Посланик Митрофанова пред ТАСС: Отношенията между София и Москва са на нулева точка. България доброволно стана първо заложник, а после и косвен участник в украинския конфликт

Посланик Митрофанова пред ТАСС: Отношенията между София и Москва са на нулева точка. България доброволно стана първо заложник, а после и косвен участник в украинския конфликт

Автор: Игор Ленкин, ТАСС

Руският фактор се използва активно в българския вътрешнополитически дискурс като своеобразно "плашило", а в негативните събития се търси "руска следа".  Възможна ли е конфронтация между Българската и Руската православни църкви? Какво ще бъде във фокуса на вниманието на руските дипломати в България през следващите години? За това, както и за периодите на конструктивно сътрудничество между двете страни, за приноса на СССР за социалното благосъстояние на българите и за резултатите от парламентарните избори през юни говори посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова в разговор с кореспондента на ТАСС по повод 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения.

- През юли Русия и България ще отбележат 145 години от установяването на дипломатически отношения; какво означава тази дата за нашата държава?

- Всяка юбилейна дата е преди всичко повод за анализ на изминатия път и набелязване на задачи за бъдещето. Русия и България имат дълга и богата съвместна история, която датира много по-далеч от установяването на дипломатически отношения. Общата вяра, писменост и славянски корени ни обединяват от древни времена. Това обяснява нашата особена близост, която се запазва и в тези трудни времена. В нашето общо минало имаше много най-различни периоди - както на развитие на сътрудничеството, така и на прекъсване на дипломатическите връзки, така че сегашният етап в този смисъл не може да се нарече уникален. Въпреки това е много жалко, че наближаваме почти 150-годишнината на дипломатическите отношения в състояние на фактическо противостояние.

- Може ли да се отбележи кога през изминалите години сътрудничеството между страните ни е било най-продуктивно?

- Имаше няколко такива периода. Първият период е непосредствено след края на Руско-турската война от 1877-1878 г., когато действа временното Руско гражданско управление под ръководството на княз Дондуков-Корсаков. Тогава българската държавност се създава практически от нулата - и държавни органи, и пощи, и въоръжени сили. Характерното е, че още в началото на работата на първото Народно събрание през 1879 г. държавната администрация на България се състои в по-голямата си част от българи. Всъщност управленският персонал също е обучен за толкова кратък период от време. Тоест наистина ставаше дума за възхода на страната, а не за някаква скрита руска колонизация, както сега обичат да го позиционират. Следващият етап на доста тясно сътрудничество е, разбира се, съветският период, който тук сега се нарича „престъпен комунистически режим“. Ако погледнем в цифри, точно през този период България има най-големите си постижения. БВП на страната от 1946 г. до 1986 г. нараства 14 пъти, БВП на глава от населението - почти 30 пъти. България в този момент е на 28-мо място в света по жизнен стандарт - това говори много. Този просперитет до голяма степен се основаваше на това, че купувахме български стоки на световни цени и ги продавахме на субсидирани цени. По отношение на развитието на индустрията, селското стопанство и възхода на образованието този период е много продуктивен. В най-новата история руско-българските отношения също са имали периоди на растеж - по-специално през 2007-2008 г., когато са постигнати споразумения за реализацията на три големи инфраструктурни проекта - АЕЦ „Белене“, газопроводът „Южен поток“ и петролопроводът „Бургас-Александруполис“. Реализацията на тези проекти щеше да превърне България в нетен износител на електроенергия, но това, както знаете, не се случи. През 2017-2019 г. също се наблюдава затопляне - тогава Патриархът на Москва и на цяла Русия Кирил и министър-председателят Дмитрий Медведев посетиха София, президентът Румен Радев и външният министър Екатерина Захариева посетиха Москва. След 2022 г. обаче целият този натрупан багаж на сътрудничество беше пожертван от българското ръководство в полза на блоковата дисциплина - в ущърб на прагматизма и собствената изгода.

- Защо, постигайки сериозни успехи благодарение на сътрудничеството с Русия, със СССР и пак с Русия, България неизменно минаваше на страната на нашите съперници?

- Това е много сложен философски въпрос, има много компоненти в него. На първо място, това може би се обяснява с факта, че след Руско-турската война на управляващите позиции в страната са поставени германците - княз Александър Батенберг, цар Фердинанд, и това немско влияние тук е много силно. Германците и през Първата, и през Втората световна война „изкушават“ българското ръководство с връщането на загубените земи и възстановяването на „Велика България“. Това е изцяло мое лично мнение - разбира се, няма ясен отговор на този въпрос. Ако си спомняте, Достоевски навремето, преди началото на Руско-турската война, пише в записките си, че щом освободим, както той ги нарича, „тези славянски племена“, те веднага ще се отвърнат от нас и ще се присъединят към европейските страни. „И не ме питайте, - казва той, - защо. Знам, че това ще се случи“. Този въпрос - „защо?“, мисля, си задават много мислители. Има много причини, но това е, което имаме.

- Как можете да характеризирате сегашния етап на отношенията между двете страни? Направи ли България всичко възможно сътрудничеството да бъде сведено до нула? Има ли все още допирни точки или, напротив, появиха се още повече подводни камъни?

- За съжаление трябва да признаем, че сега отношенията ни са на нулева точка. Официални контакти не се поддържат, решаването дори на наболели, неполитически въпроси, в частност за функционирането на дипломатическата мисия, се саботира от българска страна. На международната сцена София категорично се придържа към евроатлантическите насоки, като се присъединява към всички незаконни ограничителни мерки, наложени срещу страната ни от Брюксел и Вашингтон, и дори поема инициативата. Руският фактор се използва в местния вътрешнополитически дискурс като своеобразно „плашило“: при всяко негативно събитие в страната се търси „руска следа“. Всъщност България доброволно стана първо заложник, а след това и косвен участник в украинския конфликт, който първоначално нямаше нищо общо с нея. С действията си обаче София се нареди в редиците на неприятелски настроените към нас държави и охотно инвестира в ескалация на конфронтацията в Европа. Трудно е да се каже доколко местните елити осъзнават опасността от ескалация на напрежението, но засега не виждаме промяна в курса към Русия.

- Явно се е появила нова линия на напрежение между нашите страни. Възможна ли е, от Ваша гледна точка, конфронтация между сестрински православни църкви - БПЦ и РПЦ?

- Да, това също е много сериозен въпрос. Според мен американците предприемат всички възможни стъпки БПЦ да признае Православната църква на Украйна, да признае разколниците. Тук агресивно действа и „Фанар“ начело с патриарх Вартоломей. Сега той провежда странна политика - води разколници от ПЦУ със себе си на църковни събития, въпреки че не са поканени. Много ми е трудно да преценя какво се случва в българската църква, това е въпрос извън компетенциите на Посолството. Но знаем, че Българската и Руската православни църкви са сестрински и винаги са имали най-близки отношения. Припомням, че разколът, който беше наложен в БПЦ от гърците, всъщност беше премахнат от Руската църква, която възстанови и патриаршията тук. Руската православна църква изигра много положителна роля за възстановяването на единството на Българската православна църква. Надявам се, че българските митрополити ще имат достатъчно мъдрост, за да не допуснат нов разкол.

- В България се проведоха поредните парламентарни избори. Какво могат да променят те?

- Нищо не се е променило, не може да се каже, че политическият пейзаж се е променил радикално. Жалко, разбира се, защото в сегашната тежка международна обстановка е нужно, напротив, да бъдат единни, да бъдат със своя народ. Но за тези три години, откакто съм тук, това са вече шести избори. Това е тъжно, но в случая ние сме външни наблюдатели. Ще работим с правителството, което ще бъде избрано от парламента.

- Как оценявате шансовете за нормализиране на отношенията, намират ли се днес общи интереси в общуването с лидерите на водещи политически партии?

- Винаги има шансове - при взаимно желание. Да се надяваме, че ще го усетят.

- С какви трудности се сблъскват нашите сънародници - постоянно живеещите тук и притежаващите недвижими имоти в курортите на страната?

- Не може да се каже, че нашите сънародници тук са изправени пред някакви особени проблеми, не сме получавали такива оплаквания. Що се отнася до собствениците на имоти, които са много, сега има, първо, трудности с получаването на български визи - както ми обясниха, това се дължи на факта, че България преминава към Шенгенската система и проблемите са „от чисто техническо естество“. Да приемем, че това е така. Второ, трудно е от логистична гледна точка - пътуването дотук стана в пъти по-скъпо. Затова много хора продават имотите си, а това на първо място се отразява негативно на функционирането на самите български курорти - ясно е, че много помещения са празни, а хората са много малко.

- Какво ще се случи с консулската ни служба в страната, ще бъде ли възстановена работата на генералните консулства във Варна и Русе?

- Знаете, при нас казват: няма нищо по-постоянно от временното. „Временно затвореното“ от българската страна Генерално консулство в Русе, според мен, още дълго няма да работи. Що се отнася до Варна, то, както ви е известно, по искане на българската страна ние също сме се изнесли оттам, защото сградата, в която се помещавахме, е била планирана за „ремонт“, макар не виждаме реалните действия на строителите там. Затова търсим подходящо помещение, което е много трудно и бавно. Междувременно организираме приеми на място за руснаци, които се нуждаят от консулски услуги.

- Какъв е интересът на българите към Русия, колко туристически визи им издаваме?

- Влошаването на двустранните връзки и липсата на директни полети сведоха до минимум взаимния туристически обмен. От 5,3 милиона чуждестранни туристи, посетили България през 2023 г., само около 96 000 са руски граждани. Ние от своя страна сме издали около хиляда туристически визи на българи през изминалата година в консулския отдел на Посолството. Трябва да се има предвид, че за гражданите на България има възможност за получаване на електронна виза за Русия - тя се издава изцяло онлайн, без посещение на консулска служба, което значително улеснява пътуването до страната ни. Нямаме точна статистика за тези визи, но като цяло търсенето им е доста голямо.

- Какво ще бъде във фокуса на вниманието на руските дипломати в България през следващите 5 години, с какво ще стигнем до 150-годишнината?

- По принцип съм оптимист в живота, но тук, струва ми се, България, като верен член на ЕС и НАТО, стриктно ще следва тенденциите, които те определят.

- Какво бихте пожелали на българския народ по случай празника?

- Искам да пожелая на българския народ успех. Животът е на райета, така че след сегашната черна ивица в отношенията ни със сигурност ще дойде бяла ивица. Трябва да познавате добре историята си, и тя ще покаже какво е истинското състояние на нещата.

Нашият гост
Н. Пр. Елеонора Митрофанова е завършила Московския държавен институт за международни отношения. Работи в сферата на дипломацията от 2003 г. Има голям опит в областта на държавното управление и международните организации, включително на висши ръководни позиции. Има ранг на извънреден и пълномощен посланик. С указ на президента Владимир Путин от 15 януари 2021 г. е назначена за посланик на Руската федерация в България.

 

Източник: ТАСС

Превод: "Труд"

 

 

Коментари

  • Стефан

    28 Юни 2024 9:21ч.

    Не че от тази женица зависи нещо сериозно в международната политика. Все пак при един адекватен посланик отношението на населението към войната, към даването на оръжия, изобщо към Русия, щеше да бъде по-ясно изразено. Именно тази неграмотна, неадекватна, неподготвена женица е сред основните причини оня ден, кога записвахме детето първи клас в едно "руско" училище в София, да ми кажат, че тази година руска паралелка няма да има. Защото има САМО ЧЕТИРИ желаещи!!! За зверската шуробаджанащина в Руския културен център да не говорим. Митрофанова е символ на нефелността на руската "мека сила". Не се научиха руснаците, че само с подкупи на политици не става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Повече да не се излагаш!

    28 Юни 2024 11:06ч.

    Жалкар нещастен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драги Стефане

    28 Юни 2024 11:26ч.

    Посланикът на РФ е достатъчно компетентнта и адекватна за работата, която върши, но нашите неадекватни "управляващи" до там докараха нещата, че отношенията между нашата страна и РФ са дори под точката на замръзване... При това г-жа Митрофанова стои на мястото си далеч по-добре например от "уважаемата" Херо Мусака, която имаше навика честичко да посещава разни министерства и министерски съвети и "авторитетно и компетентно" да раздава акъл, като изрично подчертаваше, че не се бъркат във вътрешните работи на страната ни, само дето след нейни посещения и такива на разни задморски особи се ликвидираха полезни за страната ни проекти, като черешката на тортата е и натискът да си продадем/подарим реакторите на укрите и да турим техни в Козлодуй...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    28 Юни 2024 11:27ч.

    пращай го направо в Масква, бе копейка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъпанар,

    28 Юни 2024 11:29ч.

    заради такива бокруци като теб се провали следването на детето ми в Русия. Идея си нямаш как ще плащате, кретени

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще мечтаеш

    28 Юни 2024 11:30ч.

    да не си жив

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мари

    28 Юни 2024 11:52ч.

    Вярно е донякъде, поне това за руската "мека сила". Но и най-безупречният посланик не би могъл да повлияе на плазмодиите, които ни управляват, както и на промитите от тях мозъци на умните и красивите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    28 Юни 2024 12:27ч.

    Точно това обяснявам. Златна да беше Митрофанова, нямаше да повлияе значително на външната ни политика. ОБАЧЕ, ако беше поне малко компетентна, културната политика на посолството можеше да направи чудеса сред и без това проруски настроения български народ. Всеки, който е комуникирал с Руския културен център, на когото се е наложила някаква работа с консулски отдел, може да ви каже, че те са някаква фабрика за русофоби. Преди време се опитвах да обясня колко популярни могат да са филмчетата за Тримата богатири. Няма да променят външната политика, ама определено биха накарали няколко деца да искат да учат руски. Ама тъпир до тъпира са представителите на РФ у нас. Можеш ли да си представиш, че от посолството искат 1300 лв. за детския лятен курс по руски?!! Големият ми син в Люлинско училище има БЕЗПЛАТНИ курсове по корейски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    28 Юни 2024 12:34ч.

    Аз съм пропадналият Копейкин,много искам да видя Москва,но засега не мога да напусна смрадливата панелка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Симеон

    28 Юни 2024 15:44ч.

    Вижте във Фейсбук профила на НД-Русофили Пловдив. Те предлагат безплатни курсове по руски език сега, по инициатива на председателя на организацията за града, който е млад, активен и деен човек, неотдавна завършил аспирантурата си в Астрахан, но избрал да се върне в родината. Иначе руснаците винаги са били слаби в меката сила. Имах възможност да попитам високопоставен руски политик какво ще направят в информационната война, а той ми каза, че първо ще спечелят конвенционалната такава, пък после да става каквото ще.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    28 Юни 2024 16:36ч.

    Не бе, Стефко, това с подкупите не е руска хава :) На пиндосите е. Пусть всегда будет солнце, Стефко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    28 Юни 2024 17:28ч.

    В моето училище се учи руски и повярвай - желаещи ученици има достатъчно !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стела

    28 Юни 2024 21:01ч.

    Не разбирам защо се изразявате така за хората, които работят у нас. Аз продадох на консулството в града ми мебели, хората чакаха дълго и търпеливо. Шефката ми не разреши да им направя отстъпка, не са и пожелали, аз имах желание, но не ми разрешиха. Не съм срещала проблеми с тези хора, нямам и връзки, приеха ме да им представя какво могат да си купят от нас, харесаха си, платиха си коректно и нищо подобно на Вашите преживявания не се случи. Нормални хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киряк Стефчо

    28 Юни 2024 23:27ч.

    Пак ще четем Иван вазов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стела

    29 Юни 2024 3:08ч.

    Безплатно е само сиренцето в капана. Ах, и общинските погребения (не знам откъде ми дойде това, извинете) :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валя

    29 Юни 2024 15:22ч.

    Стефан, що за глупости сте написали 🤯 Това "демонизиране" от наша страна е толкова нелепо. Няма къде да паркираш, не си успял да си купиш хляб или цигари, и пак руснаците или Путин ще са виновни. Наистина е нелепо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    28 Юни 2024 9:31ч.

    Коментирам анонса ! Препоръчвам на Негово Превъзходителство Посланика на РФ да не обвързва България с нейните политици. България е едно, а политиците са нещо съвсем друг. Така както Русия от ерата на Елцин и Горбачов нямат нищо общо с народа. Рейтинга на Путин потвърждава това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    28 Юни 2024 9:43ч.

    Народът избира политиците, които са на власт. И на мен не ми харесва геополитическата ориентация на България, но това е реалността. Не ни е виновна посланичката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    28 Юни 2024 9:51ч.

    Народът не избира нищо... 75 % народ казват НЕ на всички, останалите 25% са цигани, турци и бюрокрация!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    28 Юни 2024 10:29ч.

    Именно. На 75% не им пука накъде върви държавата. Посланичката не е длъжна да гадае какво мислят те. Правителството е проамериканско, болшинството в НС - също. Това е реалността.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • стига, че ни писна с тая наивност

    28 Юни 2024 10:41ч.

    Защо пък да не им пука? Именно защото им пука, не искат да участват в назначенски фашистки циркове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    28 Юни 2024 10:45ч.

    Е, и? Какво точно постигнаха "не-наивните" с неучастието си в изборите? Като искат да кажат "не", да излязат на улицата да ги чуем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петко Р. Славейков - 1875г.

    28 Юни 2024 11:10ч.

    Не сме народ, не сме народ, а мърша,/ хора, дето нищо не щат да вършат./ Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!/ „Аз не зная! Аз не мога!“ — общ е глас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Херсон

    28 Юни 2024 11:28ч.

    който лижел миризливия руски ботуш бил народ, другите не били народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Краварският

    28 Юни 2024 11:32ч.

    мирише по-хубаво, а нищожество?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Колев

    28 Юни 2024 11:32ч.

    И защо да не го обвързва? Нали народа ги избира тези политици. Мантрата, че народа бил против войната, ама те политиците друго правили вече се изтърква. Като не му харесва на народа да го беше показал на изборите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Войнишкото въстание, септември 1918 г.

    28 Юни 2024 11:49ч.

    Войните са катализатор за народното недоволство. >>>> "Владайското въстание, познато също като Войнишкото въстание, е въоръжен бунт на дезорганизирани формирования от българската армия, дезертирали след поражението при Добро поле и напредващи към София през септември 1918 г." (Уикипедия)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Херсон

    28 Юни 2024 12:36ч.

    Най добре са на ДеБелян подметките,редовно ги лижа до блясък!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    28 Юни 2024 14:58ч.

    Народът поиска Референдум за еврото и......?! Пита ли някой народа за НАТО?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Симеон

    28 Юни 2024 15:47ч.

    Няма такова нещо като добрите политици и лошият народ. Народът с гласуване или пък негласуване, е овластил настоящата си политическа класа. При това у нас няма Камара на лордовете, където да се влиза по рождение. Политиците са довчерашните ни съседи от "Люлин", "Младост" и "Манастирски ливади", и те като нас са учили масово в СУ, УНСС и НБУ, а пък манталитетът и културата им са идеална представителна извадка на масата матрял. И руснаците правилно отчитат, че отговорността е на целокупна България. Щом може унгарците и словаците да излъчат друга политическа класа, значи и ние бихме могли. Ганьо ще си плаща за пасивността, мързела, глупостта и конформизма си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Седларов

    28 Юни 2024 18:45ч.

    А дъвчещото американския ботуш малцинството предатели - те какви са в играта?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    28 Юни 2024 19:29ч.

    До Симеон - а Ала Балата на ПП-ДБ как ще се коментира, щото народа гласува за някой си, но ония чрез уйдурма измислят някакви гласове. Ами какво да кажем за реалния брой гласоподаватели. Давам пример. В началото на века шефа на чикагското ФБР бе на посещение в България. Журналята му задават въпроса дали 150 000 хилядна диаспора на българите създават проблеми (толкова бе по официална информация борят им). Оня отговори, че по данни на ФБР българите са около300 000. Да напомня, че тези 150 000 вероятно са официалните и според ЦИК. Но след като това разминаване се допуска за САЩ, защо да не се допусне и за останалите държави, в които има българи. Защо е това разминаване?! Та да не се обвинява народа български!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Селямсъза

    28 Юни 2024 21:22ч.

    То народа май вече нищо не избира, сменат се същите депутати, все едно са на сезонна работа!! Да сменят избирателната система, а то Гочоолу, Дочоолу правят избори и Гуня Адвокатина и пише възванинията, а ние, народа патки пасем!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • izo

    28 Юни 2024 10:12ч.

    Нашият "елит" хич не доброволно подкрепя Зеля. Няма никакъв избор, защото всичко окрадено от нас е тикнато там където много лесно може да бъде блокирано или отнето, ако не слушкат. същот и с имотчетата и зад граница. Същото и с издънките им зад граница. Реално котилата им са заложници. Точно както при всеки договор Византия е взимала за заложници деца/родственици от съответния отсрещен елит в Констанинопол - ама уж брак, ама уж в двора на императора. Хем са заложници, хем ги подготвят и покваряват срещу собственото им племе. А наште са просто измамени тъпаци и така не се научиха да диверсифицират ограбеното между различните световни полюси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    28 Юни 2024 15:42ч.

    Реалността е следната : Москва не вярва на сълзи, а София не вярва на тия дето не дават пари. Европа не вярва и на двете страни, а Щатите и Канада източват де що могат, докато не дойде бунта .................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще изпрати ли Галя от ПосолствоТо български мъже като "пушечно месо" в Украйна?

    28 Юни 2024 10:12ч.

    Валентин Вацев Американската политика на българска територия е вкарване на България във война. Необходимостта е българи да избиват руснаци и руснаци да избиват българи. Българите да се накървавят срещу руснаците, което според американското посолство ще бъде краят на столетната българска русофилия. Когато тръгнат ковчезите от Украйна към България ще настъпи краят на българската русофилия – така вярват в американското посолство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФЪРКАТИЧКО

    28 Юни 2024 10:17ч.

    Посланик Митрофанова е доказателство, че Козирев все още витае в Министерство озабоченности.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Юни 2024 10:23ч.

    Тази особа още ли се размотава на ЕС територия, да се качва на Turkish през Истанбул и да не се връща.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет,

    28 Юни 2024 10:34ч.

    прекаляваш с пиенето рано сутринта. Поздрави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Юни 2024 12:37ч.

    По скоро хапчетата за хормонална терапия ме объркват....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2989

    28 Юни 2024 10:29ч.

    Третият провал на Българите в рамките на 100 години може да бъде окончателен, за съжаление. Ние не сме държавотворен народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Юни 2024 10:38ч.

    Когато е построена и населена Плиска с канализация и всякаква инфраструктура изпреварила времето си, на североизток е имало блата и землянки, и някакви хуманоидни същества.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2989

    28 Юни 2024 10:42ч.

    Ще го напишем на надгробната плоча на България

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    28 Юни 2024 10:48ч.

    Това с надгробната плоча е добро хрумване. Но трябва да пише и че Нов Кмет и подобните му угробиха държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кмете,

    28 Юни 2024 10:56ч.

    а на североЗАПАД, как е било, знаеш ли? Явно НЕ, иначе нямаше да го правиш на въпрос, нещастен недоклатен неграмотнико...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Задник,

    28 Юни 2024 11:33ч.

    в Плиска никога не е имало канализация. Откъде ви копат такива говеда?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Нов Кмет

    28 Юни 2024 11:47ч.

    Уважаеми Господин Кмете, Ще си позволя да се усъмня във Вашата способност да разсъждавате и ще ви припомня, че българите идват в Плиска ИМЕННО от североизток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Новият кмет е по-тъп от допустимото за този сайт

    28 Юни 2024 11:54ч.

    Той трудно се справя с географията и с логиката на историческите събития.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Юни 2024 12:39ч.

    Тази опорка с канализацията ми я прошепна ДеБелян тази сутрин с мазното кафенце

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схизмата над БПЦ наложена от Вселенската патриаршия в Истанбул

    28 Юни 2024 11:01ч.

    е вдигната благодарение на Руската православна църква. >>>>>>> "Според доклад на Председателя на Комисията по делата на Руската православна църква, Г. Карпов, инициативата за сваляне на Схизмата принадлежи на бъдещия руски патриарх Алексий. На 21 ноември 1944 г. Св, Синод в пълен състав взима решение да изпрати писмо до Местоблюстителя на руския патриаршески престол, с молба последният да стане посредник между Българската екзархия и Вселенската патриаршия и да ходатайства за вдигането на Схизмата. Няма сведения за конкретните действия, предприети от Московската патриаршия и за отговора на Вселенския патриарх, но положителният резултат е факт." ............. "На 24 февруари 1945 г. Софийският синод разглежда текста на телеграмата получена от Истанбул, която съобщава че Схизмата е свалена на 22 февруари и че е взето решение да бъдат отслужени съвместни литургии: едната в патриаршеския храм в Истанбул, а другата – в катедралата “Св. София” в българската столица." https://kalkandjieva.wordpress.com/%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%85%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-22-%D1%84%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B8-1945-%D0%B3/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    28 Юни 2024 11:27ч.

    Нали Европа я загърбихте, гледай си новите приятели - С. Корея, Иран, Куба, талибаните, хусите, Нигер и пр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    28 Юни 2024 12:41ч.

    Исках да кажа,че ГЕЙропа загърби Русия по заповед на ФАЩ,но това ще се промени много скоро след като зеленият кървав клоун в Киев увисне на стълба.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    28 Юни 2024 12:13ч.

    Човек с акъла си трябва да съди по резултатите, ПО РЕЗУЛТАТИТЕ НА РАЗВИТИЕТО НА РОДИНАТА СИ, пък и по своите.... През последните 20 години 3 милиона бъгари ги няма. Те си знаят как са и къде са, тяхна работа. Не давам акъл на никого, но знам, че тези, които заминаха, също и тези, които се върнаха, няма да ми кажат истината, което е тъпо, тъй като дори приятелите ти не ти казват истината, защото ги е срам. Ако си толкова добре, няма да се върнеш, просто и ясно. Бях ужасена от унищожаването на Паметника на Съветската, Българската армия и на останалите войници. Да режеш паметник на загинали за свободата ти хора, трябва да си ненормален! Поздрави за г-жа Митрофанова!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Юни 2024 14:45ч.

    Ти от кое село беше, че не виждаш резултати? Опашките на Кулата от какво са генерирани?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Опашките на Кулата? От разградената държава,

    28 Юни 2024 21:33ч.

    която допусна българското море да се превърне в циментиран бардак и място за алкохолен туризъм на оскотели тинейджъри от Англия и Скандинавия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    28 Юни 2024 13:10ч.

    НИКОГА БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД НЕ Е БИЛ ТОЛКОВА ЯСНО РАЗБИРАЩ , КАКВО Е ДАЛА РУСИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ! И НИКОГА ДО СЕГА НАРОДЪТ НИ НЕ Е НАКАЗВАЛ ТОЛКОВА ЯСНО ПОЛИТИЦИТЕ СИ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ПРЕДАТЕЛСТВА. БЪЛГАРИЯ ПОМНИ СВОЯТА ИСТОРИЯ И НЯМА ДА ПРЕДАДЕ ОСВОБОДИТЕЛИТЕ СИ! ШИПКА Е ЖИВА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    28 Юни 2024 15:33ч.

    Вие сестри и братя во Христа, во писмеността, во родословие, ни предадохте през още 1986 година и окончателно 1989. Не само нас, а още около 450 милиона Човеци от СИВ! Това, че още имаме позитив и благодарност за Свободата от исляма и византийците, не означава, че трябва да се чувстваме виновни, че дори и неправилно се опитваме да оцеляваме. След "посол" Шарапов, който ни направи преврат като през 2014 в О'крайна и ни свали Лидера /като днешния Кенет тук/, само синикурници изпращате в РБ. Имате дълг към нас и още 445 милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    28 Юни 2024 23:08ч.

    Точно. Но по-актуалното е, че Путин в периода 14-22 предаде милиони руснаци. И после се чуди защо нямаше масови бунтове в тила на украинските фашуги. Как да се вдигне някой, кога още другата седмица може да има договорняк и русите да се изтеглят като от Херсон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    28 Юни 2024 17:30ч.

    145 години? Нищо - има време до 150-годишнината. Достатъчно време , за да обеcим изроди като тагаренко,мишока дянков, главанака и другата нео-нациcтка измeт и да си оправим отношенията с Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    28 Юни 2024 17:30ч.

    Двата най-ефективни лоста на Вашингтон във България са първо, мрежата за влияние във вид на парти, НПО и стипендианти и второ, не по-малко важно - автоголовете на руската външна политика. Дребна илюстрация е, че Патриархът Кирил дойде през 2018 и посети президента Радев, за да го .... нахока, задето сме били неблагодарни. Тъкмо Радев, най-високата фигура, която се осмеляваше да балансира между Запада и Изтока да оспорва санкциите!? Това се случи насред "периода на затопляне на отношенията - 2012-2019 г.". През 1994-7 руската мрежа все още имаше влияние и го използва, за да участва с американците в дестабилизацията на единственото управление в ИЕ, което се осмеляваше да защитава неутралитет. Както по-късно стана ясно, в Москва си мислели, че скоро и Руската Федерация ще влиза в НАТО, така че защо да не дадат България като жест на добра воля....!? Болна политика. И все другите им виновни. Кой изтърва Украйна и е на път да изтърве Средна Азия? Все разни "неблагодарници", срещу които трябва да бъде насъсквано собственото население с уж патриотични, а всъщност подривни публикации в руските медии. .Така че днес всеки, който иска суверенна българска политика и мир, се чуди, какво да защитава - нормалните отношения с Русия или нейната собствена неизповедима "външна политика".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за да го .... нахока, задето сме били неблагодарни.

    28 Юни 2024 21:40ч.

    Я цитирай нахокването. Това, което развяваш, са партенките на Медиапул. "Нахокването" гласеше: "Още веднъж искам да ви кажа, и то много ясно, че България я освободи Русия. Нито Полша, нито Литва, нито други страни. Русия. И искам откровено да кажа, че ми бе трудно да слушам всички тези позовавания на участия на други страни в освобождението. Нито полският Сейм, нито литовският Сейм са вземали решение за започване на война с Османска Турция". Е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    28 Юни 2024 23:49ч.

    Какво казваш? "Беше партенка, и при това беше прав". Партенка ли беше, или изрече тези думи. Има го на видео! А на същия ден се срещна с Борисов, - който водеше борба срещу Трети март - и му се радваше като на отдавна изгубен брат. Пусни си в Ютюб търсене на "Патриарх Кирилл встретился с Премьер-министром Болгарии Бойко Борисовым" за да видиш какво значи политика, обърната с краката нагоре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разбира се, че ги изрече и разбира се, че беше напълно прав.

    29 Юни 2024 5:31ч.

    Поляци, финландци и пр и пр са участвали във войната като жители на Русия и по волята на Русия. Виж, поляците в Османската империя са служели доброволно в армията на султана. Партенка е интерпретацията и спекулациите, че едва ли не тропал по масата, държал тон и пр. А заглавията от рода: накара се, нахока, втория Путин дойде и пр си бяха за хората с жълто паве между ушите. Жълта преса за жълти павета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    29 Юни 2024 9:12ч.

    Попитах те, за да е ясно, че говорим на един и същи български език. Изрече ли тези думи патриархът пред Радев, или те бяха "партенка", т.е. измислица, която му бе приписана? Второ, беше ли благ и мазен пред премиера, въпреки че без него, Борисов, кощунството над историята не би могло да върви по медиите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    28 Юни 2024 21:11ч.

    Умен, имаш в значителна степен право. Погледнато от "тяхна страна", нещата са много, много по-сложни. В крайна сметка те се свеждат до вечната дилема: - коя от страните да бъде ликвидирана. Многостранността на т.нар. "цивилизация" довежда винаги до крайните екзекутивни решения. Ако РФ сега не се почисти основно, в движение, вероятно ще загуби. Надявам се да се справи, защото инак сме от тези които са "излишни". Вярвам в предсказанията на Едгар Кейси, че нещата ще се случат както са предсказани от него. Всичко което предстои, вече отдавна се е свършило. Това, погледнато от извън на времевия-пространствен мехур. Из равнината на Вариантите и различните времеви линии...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    29 Юни 2024 8:24ч.

    @Нов Кмет 28 Юни 2024 14:45ч. Не си струва човек да ти отговаря, тъй като разбираш смисъла на написаното обратно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стела

    29 Юни 2024 13:23ч.

    За кой път ни се казва, че Анушка вече разля олиото:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи