На същото място са премахвани незаконни кабели и през 2019 г.
Главният архитект Здравко Здравков обясни, че хвъращата бележка, послужила на ЧЕЗ като основание за включване на павилиона, е служебна бележка, издадена от главния архитект на район "Триадица", като е подписана със запетайка, тоест от заместник. На базата на тази нищо незначеща според законодателството хартия ЧЕЗ е позволил на павилиона да се присъедини към мрежата от другата страна на бул. "Акад. Иван Гешов", от страната на Хиподрума, пред блок 120. Така собственикът е седнал и е опънал един дълъг кабен под булеварда, обясни Здравков.
„В проверката, която направихме в ЧЕЗ, стана ясно, че обектът е че е свързан със служебна бележка. Такова чудо в Закона за устройство на територията няма. Служебна бележка се приравнява на бележка за баня. Това е пълен абсурд. Именно това е послужило на ЧЕЗ да ги свърже като един законно изграден обект”, коментира главният архитект на София арх. Здравко Здравков.
„С въпросната бележка човекът е подадал заявление към ЧЕЗ. Оттам са му казали, че ще се присъедини от страната на хиподрума в блок 120 към съответния електромер. Човекът си занася договора и си опъва един кабел през тръбоканалната мрежа, собственост на Улично осветление, в която минават слаботокови кабели. Това е още едно голямо нарушение – в такава мрежа се пуска кабел с високо напрежение. Изискванията не допускат да се случва такова нещо”, допълни още той.
"Виновен е този който е позволил да се пусне ток към незаконно изграден обект. Вторият виновен е този, които е поставил кабела", отговори Здравков на журналистически въпрос.
"Изказвам искрените си съболезнования пред семейството и близките на Людмил. Пред тях и пред паметта на Людмил дължим ясни отговори за случилото се. Това е тежко престъпление, казвам го като родител и като баба. Трябва да бъдат разкрити всички обстоятелства и да се понесе конретна отговорност за действията или бездействията на хора, които са довели до смъртта на едно невинно дете", заяви Фандъкова.
Тя добави, че много институции са побързали да заявят, че нямат отговорност и отношение към инцидента.
"Затова беше важно да изясним всички обстоятелства преди да застана пред вас. Проверени са всички обекти. Три от тях са на тротоара. За два район "Триадица" е провел конкурс, има сключен договор и получава наем от тях. В документите на всички са открити пропуски и нарушения. Те нямат удостоверения за въвеждане в експлоатация и са незаконни. Въпреки това към тях се подава електричество от ЧЕЗ. По отношение на двата павилиона в двора на болницата, за които тя има договор за наем, проверката установи, че те също са незаконни - без схеми за поставяне и без да са въведени в експлоатация. Това е констатирано от район "Триадица" през 2018 г. и започва процедура за премахване. В документите обаче са открити пропуски от общинската дирекция по строителен контрол и тя ги връща на района за допълване. Но до ден днешен новите констативни актове не са предоставени обратно. Твърденията на район "Триадица", че не са получили отговори от болницата и от областния управител, по мнение на експертитите такъв не е бил необходим и затова изпратихме писмо за приключване на процедурата. За останалите три павилиона главният архитект издаде актове за стартиране на процедура за премахване", обясни Фандъкова.
Конкретно за кабела, който е захранвал павилиона, за който се предполага, че е причинил смъртта на момчето, столичният кмет заяви, че той е прокаран незаконно.
"Обектът има договор с ЧЕЗ за присъединяване, а този договор е сключен на база на хвърчаща бележка от 2011 г., подписана със запетая от главния архитект на район "Триадица" Шишков. Тоест подписана е от друго лице, което не можем да кажем кое е. Но забележете в договора с ЧЕЗ се казва, че за да се подаде напрежение, е нужно да се представят няколко документа. Те са за въвеждане в експлоатация на самите съоръжения и за въвеждане в експлоатация на самия павилион. Повтарям, че такова няма. Въпреки това обаче напрежението се подава", заяви Фандъкова.
Тя е разговаряла с градския прокурор и общината ще изпрати всички документи и данни от проверката.
Освен това от септември миналата година са изпратени 6 писма на район "Триадица" за проверка за наличие на незаконни преместваеми обекти. Такова разпореждане е дадено на всички 24 района. Обратна информация не е изпратена само от 2 - районите "Триадица" и "Панчарево".
Фандъкова напомни, че в промените в ЗУТ, на които бе наложено вето, е предвидено по-лесното премахване на подобни незаконни мобилни обекти. Причината е, че текстът, който позволява това да се случи в общинската наредба е бил отменен от ВАС.
Главният архитект на столицата Здравко Здравков обясни, че е направено пълно геодезическо заснемане на петте преместваеми обекта. Като за два от тях няма никакви строителни книжа, а в разговори със здравното министерство, което е принципал, е установено, че няма съгласие на собственика за поставяне в терен, който е публична държавна собственост. Здравков също попита как така тези незаконни обекти са били свързани с електричество.
"Носим отговорност да съставяме законосъобразни документи, защото иначе при дело, те падат в съда. Затова през април 2018 г. е разпоредено на район "Триадица" да острани пропуските и да изпрати отново документите за стартиране на процедура за премахване на павилионите. Защо обаче те не са ни върнати до ден днешен", попита още Здравков.
По думите му няма как служебна бележка да послужи за документ за присъединяване.
"Такова чудо в ЗУТ няма. Служебната бележка се приравнява с билет за баня. Освен това павилионите на общинска земя са поставени в противоречие с одобрената схема. Защо схемата, предложена от район "Триадица" не е спазена от същия този район. Когато отговаряш за един от най-големите райони в София, който е колкото Хасково, трябва да носиш и отговорност", заяви Здравков.
Друг любопитен факт е, че първоначалният собственик на павилиона - Пламен Бочев и фирмата му "'Нептун" го продават през 2016 г. на варненската фирма "Дениа 2016". След това ЧЕЗ пак сключват договор с новия собственик, като отново не са предоставени изискваните по закон документи.
Източници: "Сега", "Труд", "24 часа"