Засега министерството няма информация дали има български туристи някъде по света, които ползват услугите на „Томас Кук“. Но дори да има, ако са платили пакетна почивка, тя задължително е застрахована, обясни Ангелкова.
Утре в министерството на туризма ще се проведе среща на хотелиерските и туроператорските организации с представители на британското посолство, които на място да разяснят какви са процедурите за получаване на обезщетения и за разплащане на вече консумирани почивки. На сайта на туристическото министерство, както и на сайта на британското посолство у нас вече е качен формуляр на английски език, който всеки засегнат хотелиер трябва да попълни и изпрати по имейл, за да се задейства процедурата за ползване на обезщетенията.
„Томас Кук“ работи с около 6000 хотела по целия свят, в България под този бранд има десетина хотела по Черноморието. По-лошото обаче е, че това бе един от най-големите чужди туроператори, които докарваха чужди туристи у нас, не само от Великобритания, а също от Германия, Франция и скандинавските страни. „През последните години летните туристи, дошли у нас с купени от „Томас Кук“ почивки, бяха между 350 и 450 хиляди“, каза Ангелкова.
„Със сигурност фалитът ще доведе до спад на чуждите туристи у нас през лятото на 2020 г. и тепърва ще видим дали и как ще го компенсираме“, коментира Ангелкова. Тя подчерта, че самолетите на „Томас Кук“ държат между 35 и 50% от трафика през летния сезон на летищата във Варна и Бургас.
Източник: offnews.bg