Популизмът - спасителният пояс за демокрацията

Популизмът - спасителният пояс за демокрацията

Протестираща грузинка на антиправителствен митинг в Тбилиси, 25 ноември 2024 г. Снимка: АП

Вече звучи банално да се сочи грешката на Фукуяма за провидяния от него край на историята. Ясно е, че либералната демокрация и мира няма да се възцарят за постоянно на земята. Войните в Украйна и Близкия Изток, освен всичко друго, се превърнаха в нагледно доказателство, че войната продължава да бъде ключов атрибут в международните отношения. До степен да отключи риска от избухването на Трета световна война. С последица заличаване на днешната човешка цивилизация.

Но освен че станахме свидетели на завръщането на образа на войната, паралелно наблюдаваме и сериозното подкопаване на устоите на демокрацията. Все повече се налага усещането, че не просто демокрацията няма да се превърне в универсалната форма за управление, но и че е възможно да отстъпи и от сегашните си позиции. Пред очите ни се разкриват все повече нейни пороци и дефицити, което я кара да губи своите предимства спрямо  управленските и идеологическите си антагонисти - авторитаризма и тоталитаризма.

Множеството сигнали, на които ставаме свидетели в последно време, не можем вече да ги възприемаме като отделно взети, несвързани между себе си рецидиви. Като се почне от избора на Тръмп, мине се през падането на кабинетите в Германия и Франция, през сензационния пробив на популизма в Румъния, през още по- сензационния опит за преврат в Южна Корея, та стигнем до нашенската политическа криза. Тя може да е дълбоко провинциална, но е и крайно показателна за това как от един момент нататък партиите губят потенциала или желанието да управляват, което е показател за фалит на демокрацията. Ако политическата фрагментарност достигне до нива, когато стане невъзможно съставянето на управленско мнозинство, демокрацията става безсмислена. Та нали тя в крайна сметка е само форма на управление (и далеч не е доказано, че е най-добрата) и когато не може да изпълни основното си предназначение, неизбежно трябва да бъде заменена от друга форма на управление или да настъпи анархия.

Поради самият си характер, когато демокрацията губи своя ореол (имидж), това вече означава загуба на позиции. Което отключва дебата за нейните алтернативи. Които виждаме да се реализират под две различни форми. На едната за малко не станахме свидетели в Южна Корея. Където президентът се опита чрез армията да установи лична диктатура. Друг пример са Русия и Турция, където политически фигури съсредоточават скрита власт, многократно надхвърляща това, което им се полага по конституция. Нека си припомним, че и Путин, и Ердоган управляваха страните си от позицията на министър-председатели, а президентите по това време - Медведев и Гюл, изпълняваха чисто представителни функции.

Втората форма, която може да подмени демокрацията, е силно рестриктивната демокрация. При нея в името на запазването на системния ѝ характер, силово се пресичат появите на политически алтернативи. Нещо, което видяхме да става само преди дни в Румъния и наченки за подобно нещо се забелязват в Германия, с опита да бъде забранена втората по сила партия в страната - "Алтернатива за Германия".

И ако първата форма представлява по-скоро изкористяване на демокрацията и съдържа в себе си потенциала за завръщане към истинската демокрация, то втората форма води до израждане на демокрацията и създава условия за нейната подмяна, а впоследствие и замяна. Румънският опит ясно ще покаже, че касирането на изборите за държавен глава и създаване на кабинет от всички проевропейски партии няма да донесе политическа стабилност, а ще създаде политически разлом. Който може да погълне цялата им политическа система. Защото алтернативата на бъдещото им управление ще бъде вече олицетворявана единствено от несистемни партии, с което вече борбата се пренася от конкуренцията между демократични партии в сблъсък между демокрация и не- демокрация. Какво ще произлезе от това е трудно да се каже, но засега усещането е, че демокрацията е в дефанзивна позиция.

И тук стигаме до въпрос, сходен до този за кокошката и яйцето - политиците или политиките носят вина за съвременното състояние на демокрацията. Или може би подобно деление е некоректно. Просто и двата компонента деградират закономерно и самите те са жертва на изчерпването на политическите идеи, които са двигатели на всеки политически живот. Не само на демократичния.

Неслучайно днес така силно се използва термина "послания." Вече е събитие, когато една партия или лидер съумяват да достигнат с речта или действията си до публиката. Камо ли да я завладеят. А може би това е част от проблема, защото основното усилие на съвременната политика е насочено към намирането на ефективен способ да се достигне до избирателя, а не е важно какво ще му бъде поднесено. Загуба на време е да се промотират цялостни политически концепции, защото те биха звучали скучновато и неразбираемо. В епохата на TikTok няма на кого да „продадеш“ "Капиталът" на Маркс, да речем.

И все пак надежда за демокрацията има. Ако направим аналогия с началото на миналия век, то ще видим, че Европа е преминала през политически етап, сходен на днешния. В началото на XX век също се наблюдава изчерпване на традиционния политически модел, изграден около консервативно-либералното противопоставяне. Тогава обаче избуяват социалните идеи и техните политически носители, които провокират ново политическо разделение, дало неочакван импулс за рестарт на политическите системи. Вярно, навсякъде това се случва по различен начин. Но там където социалдемокрацията решава да възприеме демократичните правила и където управляващия елит допуска социалдемокрацията като реален участник в политическия процес, демокрацията преживява своя ренесанс.

Там където подобна трансформация не е извършена, на мястото на демокрацията идват тоталитаризмът или авторитаризмът. И това става не толкова под някакво външно влияние, а вследствие на автономното  политическо развитие на отделните страни. Ако след края на Първата световна война, оставяйки настрана Съветска Русия, навсякъде в Европа съществуват демократични режими, то в навечерието на Втората световна война, в Източна и Южна Европа демокрацията е заличена почти повсеместно (изключенията са Чехословакия и Финландия)

Може би и сега сме изправени пред същото предизвикателство. Нуждаем се от нова социалдемокрация. Старата е вече прекалено конформистка и системна. До степен вече да не подлежи на реформиране. И това, което може да поеме нейната историческа роля, е популизмът. Неговото сходство с левицата отпреди един век не е идеологическо, а функционално. Ако левите партии се родиха от рязкото увеличаване на броя на наемните работници, то съвременният популизъм е рожба на потребителското общество. Където хората желаят политическите им желания да бъдат изпълнявани така, все едно са си поръчали пица през Takeaway. От политиците вече се очаква не да бъдат лидери, а един вид сервитьори на политически поръчки. Ние сме на ръба на тази реалност, а може би и вече сме го преминали.  Въпросът е как ще формализираме случващото се. Със забрани няма да стане, а съществуващите елити изглежда все още не са готови на компромис и залагат на конфронтацията и рестрикцията. Но и преди един век е звучало кощунствено, че левичари (определяни тогава с епитетите анархисти, антихристи и терористи) могат да участват в парламентите, да не говорим за управлението. А после лека-полека...

Сега изглежда, че популизмът е изправен пред същото изпитание. Но изпитанието всъщност е за самата демокрация.    

Свързани статии: Игра със скрити заплахи

Пеевски е рецидивист в погазването на публичното приличие. Политиката допуска да си корумпиран, да си зависим, да си прост, но не и да дразниш обществото

 

Коментари

  • И "днешната човешка цивилизация" не се е "възцарила за постоянно на земята".

    16 Дек 2024 17:28ч.

    Ще има още много. Но след нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 17:39ч.

    Братя Гракхи са били популисти, Перикъл-демократ. Поради разлика в езика(инак все са си робовладелци в републики).Понятията не са квот бяха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Делта

    16 Дек 2024 18:46ч.

    Т.нар. "Елити" докараха нещата, че думата "демокрация" да кара хората да настръхват. Изпразниха я от съдържание. С посланията си за "Висша демокрация", "Свят, изграден на правила" , "Разнообразието е път към по-добър свят" и ред подобни, подмениха същността на "демокрацията". "Висши" станаха само т.нар."елити", правилатаса само и единствено за масата, а "разнообразието" крещи по площадите, търкаля се по паветата и опитва да налага силово своите изкривени виждания за света. По пътя, който измина света с тези измислени послания, истинската демокрация изчезна/ако някога е имало такава/. Остана една дума, без съдържание, която всеки я използва като лека жена и след като постигне своите "демократични" цели, я захвърля в ъгъла с надеждата никога да не я използва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За утилизиране

    16 Дек 2024 18:53ч.

    Сегашните шорошки елити ми изглеждат по нефелни от някогашната аристокрация и са за същото утилизиране като при Френската революция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    16 Дек 2024 19:05ч.

    " ... е силно рестриктивната демокрация. При нея в името на запазването на системния ѝ характер, силово се пресичат появите на политически алтернативи." Що за измишльотина е това "рестриктивна демокрация"? Демокрацията не е конструкция с излишни елементи, че като махнеш нещо, конструкцията да се запази. Демек не е система с излишни връзки (на езика на Механиката). Махаш свободата на информирането - и няма демокрация, махаш свободата на волеизявляването (изборите) и няма демокрация, използваш властта, произлизаща от народа (демоса), срещу самия демос - няма демокрация. Няма демокрация, когато е рестриктивна, както и риба, която е втора преснота - или първа, или на гларусите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    16 Дек 2024 19:17ч.

    Поредния опит да се възроди умрялата "демокрация"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 19:18ч.

    Класическата атинска демокрация е властта на двайсет хиляди граждани над двеста хиляди роби, метеки и петеки(жените не броя). В този смисъл сегашен Израел или нявгашен ЮАР са си класически демокрации.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    16 Дек 2024 19:58ч.

    Е, няма нужда, когато се решава някоя геометрична задача, всеки път да се повтарят аксиомите и основните понятия. Демек, да решаваме дали жените могат да бъдат субекти на властта, или да вписваме в основния си закон, че всеки гражданин има право да притежава пет роба. Дали демокрация, дали друга форма на управление се решава от гражданите на държавата на референдум. Ако не се лъжа, в Бг тази работа я свършихме в 1946 г. И решихме, че властта произтича от народа и принадлежи на народа. По-късно решихме, че като цяло тя, демокрацията, е в представителна форма. Кой знае защо, президентът се избира пряко, но властовите му правомощия не съответстват на силната му легитимирана от прекия избор позиция. В Грузия, оправиха тази деформация в 2017-та, когато изборът на президент, вече не е пряк. И понеже демокрацията у нас е представителна - гласувайте! Гласувайте за представителите си! И т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 20:01ч.

    Хитлер получава властта след серия референдуми. Пръв демократ, викаш ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    16 Дек 2024 21:35ч.

    Е, то не е заради механизма на референдумите. И освен тва, властта на Хитлер не е била нежелана от мнозинството германци. Даже напротив - имало е съответствие. И то очевидно е трайно, щом и днес някои приказваме, че е нужна денацификация както на Украйна, така и на Германия, а може би не само там

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    18 Дек 2024 10:35ч.

    Гласуването, често е възможност за решаване на спорни моменти. Обаче "демокрация", "популизъм" и др. според мен са философски понятия, изглеждат ми неправилни когато се ползват в официални документи. В математическите постройки аксиомите трябва да присъстват в - както в задачите, така и в решенията и доказателствата. Учителите понякога си позволяват само да ги именуват, но това е нормиран недостиг на аргументи. В тази статия думата "демокрация" се ползва като аксиоматично правилна форма за управление, но аз никак не съм съгласен с такова предположение. Повечето истински и трудни задачи са намирали решение не от колектив, а от един човек (или малък колектив). Авторитарното управление е по-бързо, по ефективно и най-често по-справедливо от процедурните криволици.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 19:28ч.

    Някой трябва да дефинира що е демокрация. За пример-когато ние приемаме Живковата Конституция Швейцария дава избирателно право на жените. Значи ли че СССР при Сталин е по-демократичен от Швейцария?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Значи

    16 Дек 2024 21:32ч.

    точно това. Просто западът използва думата да излъже някого, който е готов да повярва, за да се оплете в лъжите за демокрация. Чичко Сталин си е бил просто прям човек и не е лъгал. Хайде излез да протестираш пред американското посолство, в която и да било "демократична" държава, да видим какво ще стане. Ще стане същото като ако беше излязъл пред партийния дом или мавзолея преди 1989та.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 20:09ч.

    Демокрация(популизъм, демократизъм би трябвало да са синоними) май е просто етикет с претенция за универсалност без съдържание.Всеки опит ясно да се дефинира получава неясен отговор .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Чаршафа

    16 Дек 2024 23:48ч.

    Чаршаф, много обикаляш селския си кенеф. Ще си изцапаш гащите докато се изказваш някак "умно".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тодоров

    17 Дек 2024 12:10ч.

    Демокрацията е опиум за народите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И какво им е лошото

    18 Дек 2024 17:42ч.

    И какво им е лошото на популистите? Най-известните популари в древния Рим, братята Гракхи са извършили най-справедливата поземлена реформа благодарение на която Рим се превръща в производителна сила,а впоследствине в най-голямата военна сила. Сегашните елити нямат грам харизматичнаст и хората биха им извили шиите като на крастави пилета. Големи исторически постижения имат харизматичните личности ,а не изклесавци като сегашните евробюрократи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    18 Дек 2024 18:49ч.

    Добре че е бил Марий да премахне "имущественият ценз" та пролетариата да може да стане легионер...и квото меча покаже .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мимето

    20 Дек 2024 10:42ч.

    Демокрация, тоталитаризъм, авторитаризъм са политически системи, а не форми на управление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Са капути

    20 Дек 2024 11:42ч.

    Популарите , братя Гракхи оземляват 100 000 свободни римски граждани и затова след това Рим се превръща в икономическа и военна сила. Сегашните брюкселски зелки са капути.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Са капути

    20 Дек 2024 11:42ч.

    Популарите , братя Гракхи оземляват 100 000 свободни римски граждани и затова след това Рим се превръща в икономическа и военна сила. Сегашните брюкселски зелки са капути.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи