Всеки ден България трупа близо 1 млн. лева дълг по договора с "Боташ". Как се стигна дотук?

Всеки ден България трупа близо 1 млн. лева дълг по договора с "Боташ". Как се стигна дотук?

Всеки ден България трупа близо 1 млн. лева дълг по договор, който на практика не ползва. Държавният газов оператор е задлъжнял със стотици милиони и вече не може да си позволи да плаща. Как се стигна дотук? "Свободна Европа" припомня:

Българско държавно дружество дължи стотици милиони левове по договор за газ, които не може да плаща. Новината дойде от изказване на министъра на енергетиката Жечо Станков. Но това е само върхът на айсберга в една по-дълга история. Тя е за споразумението с турската държавна газова компания "Боташ", сключено през 2023 г. при служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев.

Държавният газов доставчик "Булгаргаз" вече е платил стотици милиони по същия договор. И то без на практика да ползва услугата, за която плаща. А от девет месеца изобщо не може да си позволи да плаща, каза Станков в понеделник (31 март) пред БНТ.

Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума - близо 4 млрд. лева.

"Той е направен да не може да се променя, да не може да се прекъсва, защото винаги виси дамоклевият меч на неустойките", каза пред "Свободна Европа" бившият български посланик в Москва и специалист по енергийни въпроси Илиян Василев.

Няколко правителства казват, че се опитват да предоговорят условията, но досега това не е довело до резултат.

Споразумението отдавна е обект на критики от експерти и политици, които казват, че то е неизгодно за България. Стои и въпросът дали то може да отвори вратата за внос на руски газ в България и в Европа. През 2023 г. беше създадена временна парламентарна комисия, която да провери договора. През април 2024 г. парламентът реши да предаде доклада ѝ на прокуратурата и на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Но няма публична информация те да са предприели нещо оттогава. 
А сега идва сметката.

Какъв е този договор

Споразумението между българската държавна компания "Булгаргаз" и турската "Боташ" беше подписано на 3 януари 2023 г. То предвижда България да плаща на Турция близо 500 хил. долара на ден такса за достъп до турските терминали за втечнен газ и за пренос по турската инфраструктура.

Таксата се дължи за резервиран капацитет за пренос. България трябва отделно да плаща за самия природен газ, който иска да достави. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ или не.

Договорът предвижда и промяна на таксата в зависимост от инфлацията. В понеделник пред БНТ Жечо Станков каза, че заради това от 2025 г. таксата се увеличава с 50 хил. лева на ден.

Споразумението е за срок от 13 години и е на обща стойност над 2 млрд. долара или близо 4 млрд. лева. При предсрочно прекратяване "Булгаргаз" ще дължи цялата сума.

То беше подписано на 3 януари 2023 г. от ръководствата на "Булгаргаз" и "Боташ" в присъствието на тогавашния министър на енергетиката Росен Христов и тогавашния турски министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.

Документът предвижда също "Боташ" да получи резервиран капацитет в българската газопреносна мрежа, която се управлява от "Булгартрансгаз". Това на практика значи, че турското дружество може да продава газ на крайни клиенти в България.

Самото споразумение не е публично с аргумента, че представлява "търговска тайна". Това е практика при сключване на подобни договори. 

Документът обаче беше публикуван от групата Bg Elves ("Българските елфи"). Информация за съдържанието му има и в доклада на временната парламентарна комисия в 49-ото Народно събрание, която разгледа споразумението.

Кой го сключи

Споразумението беше договорено по времето на служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев. Министър на енергетиката беше Росен Христов. При подписването на споразумението те го представиха като "историческо".

Радев каза тогава, че документът е резултат от договореностите, постигнати на негова среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган месец по-рано.

Самият документ беше подписан от тогавашната директорка на "Булгаргаз" Деница Златева и директора на "Боташ" Бюрхан Йозджан.

В изтеклия документ обаче стои подписът на Христов. По-късно стана ясно, че отделно споразумение е подписал и Владимир Малинов - тогава директор на газопреносния оператор "Булгартрансгаз", по-късно служебен министър на енергетиката, а сега отново директор на държавното дружество.

Договорът е подписан без знанието на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е собственик на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", пише в доклада на парламентарната комисия от 2024 г. Когато кабинетът на Донев одобрява договора, самият той не е предоставен на министрите, се посочва още в доклада.

Договорът беше критикуван като неизгоден от няколко партии в парламента - ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ" (ИТН). Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов критикува договора преди дни в изказване в парламента, но в миналото го е защитавал.

Какъв е проблемът с договора

Договорът с "Боташ" отдавна е обект на критики от експерти. Те изтъкват няколко основни проблема.

Плаща се за услуга, която не се използваБългария дължи близо 500 хил. долара на ден без значение дали използва капацитета за пренос, за който плаща, или не. Няма информация как е формирана тази цена.

Съгласно споразумението тази такса е за внос на 1,85 млрд. куб. м газ годишно. В същото време България може да разтоварва 14 танкера годишно, а това са едва 1,3 млрд. куб. м на година, пише в доклада на парламентарната комисия, която провери договора. Тоест България не може да се възползва в пълен размер от капацитета, за който плаща. 

"Свободна Европа" попита "Булгаргаз" колко газ е внесла България през турските терминали, откакто е в сила договорът. Компанията отказа да отговори с аргумента, че това е търговска тайна.

До април 2024 г., когато парламентарната комисия публикува доклада си, България беше внесла един танкер и половина газ.

В края на март Жечо Станков каза в отговор на въпрос на депутат, че в началото на годината един танкер е бил пренасочен към турски терминал заради повредата на терминала в Александруполис, който България използва и в който има дялове.

Няма публична информация за други доставки на втечнен газ през турски терминали.

"Булгаргаз" задлъжнява

"Булгаргаз" от девет месеца не е плащала таксите по договора, защото не може да си го позволи, и дължи 250 млн. лева на "Боташ", каза министърът на енергетиката Жечо Станков.

За 2024 г. - първата година, за която дружеството дължи таксите в пълен размер - то е регистрирало загуба от 280 млн. лева, каза още Станков. Тя не идва само от договора с "Боташ", но и той има роля.

Освен това договорът позволява на "Боташ" да използва българската газопреносна мрежа, а това води до загуба на пазарен дял за "Булгаргаз".

"Този договор на практика потапя "Булгаргаз", каза енергийният експерт Илиян Василев.

Може да се отвори врата за руски газ

Още при подписването на договора имаше съмнения, че той може да доведе до внос на руски газ в България и износ към други държави в Европа, но "маскиран" като турски. Причината е, че според турското законодателство газът, който влиза в турската газопреносна мрежа, става турски без значение какъв е произходът му.

Турция е сред най-големите клиенти на руската "Газпром", а подписването на споразумението дойде на фона на идеята Турция да се превърне в хъб за руски газ.

"Булгаргаз" твърди, че не купува руски газ и че в търговете за доставка поставя изискване източникът на втечнения газ да е от държава без наложени санкции. Но санкциите на ЕС срещу Русия не включват руския газ, което, според доклада на парламентарната комисия, означава, че доставчиците на "Булгаргаз" може да доставят и руски газ.

Колко е сметката

Според изчисленията на база условията на договора, както са описани в доклада на парламентарната комисия, "Булгаргаз" до момента трябва да е платил близо 270 милиона долара (над 480 млн. лева) на "Боташ". Част от тези пари са платени, други "Булгаргаз" дължи. 
Всеки месец сметката се увеличава с около 30 млн. лева.

Може ли да се предоговори

Споразумението не съдържа клауза за предоговаряне. Ако "Булгаргаз" го прекрати предсрочно, дължи цялата сума - над 2 млрд. долара. Въпреки това парламентът възложи предоговаряне на споразумението. Няколко правителства казват, че работят за промяна на условията. Досега това не е довело до резултат. Изтекло писмо, цитирано от "Капитал" през август 2024 г., показа, че "Боташ" към този момент отхвърля исканията за преговори.


Жечо Станков каза, че правителството е направило нов опит да предоговори условията и че предстои да се срещне с турския енергиен министър за разговор по темата.

 

Източник: "Свободна Европа"

 

 

Коментари

  • ами

    10 Апр 2025 11:32ч.

    До договора се стигна след газовата криза, предизвикана от правителството на пп, дб, бсп, итн, което прекрати договора с ,,газпром'' преждевременно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    10 Апр 2025 13:31ч.

    Така е, но това не е повод служебното правителство да сключва неизгоден договор, в който няма практически клауза да излизане. За сведение робството отдавна е отменено. Можеше да се потърсят по-добри варианти, защото който търси намира. Крадливите български политици са си крадливи. За друго ум в главата нямат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айо не унищожим предателите

    10 Апр 2025 14:38ч.

    Те ще унищожат нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    10 Апр 2025 16:14ч.

    Ако не внеса данък за 50лв. ще ми одерат кожата . Но некадърниците могат да хвърлят по милион на ден и това не престъпление . Напълно разбирам Народния съд .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:06ч.

    до ,,договора,, се стигна след като ТЕ ни го набиха до топките!!!!!!Или забравихте как изтъпаниха Орешарски на публичен ЛИНЧ!!!!Как ОНЯ го гледаше намръщено КАКВО КАКЗВА!!!Готов да го убие на минутата!!!!Забравихте ли???А сега същата тъпня свободна да ми ,,обяснява,,????!!!кво било!!!!!!Ами от ТРИ ШЛЕМА!!!станаха трихуя!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:08ч.

    важното е ,че ТЕ ни обясняват как НИЕ!! сме виновни!!!!айдидеее!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гравицапа

    10 Апр 2025 11:47ч.

    Ами то е ясно като бял ден. Причината е бясното бързане, за да се отреже руският газ и да се внася втечнен газ чрез турските терминали. Което обаче е крайно неизгодно и води до още по-големи загуби. В основата стои кретенизмът на властта, която бързаше да изпълни еврогейските изисквания и да спре търговията с руски енергоизточници. А сега комсомолката Фон дер Лайнен говори, че Русия била спряла газа за Европа и затова тя изхарчила повече от 1 трилион евро за енергия. Еврогейците лъжат, както дишат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    10 Апр 2025 12:02ч.

    Играта е, малкото останали държавни фирми да бъдат продадени за жълти стотинки на частници, може и на чужденци. Очаквайте "Булгаргаз" да бъде обявена на търг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    10 Апр 2025 15:54ч.

    Щом това е игра, значи сме я загубили още на старта. Към Турция има ход, но тия не стават да им го кажа ..................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:13ч.

    Ехееее,чак пък търг!!!!Пък то даже и жълти стинки нема да има!!!!MAGA е с предимство!Даже и ,,загубите,, им ще платим...има опит вече с фърчило секънд ненд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    10 Апр 2025 12:04ч.

    Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума - близо 4 млрд. лева., от статията. Да обявят фалит. Така ще се разпарчетоса държавното дружество между заинтересованите. Което и е целта. И без това в България почти не се употребява газ за производство. И веднага предоговаряне на целия транзит на газ от Турция за Европа. Бързо ще се реши въпроса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойчо Огнянов

    10 Апр 2025 23:25ч.

    България все още е държава, поне формално. Министерство на транспорта излиза с предложение за вдигане 10 или 20 пъти на тол-таксите за транспортни фирми, регистрирани извън ЕС и турските тежкотоварни камиони към ЦИЕ и Северна Европа увисват. Достатъчно е само да се намекне, че ще го направим и БОТАШ сами ще ни търсят за споразумение. Просто материалният интерес и от тук загубите за всяка от страните е несравнима. Не е работа на Министерство на енергетиката да пада до нивото на държавна компания в спор, който няма икономическо решение. Такива разговори се водят на дипломатическо (МВнР) и политическо ниво (МП) между държави. Има ли определена междуведомствена комисия по случая и с какви решения е излязла - "преговорите между БЕХ и БОТАШ да продължат"? Това е идиотско. Ако от МС не знаят, как се прави, да се запознаят с протоколите от срещите на Тодор Живков със Сюлейман Демирел. България по това време е сама и изолирана в международен план. Вижте, как се държи Живков. Той не моли, а описва варианти и някои от тях са обещание за рязане на глава от кръста. Зад гърба си обаче има държава с нейните институти - МВнР, КДС, БНА, собствена икономическа база и автономен ВПК.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойчо Огнянов

    10 Апр 2025 23:34ч.

    А дали страхът на Министерство на енергетика и БЕХ не е, че ако натиснем по-сериозно Турция или опитаме да се обърнем към международен арбитраж, изтъквайки като аргумент за предоговаряното / прекратяването на договора "стопанска непоносимост" или "сключване на договор при крайна нужда", протоколите от срещите и преговорите, предхождали сключването на договора могат да станат публични, разкривайки неочаквани зависимости?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил Михайлов Константинов

    10 Апр 2025 12:11ч.

    Някои хора, когато и да ги обесиш, все е късно. Но по-добре късно, отколкото още по-късно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    10 Апр 2025 12:25ч.

    Конвергентен доклад при технически фалит на "Булгаргаз" ето това е класика. Айде да видим докъде трябва да се размирише това безумие за да схванат драгите зеленисти от ИЮ, че другата зима остават без газ. А може би ще почакат Путин и Тръмп да построят СП2, ха-ха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    10 Апр 2025 13:47ч.

    Предполагам, че се е разчитало ЕК да спре руският газ за Унгария и Словакия. Който да бъде заместен от втечнения газ от турските терминали. Ядец.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    10 Апр 2025 18:00ч.

    Нищо не се е разчитало! Тези идиоти освен как да откраднат от народните пари за друго не мислят! Как могат да договарят количества газ на ден по-големи отколкото може да се разтоварят на терминалите? Тези са не само корумпирани, но и изключително некадърни т което са се възползвали турците! Вижте ги нашите министри-калинки. Има ли поне един на мястото си? Ето този Георг (и), но не Вашингтон, какъв малоумник е, но целувал правилната ръка и станал министър на външните работи! Посочете ми един наш министър на външните работи, който да не е протеже на САЩ или Израел след 1990 г. Рсички са продажни мекерета и изобщо не ги интересуват интересите на България! Продажна сган! И така е на всякъде, но си е виновен българския народ, който е изключително доволен, защото тези новоеничари вземат заеми и пускат по някоя монетка в купичката на дебилите, които пък ги мързи да си дотътрят задниците до урните, а тези, които си ги дотътрят, пускат бюлетината в полза на бате им Бойко-разбойко! Ето сега ги лъжат денонощно, колко хубаво било да си убием българския Лев и да сме влезели в потъващата Еврозона! За съжаление голяма част от дебилите се връзват на тая врътка, защото ги мързи да прочетат поне малко информация написана от истински икономисти, а не продажните "експерти" на НПО-тата на Мърсула! Те не се интересуват, че заробват децата и внуците си с милиарди неплатими заеми, а се интересуват да отидат за 5 дена до Гърция или Турция на почивка! Продажен народ сме ние! Досущ, като индианците, които са заменяли злато за цветни стъкалца и са продавали земите си на бледоликите за без пари! Тая Свобода е платена с толкова много българска кръв на най-достойните чеда на България и накрая с кръвта и живота на братята руснаци, които успяха да прогонят петвековните ни поробители от нашата земя! Изградиха ни и държава, а ние за благодарност сега със заводите, които точно руснаците ни построиха произвеждаме и даваме оръжие и боеприпаси на нацистите от Киев за да убиват с него правнуците на нашите освободители! Неблагодарността е грях на греховете мои сънародници и страшна карма чака България! Нищо няма да ни се размине, както стана през Първата и Втората Световни войни! Скоро ще се наложи да изпием горчивата чаша на поражението до дъно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    10 Апр 2025 18:21ч.

    Подкрепям написаното от Вас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:24ч.

    Ако изброиш ,,най достойните български чеда,,...май ще ти стигне едната РЪКА!!!!айде и двете!!! Но кат процент за 150 г....какво ще се окаже?????Не съм нихилист....но трябва да сме наясно КОЙ!е срещу нас!!!!Опитен,подъл,исключително умен и коварен ВРАГ!...лошото е че няма ,,достойно българско чедо,,......АКТИВНО....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    10 Апр 2025 13:49ч.

    както и да е... Това е тежък удар върху реномето на президента и препъни камък за вероятен президентски партиен проект. Боташ ще му е като камък на шията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре де

    10 Апр 2025 14:09ч.

    А, какъв е проблема подписалият този договор да влезе за много години при Бай Ставри ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле+

    10 Апр 2025 14:18ч.

    Ами браво на Фатих ! За идиотите подписали такъв договор ( или абсолютно корумпирани мерзавци) ще има възмездие - човешко или Божие!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Луй XIV

    10 Апр 2025 14:22ч.

    Забравихте ли воя на соросоидните и казионните медии, на всичко НПО-та тогава? Руския газ е "лош" и трябва "да се отървем от него НА ВСЯКА ЦЕНА". 1) не се отървахме, сега плащаме на ПП посредници. Само го оскъпихме. 2)сега плащаме за правото да доставяме друг газ по милион на ден. Виновни ли са подписалите политици? Да. Подадоха се на натиска. Утре същите НПО-та- казионни плюс соросоидни медии, ще крещят да не дишаме въздух, дошъл от Север. И да плащаме за алтернативен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гилотина

    10 Апр 2025 14:43ч.

    Как плащате нещо , което не ползвате ? България има ли тежка индустрия, която да ползва огромни количества газ за пещи ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    10 Апр 2025 15:30ч.

    Предполагам, че е било възможно с Турция да сключим не договор за капацитет, а договор за покупка на природен газ. Но тогава пак щеше да има обвинения (донякъде верни), че пак купуваме руски газ чрез посредници. Което не щеше ад е съвсем вярно, щото Турция има и собствен добив от Черно море, внос от Азърбейдажан и Иран. Както и внос на втечнен газ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    10 Апр 2025 15:41ч.

    А бе , важното е че се освободихме от Руската газова зависимост , а на Турция не 1 милион , а 100 милиона на ден ако трябва ще плащаме . Бълхария е богата страна .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    10 Апр 2025 15:48ч.

    Ей така ще мине времето до влизане в еврозоната, като всеки ден ни създават буря в чаша вода! БОКО, ШИШИ и Румбата ни играят циркове до безкрай! 🤯Взимайте сопите и да ги погваме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:40ч.

    ,,Ей така ще мине времето до влизане в еврозоната, като всеки ден ни създават буря в чаша вода,,!....Не си прав .Това си е западно торнадо ,което ловко изсмуква мангизи от бедният ни джоб!!!!..И ,естественнооо,нИЕ САМИ СМЕ СИ ВИНОВНИ!!!!Ние си ги избираме,те са наши простаци!!!!!Айде ...сопите!<<<<<Ама тук таме,румъния,франция, ората фанааа сопите и казааа КЪШШШ!!!!!ИИИИИИ какво стана???питам и отговор не искам....Кажи кого че тепаме со сопите?????Кажи ми ,бедни ми.......... народе????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    10 Апр 2025 17:24ч.

    Положението във все още държавата България е отчайващо,макар и да е старателно прикривано.Няма нито една сфера от държавността,която да работи дори нормално,всичко е пред разпадане.Според мен няма и сила,която дори и да има желание да може да ни спаси.Втори Девети септември е невъзможен,а по друг начин не става.След убийството на лева можем да палим свещичките в църквата за "Бог да прости България".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • D-r D

    10 Апр 2025 23:11ч.

    Щом го пише Своодна Европа, значи истинската е другата гл.т.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е,

    11 Апр 2025 11:03ч.

    нещата не стоят така елементарно, както са представени манипулативно от "свободната европа"... Учудващо е, защо никой не търси истинско и оптимално от гледна точка на държавния интерес решение, каквото е възможно, като се съди по коментари на хора, разсъждаващи рационално?!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всеки договор

    11 Апр 2025 15:50ч.

    се разваля, щом е вреден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    11 Апр 2025 20:53ч.

    Изобщо не е така!!!Питай Южна африка ,ги негърите зеа ВЛАСТТА!!!!!Пък ТЯ се оказа на съвсем друго място!!!!!Международен договор нЕ се разваля!!!!Затуи и НЯМА референдум за еурото,пък по други въпроси...Затова и няма разваляне за концесиите за злато,и тока на америчките ТЕЦ,украйнските бежанци?!!!!НИЕ СМЕ КОЛОНИЯ!!точка.Ако се озъбим....то ЕС,ЕЦБ, СТО<МВФ<СБ<СЗО<ГАТТ<СИФ ,миф,гиф,пиф и прочие трибуквия ще ти покажат къде зимуват раците!!Да не говорим за отделни корпорации.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи