"Тайната империя" на Путин, която Западът проспа

"Тайната империя" на Путин, която Западът проспа

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Дали някъде по земното кълбо Владимир Путин разполага с резервоар за влияние, за чието съществуване или поне потенциал не сме подозирали? Професорът по политически науки и заместник-декан в Бърнард колидж Александър Кули в свое скорошно интервю посочи къде е "скритата империя" на господаря на Кремъл - бившите съветски републики в Централна Азия и Кавказ, които си замълчаха пред лицето на инвазията в Украйна.

Пред френското издание L'Express той посочва категорично: "Владимир Путин успя да възроди влиянието на Русия в постсъветското пространство."

Бавно, но сигурно руският президент знаеше как да укрепи отношенията с тези страни, докато Западът гледа на другата страна. Голяма грешка, защото въпреки санкциите, на които е подложена Русия от страна на международната общност, тя успя да реекспортира стоки през страните-членки на Евразийския икономически съюз - митнически блок, който Западът не "прие" достатъчно "сериозно", отбелязва той.

Александър Кули е предпазлив по отношение на западния подход, основан на изолацията на Русия и бавната интеграция на бившите съветски републики към ЕС или НАТО. "Част от постсъветското наследство" учи, че опитът да се принудят бившите републики от региона да избират между Русия и Запада като цяло не работи много добре." Предизвикателството за бъдещето, предупреждава той, ще бъде да се намерят други вектори на влияние, "за да се принуди Русия да отстъпи и да бъдат изтласкани бившите съветски републики от нейната орбита".

***

L'EXPRESS: След нахлуването в Украйна, редица западни експерти очакваха разрив между бившите съветски републики и Москва. Вие обаче отбелязвате, че това не се случи.

АЛЕКСАНДЪР КУЛИ: Изключвам от наблюдението си балтийските държави, които са част от Европейския съюз и НАТО. Но ако говорим за старите съветски републики от Централна Азия, т.е. Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан, и от трите други, разположени в Кавказ - Армения, Азербайджан и Грузия - то изглежда легитимно да се каже, че нито нарушаването на суверенитета на Украйна, нито ужасът на войната не предизвикаха никаква категорично възмутена обществена реакция. Вместо това видяхме по-предпазливи изявления с "неутрални" акценти.

Във всеки случай, със сигурност няма силни послания, осъждащи ясно нахлуването в Украйна. Въпросът Ви в основата си разкрива факта, че все още ни е трудно да приемем тази реалност. Неточно е да се каже, че Владимир Путин е изправен пред единен фронт в полза на Украйна. Това изкривява нашето разбиране за ситуацията.

Някои вестници, например, интерпретираха речта на Касим-Жомарт Токаев, президента на Казахстан, произнесена на Икономическия форум в Санкт Петербург като знак, че е критикувал Владимир Путин, когато той потвърди, че страната му не признава самопровъзгласилите се републики Донецк и Луганск. Но за всеки, който би си направил труда да го изслуша до самия край, той просто съобщи факта, че Казахстан прилага международното право по последователен начин. Така че не можем да кажем, че той е "заел позиция", а по-скоро е маневрирал фино, за да не обиди никой...

Дори в Грузия, където общественото мнение със сигурност масово подкрепи Киев, правителството не наложи санкции на Русия въпреки международния натиск. Това, което казвам тук, не означава, че тези държави не са притеснени от войната в Украйна. Те са, но не искат - или не могат - да подкрепят Киев.

- Защо?

- Обяснението е следното: Владимир Путин успя да възроди влиянието на Русия в постсъветското пространство. Това е неговата скрита империя. Тридесет години минаха от разпадането на Съветския съюз. През това време се появиха много институции и връзки, които затегнаха отношенията между постсъветските държави и Русия. Това е заложено на карта, но ние продължихме да пренебрегваме тази реалност.

Западът, например, не прие достатъчно сериозно Евразийския икономически съюз като реален икономически блок. И сгреши. Защото, когато Русия беше санкционирана, тя по този начин е могла да реекспортира стоки през страните-членки от този митнически блок, включително Киргизстан, Казахстан и Армения. Мълчанието на бившите съветски републики не е странно на фона на тези икономически връзки, които са изтъкани в дългосрочен план. Но това не е всичко: неочакваният приток на руски граждани в тези региони след инвазията в Украйна засили тази взаимозависимост.

- Обяснете ни...

- Притокът на граждани има икономически последици. По време на първата вълна на заминаване на руски граждани, по-специално ИТ специалистите, които останаха без работа след забраната на социални мрежи като Meta и Instagram в Русия през март 2022 г., успяха да се установят отново без визи в бившите съветски републики, но също и в Турция. За да добиете представа, ръстът на БВП на Армения се е увеличил от 1% на 12% през 2022 г., само заради пренасочването на руски ИТ специалисти.

След това имаше втора вълна през септември 2022 г., с първата мобилизация, при която стотици хиляди руснаци избягаха. Това е още един аспект на тази взаимозависимост: сътрудничество в областта на сигурността. В този период, наистина успяхме да наблюдаваме разговори между ФСБ и техните колеги от Централна Азия, с обмен на данни за политически дисиденти, антивоенни активисти... Следователно тези две миграционни вълни ни казват две неща: първо, до каква степен е засилило пристигането на руски граждани икономическите интереси между тези страни и Русия. Второто е: установено е сътрудничество, включително по въпросите на сигурността. Връзки които вече са съществували преди това поради миграцията на работници към Русия, но не по толкова активен начин.

- Подходът на Запада, основан на изолацията на Русия и бавната интеграция на бившите съветски републики в ЕС или НАТО беше ли адаптиран към тази реалност?

- Част от постсъветското наследство ни учи, че опитът бившите републики от региона да бъдат притиснати да избират между Русия и Запада обикновено не работи много добре, защото Путин ги смята за своя територия и възприема влиянието на Запада като заплаха. Всеки път, когато Западът се е опитал да окаже явно влияние върху страните от бившия СССР, това е довеждало до политическа криза или геополитическа ескалация. Очевидно е, че нахлуването в Украйна не е по вина на НАТО. Въпреки това, точно когато въпросът за интеграцията на бившите съветски републики беше повдигнат на срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г., Путин си показа зъбите.

Спомнете си също, че през 2001-2002 г. Русия и Западът си сътрудничиха във войната срещу тероризма. Владимир Путин дори беше първият световен лидер, който се обади на Джордж У. Буш, за да предложи на Съединените щати военни бази в Централна Азия и обмен на разузнавателна информация. Това, което той направи, вероятно е било с користни цели, за да се подобри статутът на Русия и за да оправдае собствените си репресии в Чечня. Факт е, че имаше период, когато отношенията между Запада и Русия не бяха противоречиви.

Но нещата започнаха да се променят по време на войната в Ирак през 2003 г. Не е случайно, че през същата година "революцията на розите" в Грузия доведе на власт прозападно правителство, нетърпеливо да се присъедини към НАТО. През 2004 г. "Оранжевата революция" доведе на власт правителство с амбиции, подобни на тези на Киев... Всеки път Владимир Путин възприемаше това като провал и опит за дестабилизация от страна на Запада. За него бившият СССР е и ще си остане негова сфера на влияние. Много държави започват да си вземат поука от този епизод: много е трудно, ако не и невъзможно, да се отхвърли Москва и да се избере изключително Запада, без риск от открит конфликт.

- Някои от тези страни обаче биха могли да бъдат следващата цел на Владимир Путин, според някои експерти...

- Ако се притеснявате, че ще станете следващата мишена на Владимир Путин, какво трябва да направите? Какъв е най-добрият начин да се избегне това? Да осъдим Русия или да останем в сянка? Очевидно е, че това е второто решение. Следователно причината за мълчанието им е смесица от принуда и, отчасти, институционално влияние. Освен това, идването на Доналд Тръмп на власт им дава допълнителна причина да изберат този път.

Всъщност много страни от Централна Азия се чувстват относително удобно с транснационалния подход на американския президент, който не ги принуждава да избират, нито пък ги поучава за зачитането на човешките права. Както той иска да прави бизнес, така той няма да критикува недемократичните им практики. Накратко, той няма да ги принуди да избират между Запада и Русия. По същество, линията на Доналд Тръмп дава тласък на Путин по отношение на влиянието.

- По-конкретно, какъв интерес има Владимир Путин от тази ситуация, отвъд въпроса за влиянието?

- Какво превръща една държава във велика сила? Сферата на влияние. Путин знае това твърде добре. След войната в Грузия през 2008 г., Русия ясно показа желанието си да защити "сфера на влияние" в постсъветското пространство. Ето защо Евразийският икономически съюз е толкова важен за него и неговите елити от гледна точка на икономическа тежест. Съществува и Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) от гледна точка на сигурността...

Малко по малко Владимир Путин се опитва да въведе този тип регионална инфраструктура, за да оправдае това, което счита за своя територия. Няма съмнение, че за бившите съветски републики, ситуацията е трудна: коя държава не иска да бъде суверенна и независима? Следователно предизвикателството за в бъдеще ще бъде да се намерят начини за осигуряване на други вектори на влияние, за да се принуди Русия да отстъпи и да се окаже натиск върху бившите съветски републики да излязат извън нейната орбита.

Китай също е регионален гигант. Това ще бъде трудно. Но потенциалните конкуренти на Русия започват да еволюират. Европейският съюз със сигурност е един от тях. Някои също така разглеждат Южна Корея и Япония като важни партньори, както и Съединените щати по отношение на инвестициите. Но тези страни все още са в близост до Пекин и Москва. Там географията е важна. Следователно ще бъде трудно да се предложи алтернатива на тези страни.

- До каква степен възходът на Китай в Централна Азия може да отслаби, вместо да допълни руското влияние?

- През последните петнадесет години много експерти в региона твърдят, че ако възникне напрежение между Русия и Китай, то ще се случи точно в Централна Азия. Ако Путин счита този регион за своя сфера на влияние, това не пречи на Китай да следва икономическата си програма в региона - независимо дали чрез проекти като инициативата на Новите пътища на коприната или изграждането на магистрали, железопътни линии, мрежи от електрически или газопроводи...

По подобен начин отдавна се говори, че Пекин отговаря за икономиката, а Русия за сигурността, но това вече не е съвсем така. Китай има присъствие по сигурността в Таджикистан. Както и много китайски частни охранителни компании в Централна Азия съхраняват активи като мини или предоставят консултантски услуги. С други думи, вместо да се противопоставя на Китай, Русия е по-склонна да приеме неговото присъствие.

Просто е: Москва и Пекин са единни в стремежите си да се противопоставят на "западния международен ред". За да се убедите в това, просто обърнете внимание, че при всяка криза двете страни са успявали да намерят компромис. Преди войната в Украйна, през януари 2022 г., в Казахстан избухнаха протести и безредици. Тогава Касим-Жомарт Токаев поиска от Русия да изпрати "миротворци" от ОДКС и тя го направи. Китайците мълчаха няколко дни и имахме основание да се опасяваме, че имат негативно отношение към този подход. Но те най-накрая изразиха подкрепата си, обвинявайки външните западни сили, че те са източникът на проблемите. Така виждаме, че те се разбират, отчасти защото техните интереси не са пряко противоположни.

- До 2030 г., края на мандата на Путин, предвиждате ли по-забележимо обръщане на постсъветските държави към Запада, или обратното, трайно консолидиране на руската сфера на влияние?

- Това ще зависи от всяка държава и нейната вътрешна ситуация. В Грузия все още има напрежение, като правителството се възприема като все по-голям съюзник на Москва и все по-голям противник на интеграцията на страната със Запада. Следователно може да има и обратна реакция. В Армения, дори страната да поддържа икономически връзки с Русия, се опитват да се освободят от някои от ангажиментите си за сигурност и да се приближат до Франция и европейските страни.

Но това, което ме тревожи най-много, е Молдова. Тази страна със сигурност иска толкова интеграция, колкото и европейските страни са готови да й предложат, но същевременно ще бъде трудно, защото Москва ще се противопостави. Така че не мисля, че ще видим съвместна преориентация към Запада през следващите години. Тъй като търсенето на варианти, конкуриращи се с Русия, продължава. В крайна сметка всяка държава ще трябва да разработи стратегия, така че Владимир Путин да я остави на мира.

За някои това ще означава да установят партньорства с азиатски държави, за други - да се опитат да създадат по-силни връзки с Европейския съюз. Някои вероятно ще се опитат да заздравят партньорството и сътрудничеството си с Китай. Но се обзалагам, че до 2030 г. няма да видим нито едно открито антипутинско правителство в постсъветските държави.

Източник News.bg

 

 

Коментари

  • западащ злобен дебилизъм

    27 Май 2025 10:18ч.

    Глупав човечец. Неколегиално и непрофесионално е да превръщаш един от най-мъдрите държавници на нашето време в нарочен център на внимание, сътворяващ едва ли не най-голямото зло, задето защитава страната си и прави всичко възможно тя да има съюзници и приятели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    27 Май 2025 12:13ч.

    от 1999 г. САЩ за първи път в историята си вече нямаха враг и зашеметени от тази празнота, те загубиха ума си и изпаднаха в състояние на арогантност… първоначалните ценности, които направиха Америка силна: християнство, морал, работна етика и чувство за отговорност - се изпариха необратимо. а този, който веднъж застанал на праведния път, вече го е напуснал, не може да бъде спасен...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    27 Май 2025 10:29ч.

    Изолация на Русия 😁😄😁😁😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жалки човечЕта

    27 Май 2025 10:38ч.

    Дачков, по-полека! Както си се засилил, гледай да не излетиш на острия завой от 180°, който се опитваш да вземеш. Макар че политкоректно по евроатлантически май бяха 360° - питай за по-сигурно Бербок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не май бяха 360°

    27 Май 2025 13:42ч.

    а са 360°. Факт чекърите (каквото и да значи това) ще потвърдят това... Когато Бебок говори с факти требе да я слушаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Климент

    27 Май 2025 21:22ч.

    През всички 500 дни на годината. Пак по това математическо чудо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    27 Май 2025 10:45ч.

    Да обясня с прости думи, западналите като видят малко злато и се разболяват, започва едно мощно копанье и спират да виждат около себе си 🤣 Това дойде дюшеш за другаря Путин и съответно им разказа играта! ... към днешна дата опиянението мина и дойде махмурлукът, а той сериозен, този път натравянето няма антидот! 😁Скоро и кличнична смърт! 🤭

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • momo

    27 Май 2025 10:53ч.

    За глобалистите (неолиберали), всеки който не е с тях (в повечето случаи васали като нас), то държавата не им суверенна. :))) Но не дай боже да искаш да се изкопчих от тях, то се надава вой до небесата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    27 Май 2025 11:30ч.

    Елементарен анализ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и професорите глупави

    27 Май 2025 12:18ч.

    и политиците. Такива бяха комсомолците в соца , сега само замениха имената. Лапацала.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "английски учен и анал-лизатор", Сър? Що е то?

    27 Май 2025 12:46ч.

    Абе ингилизи, що си не гледате вашата копанка, ами сте се заели с дела, дето са неподвластни вам! А новичок, нещо, скрипалите, буча, "белите каски", "Bellingcat" и други знайни и незнайни "умнотии"? А, то такова, може да е дезинформация, ама за нашите идиоти е супер, че даже и дупер! За вашите - да, ама за другите! Та, сашко, не се захващай с неща, дето са ти ама съвсем непонятни! Анадънму, за нашите ибрикчии, не харесващи кирилицата - razbrahte li?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абдула Дейвънпорт

    27 Май 2025 12:55ч.

    Тя тая Путинова импреия не е страшна. Страшна е тази империя от Курви и Педераси която други създадоха без ние да се усетим!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    27 Май 2025 13:43ч.

    Цялата работа е, американците да купят Газпром и цялата мрежа. ЕС се опъна миналата седмица, и Тръмп каза 50% мита...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Десислава

    27 Май 2025 14:14ч.

    Преди време Михаил Хазин даде едно друго обяснение защо санкциите не сработиха. Според Хазин в Русия има голям сив сектор и този сектор не е бил забелязан от Запада.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    27 Май 2025 14:56ч.

    Сигурно да не признае ролята на Китай, и че войната е кейниянство - копаеш дупки и заравяш дупки - с което се увеличават тези на заплата - с което расте потреблението. Санкциите не попречиха на газът и петролът, с посредници. Макар Русия да няма нужда от износ на петрол и газ, и без това ги спестява тези пари, и предишните такива спестявания отиват за Зеленски. НЕ Е ДОБРЕ ДА СЕ СПЕСТЯВА, ИКОНОМИКАТА И ТЪРГОВИЯТА ИМАТ НУЖДА ОТ ТЕЗИ ПАРИ. Но войната помага, за оборота.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    27 Май 2025 14:50ч.

    Въпросният господин пробутва интересите на Англия за Божие окровение. Излишно е да се чете в детайли. За утеха на промитите мозъци...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ауу, западняци,

    27 Май 2025 14:51ч.

    докога ще размахвате пръчката и моркова? Пръчката ви вече е куха, а морковът го изяде Зеленски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жорж

    27 Май 2025 15:05ч.

    Ако западните професори са толкова тъпи като тоя, всичко е ясно. Само като прочетах, че НАТО не е причина за нахлуване в Украйна ми стана ясно мозъчната дейност на Сашко. И видиш ли горките бивши руски държавици не можели да отидат на запад. И за какво ли, сигурно да си сменят пола, или да се размина с някой мигрантски нож?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    27 Май 2025 15:35ч.

    Русия не е и няма как да бъде изолирана, защото целият нормален свят е зад нея !!! Изолирани сте вие, френски cвини, дори от Африка ви изритаха като бълхливи пцета !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е

    27 Май 2025 17:29ч.

    151 души избраха руский мир и традиционните ценности. И вече се чудят как да се измъкнат от там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз великанът

    27 Май 2025 15:52ч.

    Бих праснал с копралята Алекс кули по кауня така че да отиде на гости на Джон маккейн

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    27 Май 2025 16:10ч.

    Дачков е започнал да препечатва прокопиеви шитни? Конкретно тази е смесица между изкривени факти, лъжи и чисти глупости като "Очевидно е, че нахлуването в Украйна не е по вина на НАТО"???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като прие за най близки

    27 Май 2025 17:27ч.

    Съюзници С. Корея и Иран - хаха, скрий се, бе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това мивки къртките, хаха

    27 Май 2025 18:47ч.

    "Александър Кули е предпазлив по отношение на западния подход" - понеже е наглосакс, лишен от нормално слънцегреене, с генетични увреждания, започнали преди векове. Сега няма как да каже, че благодарение на западналия подход в момента всички като него плуват в лайната си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ваксиниран веган

    27 Май 2025 20:10ч.

    Това е така, защото ваксинираното западно общество приема за чиста монета всичко каквото им поднесат "началниците", а обществата, за които са се загрижили много трудно могат да бъдат манипулирани по този елементарен начин, защото са добре информирани, че в средносрочен исторически план държава Украйна и украинска нация просто не съществуват, а това което става сега изобщо не е "непредизвикана агресия" както е натъпкано в манерките на западняците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи