораждайки надежда за край на продължаващите вече месеци наред боеве, в които загинаха стотици хора и които опустошиха индустриалната област&quot;, посочва &quot;Гардиън&quot;.</p> <p>Изданието отбелязва, че новината е дошла в момент, когато руският президент Владимир Путин и американският му колега Барак Обама си размениха искания във връзка с украинската криза.</p> <p>&quot;Руският президент Владимир Путин призова за преки преговори между правителството и бунтовниците. Президентът Барак Обама предупреди Путин, че Москва ще плати още по-висока цена, ако не помогне за успокояване на кризата&quot;, посочва &quot;Гардиън&quot;.</p> <p>Вестникът изтъква, че Путин публично е подкрепил обявеното от Украйна примирие и е призовал и двете страни да постигнат компромис, който да гарантира правата на рускоезичното население в Източна Украйна.</p> <p>&quot;Путин очевидно възнамерява да поддържа натиска върху украинското правителство в Киев да даде по-големи правомощия на индустриалните региони на изток, което би им позволило да поддържат тесни връзки с Русия и би послужило на главната цел на Кремъл - да не допусне Украйна да се присъедини към НАТО&quot;, коментира &quot;Гардиън&quot;.</p> <p>&quot;Но руският лидер иска също така да избегне нови парализиращи санкции от страна на САЩ и особено от страна на ЕС, чиито лидери ще се срещнат в четвъртък и петък, и затова иска да се вижда, че съдейства в усилията за деескалация на конфликта&quot;, допълва изданието.</p> <p>Бунтовническите лидери склониха на временно примирие с правителството, пише &quot;Дейли телеграф&quot; по същата тема. Изданието отбелязва, че украинският президент е обявил едностранно спиране на огъня от страна на правителствените сили, за да проправи пътя за мирни преговори.</p> <p>&quot;Бунтовническите лидери се съгласиха да зачитат временно примирие с правителствените сили, пораждайки надежда за мирно решение на конфликта, в който от април загинаха над 300 души&quot;, посочва &quot;Дейли телеграф&quot;.</p> <p>&quot;С предварителна подкрепа от Русия и западните съюзници на Украйна, включително САЩ, примирието предлага краткотрайна възможност за двете страни да постигнат по-дълготрайно споразумение за пръв път, откакто въоръжени лица завзеха градове в цяла Източна Украйна преди повече от два месеца.</p> <p>Поддържането на мир в Източна Украйна няма да е лесно. Няма особено доверие между правителството в Киев и мозайката от милиции и бунтовнически политически организации, които подложиха изтока на обсада&quot;, коментира &quot;Ню Йорк Таймс&quot;.</p>

Коментари

  • Ww

    24 Юни 2014 19:51ч.

    Не се хващайте на лъжите на КаПутин!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фак оф, Ww

    24 Юни 2014 20:34ч.

    Не се хващайте на лъжите на фашистите от САЩ, ЮКей и Германия! Украйна принадлежи на Русия и ще продължи да принадлежи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    24 Юни 2014 21:50ч.

    А някой може ли да им обясни за какво му е на НАТО страна като Украйна, в състояние на междуплеменна война, подобно на Ирак, Афганистан и Либия? Такива страни обикновено САЩ ги бомбардират, не ги приемат в алианса. Нямаше ли някакви критерии, все пак, за членство? Ами асоциирането с ЕС? С какво Киев е по-демократичен от Белград и Анкара? Или когато целта е благородна - да напакостим на Русия, изискванията падат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи