„Доста теми се натрупаха в едни трудни времена. България като член на ЕС и НАТО имаше период, в който стокообменът ни с Русия намаля“, коментира той. „С дружни усилия успяхме да се справим в сферата на туризма - утре ще поставим въпроса да има ферибот Бургас – Новоросийск“, заяви Борисов и посочи, че най-голямата руска инвестиция е в пионерския лагер в България.
„За газоразпределителен хъб „Балкан“ много ясно сме артикулирали, че България ще участва в газопреноса, защото просто ни се полага. В момент, в който транзитната газ за Турция през България спре, нашите тръби се изпразват и ние не правим нищо различно от това да търсим източници, за да си напълним тръбите обратно“, посочи премиерът. „Нашето решение е ясно, съгласувано е с ЕК. Така че както „Северен поток 1“ и „Северен поток 2“ се движат, така и ние можем да продаваме около 15-16 млрд. куб. м. от газовия хъб“, каза още Бойко Борисов и посочи, че България няма да се откаже от това свое предимство пред своите съседи – да има добра и модерна газопреносна система.
Борисов коментира и темата за подновяването на проекта АЕЦ "Белене", като изтъкна, че страната ни разполага с два ядрени реактора и този проект ще бъде реализиран на пазарен принцип
"Ситуацията е променена. Арбитражът в Париж отсече, че двата реактора са български, за което България трябва да заплати 1,176 млрд. лева и с натрупани лихви, които вие с президента Путин ни ги опростихте, но ние платихме кеш - всички пари наведнъж. Сега България има завити в найлони два ядрени реактора - произведени в Русия, българска собственост", каза още премиерът.
От думите му стана ясно, че руската страна, ако желае, ще участва наравно с другите в търга за изграждането на нова атомна централа, а от "Росатом" са се ангажирали да помагат за технологията, дори и да не спечелят.
След като преди седем години спря проекта "Белене" с аргумента, че ще струва скъпо, а България няма нужда от нови енергийни мощности, сега Борисов обясни, че е напълно възможно с поскъпването на квотите за въглеродни емисии и спирането на въглищните централи, скоро страната ни да изпита енергиен глад. Затова било добре да се подсигури с ядрени мощности.
Премиерът Бойко Борисов изрази пред журналисти тревога, че днешната среща в София с премиера на Русия Дмитрий Медведев е била в напрегнато за света време, когато надпреварата във въоръжението надминава това от Студената война.
Никога светът не е бил под такава заплаха като сега, затова настоявам всички да се върнем на масата на преговорите, защото един военен конфликт ще е пагубен за света. Надявам се това да се случи и съм готов за съдействие, подчерта Борисов.
Той отново заяви, че има „сили”, които използват визитата на Медведев, за да поставят въпроса за геополитическата ориентация на страната ни – или Русия, или НАТО. Въпрос, който, по думите му, по никакъв начин не е на дневен ред.
Черно море е "зона за приятелство и е тясно за военни действия", заяви българският премиер.
Снимка: БТА
Един от акцентите в разговорите между премиерите на България и Русия и делегациите на двете страни е развитието на туризма. Борисов посочи, че днес е било обсъдено пускането на ферибот Бургас-Новоросийск и развитие на полицейското сътрудничество във връзка голямата численост на руски туристи у нас.
Борисов подчерта и доброто сътрудничество при поддръжката на старите руски изтребители до доставянето на нови.
"Изтребители винаги ще дойдат, важното е да дойде газът и да работят електроцентралите", репликира го Медведев.
"Диалогът ни винаги минава откровено, конструктивно. Надявам се набелязахме планове за бъдещето и което, е особено важно, потвърдихме взаимно желание отношенията ни да се развиват по всички насоки. Не с всички страни от ЕС имаме такива комисии, а това поражда съмнения, че не всеки казва всичко на всеки друг. Ние искаме да увеличим търговското и хуманитарното сътрудничество - търговският ни оборот преди кризата беше около 5 милиарда долара, а сега е около 3 милиарда долара - очевидно това са загубени работни места, което не е добре нито за България, нито за Русия. Става дума не само за сложни отношения, а това, че за съжаление, търговско-икономическите ни връзки са в доста сложно отношение. Русия остава един от основните търговски партньори на България," подчерта Медведев, цитиран от Канал 3.
"Имаме широк кръг от възможности, надявам се да достигнем нивото преди кризата от 2011 г. Енергийното ни сътрудничество е флагманът на отношенията ни, макар че там също имахме проблеми - имам предвид ситуацията с "Южен поток". Ще говорим след като ни бъде дадена съответна гаранция от Европейската комисия, че в бъдеще няма да има никакви прегради пред "Турски поток". Българските ни колеги го разбират и водят съответната работа.
Още един голям енергиен проект е АЕЦ Белене, говорихме за това, нашата компания Росатом има голям опит от такива проекти, които се реализират на територията на ЕС", продължи Дмитрий Медведев.
Снимка: Ладислав Цветков, бТВ
България и Русия подписаха редица документи за сътрудничество, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Двете страни подписаха Програма за съвместни действия в областта на туризма за периода 2019 – 2021 г. Документът беше подписан от министъра на туризма на България и министъра на икономическото развитие на Русия, в присъствието на премиерите Бойко Борисов и Дмитрий Медведев.
Подписан беше и План за консултация между Министерствата на външните работи на България и Русия за 2019 г. Подписани бяха и два протокола в областта на социалното развитие - Протокол за изменение на договора между България и Русия за социална сигурност от 27 февруари 2009 г. и Протокол за изменение на споразумението между министъра на труда и социалната политика на България и Министерството на здравеопазването и социалното развитие на Русия за прилагане на договора за социална сигурност от 27 февруари 2009 г.
Снимка: Ладислав Цветков, бТВ
В делегацията на председателя на правителството на Руската федерация Дмитрий Медведев са включени: Олга Голодец, заместник-председател на правителството, Денис Мантуров, министър на промишлеността и търговията, председател на руската част на Руско-Българската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, Александър Новак, министър на енергетиката, Максим Орешкин, министър на икономическото развитие, Максим Топилин, министър на труда и социалната защита, Зарина Догузова, ръководител на Федералната агенция по туризъм, Александър Грушко, заместник-министър на външните работи, Алексей Лихачов, генерален директор на държавната корпорация за атомна енергия "Росатом", Алексей Милер, председател на управителния съвет на ПАО "Газпром" и др.
В пленарната среща на двете делегации от българска страна с премиера Бойко Борисов ще участват вицепремиерите Екатерина Захариева и Томислав Дончев, и министрите Владислав Горанов, Бисер Петков, Емил Караниколов, Теменужка Петкова и Николина Ангелкова.