Относно твърдението на ГЕРБ, че банката се обслужва от адвокатска кантора, свързана със "Сиела Норма", от финансовата институция изтъкнаха за БНР, че тя има малък дял във въпросния договор. Той е сключен от търговско дружество, на което банката за развитие е миноритарен кредитор и поради това не е участвала в избора на правна кантора.
От май до септември Българската банка за развитие е гарантирала 595 кредита на български компании с общ размер над 110 милиона и 760 хиляди лева, посочват още от банката.
От ББР посочват, че банката е много добре капитализирана, като е българската банка с най-високо ниво на адекватност на базовия собствен капитал от първи ред и не е поставена пред риск за стабилността или ликвидността си. Оперативно банката е на печалба, като са предприети мерки за ограничаване на разходите, както и за намаляване на цената на привлечения ресурс.
Ръководството на ББР направи детайлен анализ на формираните унаследени експозиции, като през 2020 и първите 10 месеца на 2021 г. по тях бяха заделени провизии за очаквани кредитни загуби от сделки, сключени в миналото, в размер от над 180 млн. лв. На този етап първата, най-голяма част от финансовата тежест, е поета.
Спадът в капитала на банката е резултат от тази преоценка, както и от начислените провизии по гаранционни програми за фирми и граждани, засегнати от COVID-19, в размер на 175 млн. лв.
Данните показват, че ликвидността на ББР към 31.10.2021 (LCR) е 635%. За сравнение, средната стойност за банковата система е 282.8%, т.е. ББР е със значително по-висока от средната ликвидност.
Цялото изявление на ББР може да видите ТУК.