След 17 октомври, когато в Брюксел ще се проведе срещата за приемане на Северна Македония в ЕС, ще имаме 71 инструмента за спирането на пътя й към ЕС - това са отварянето и затварянето на преговорните глави, уточни Борисов.
България не трябва да спира Северна Македония към членство в ЕС, но това не е безусловно, на първо място трябва да пази националните си интереси, посочи вицепремиерът Екатерина Захариева. България би трябвало да подкрепи членството на Македония в ЕС, но с ясни и конкретни условия за изпълняване на ангажименти, допълни тя.
Не съм поставял ултиматум, че ще подам оставка, ако условията ми не бъдат приети, каза вицепремиерът Красимир Каракачанов. Нещата в работата на общата ни комисия не са задоволителни и причината е политиката на Скопие да печели време, каза Каракачанов. Не може да има безусловна подкрепа за Северна Македония. До няколко дни да бъде изработена ясна позиция за членството на Македония, която да е консенсусна за партийно представените в парламента сили, каза Каракачанов. Решението обаче ще е на българското правителство, посочи той. В процеса на присъединяване на Македония трябва да има ясни условия за членството и до 17 октомври да има ясни категорични резултати, каза Каракачанов.
Искаме Албания да върви към членство в ЕС заедно със Северна Македония, посочиха Борисов, Каракачанов и Захариева.
(БТА)