"Ню Йорк Таймс": Изборите са лоши за демокрацията

"Ню Йорк Таймс": Изборите са лоши за демокрацията

 Автор: Адам Грант, Ню Йорк Таймс 

В навечерието на първия дебат от президентската надпревара през 2024 г. доверието в правителството достига исторически ниски нива. Длъжностните лица работят усилено, за да защитят изборите и да уверят гражданите в тяхната честност. Но ако искаме публичните длъжности да са безупречни, може би е по-добре да премахнем изборите изобщо.

Ако смятате, че това звучи антидемократично, помислете отново. Древните гърци са изобретили демокрацията и в Атина много държавни служители са били избирани чрез жребий - случайна лотария от група кандидати. В Съединените щати вече използваме вариант на лотария за избор на съдебни заседатели. Какво би станало, ако направим същото с кметовете, губернаторите, законодателите, съдиите и дори президентите?

Хората очакват, че лидерите, избрани на случаен принцип, ще бъдат по-малко ефективни от тези, избрани систематично. Но при множество експерименти, проведени от психолога Александър Хаслам, се оказва, че е точно обратното. Всъщност групите са вземали по-умни решения, когато лидерите са били избирани на случаен принцип, отколкото когато са били избирани от група или са били избирани въз основа на лидерски умения.

Защо случайно избраните лидери са били по-ефективни? Те са ръководили по-демократично. "Системно избраните лидери могат да подкопаят груповите цели", предполагат д-р Хаслам и колегите му, защото са склонни да "утвърждават личното си превъзходство". Когато сте помазани от определена група, това бързо може да ви се стовари върху главата: Аз съм избраният.

Когато знаеш, че си избран на случаен принцип, не изпитваш достатъчно сила, за да бъдеш покварен от нея. Вместо това усещаш повишено чувство за отговорност: Не съм направил нищо, за да заслужа това, така че трябва да се уверя, че представям групата добре. И в един от експериментите на Хаслам, когато лидерът е бил избран на случаен принцип, членовете са били по-склонни да отстояват решенията на групата.

През изминалата година подхвърлих идеята за избиране с жребий на редица настоящи членове на Конгреса. Тяхната първа загриженост бе способността: Как да се уверим, че гражданите, избрани на случаен принцип, са способни да управляват?

В древна Атина хората са имали възможност да избират дали да участват в лотарията. Освен това те е трябвало да преминат през проверка за способността си да упражняват обществените права и задължения. Представете си, че в Америка всеки, който иска да участва в лотарията, трябва да издържи изпит по гражданско образование - същият стандарт, какъвто се изисква от имигрантите, кандидатстващи за гражданство. Може би ще се сдобием с лидери, които разбират Конституцията.

Една лотария също така би подобрила шансовете ни да избегнем най-лошите кандидати на първо място. Що се отнася до характера, избраните от нас служители не са много добри. Ако перифразирам Уилям Ф. Бъкли младши, бих предпочел да ме управляват първите 535 души в телефонния указател. Това е така, защото хората, които най-много се стремят към властта, обикновено са най-неподходящи да я упражняват.

Най-опасните черти на лидера са тези, които психолозите наричат тъмна триада от личностни характеристики: нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия. Общото между тези черти е желанието да се използват другите за лична изгода. Хората с черти от тъмната триада са склонни да бъдат по-амбициозни в политическо отношение - те са привлечени от властта заради самата нея. Но ние често попадаме под техния чар. Това ли сте вие, Джордж Сантос? (Американски конгресмен, обвинен в измама, пране на пари, присвояване на бюджетни средства и докладване на невярна информация пред Камарата на представителите. Според разследването Сантос е използвал средствата, получени за предизборната му кампания, за лични цели - б.р.)

При изследване на избори навсякъде по света кандидатите, които са оценени от експертите като притежаващи високи нива на психопатия, всъщност се справят по-добре на изборите. В Съединените щати президентите, оценени като притежаващи психопатични и нарцистични наклонности, са били по-убедителни за обществото от своите колеги. Често срещаното обяснение е, че те са майстори на безстрашното доминиране и повърхностния чар, а ние бъркаме самонадеяността им с компетентност. За съжаление, това започва рано: Дори децата, които проявяват нарцистични личностни черти, получават повече номинации за лидери и твърдят, че са по-добри лидери. (Не са.)

Ако тъмната триада спечели изборите, всички ние губим. Когато психолозите оценяват първите 42 американски президенти, нарцисите са по-склонни да поемат необмислени рискове, да вземат неетични решения и да стигнат до импийчмънт. Добавете щипка макиавелизъм и щипка психопатия и ще получите автократи като Путин, Ердоган, Орбан и Дутерте.

Премахнете гласуването и вероятността кандидатите с черти от тъмната триада да се издигнат до върха ще бъде по-малка, отколкото е сега. Разбира се, съществува и рискът лотарията да ни лиши от възможността да изберем лидер с уникални умения. На този етап това е риск, който съм готов да поема. Колкото и голям късмет да е имала Америка да има Линкълн начело, по-важно е да ограничим възможността да попаднем на лош характер, отколкото да хвърляме заровете с надеждата да намерим най-добрия.

Освен това, ако Линкълн беше жив сега, е трудно да си представим, че дори би сложил цилиндъра си на ринга. В свят, изпълнен с разделение и присмех, доказателствата сочат, че членовете на Конгреса все по-често биват възнаграждавани за неучтивост. И те го знаят.

Една лотария би дала справедлив шанс на хората, които не са достатъчно високи или достатъчно мъжествени, за да спечелят. Тя би отворила вратата и за хора, които нямат достатъчно връзки или не са достатъчно богати, за да се кандидатират. Нашата сгрешена система за финансиране на кампаниите позволява на богатите и влиятелните да си купуват места в надпреварите, като същевременно не позволява на хората без пари или влияние да се включат в изборите. Те вероятно са по-добри кандидати: Проучванията показват, че хората, израснали в семейства с ниски доходи, са по-ефективни лидери и по-малко склонни към измами - те са по-малко склонни към нарцисизъм и стремеж към привилегии.

Преминаването към избор с жребий би спестило и много пари. Само разходите за изборите през 2020 г. възлизат на 14 млрд. долара. А ако няма кампания, няма и специални интереси, които да предлагат помощ за плащането ѝ.

И накрая, липсата на гласуване означава също така, че няма предизборни машинации, и няма избирателна колегия, която да се оспорва. Вместо да се питаме дали милионите бюлетини са били преброени точно, можем да гледаме лотарията на живо, както правим с отборите, които получават своите играчи в НБА-драфт.

Други държави започнаха да виждат какво обещава избора с жребий. Преди две десетилетия канадските провинции и холандското правителство започнаха да използват жребия за създаване на граждански асамблеи, които генерират идеи за подобряване на демокрацията. През последните няколко години френското, британското и германското правителство проведоха лотарии, за да изберат граждани, които да работят по политиките в областта на изменението на климата. Ирландия изпробва хибриден модел, като събра 33 политици и 66 случайно избрани граждани за конституционното си събрание през 2012 г. В Боливия организацията с нестопанска цел "Демокрация на практика" работи с училища, за да замени изборите за ученически съвет с лотарии. Вместо да издига обичайните заподозрени, тя приветства по-широк кръг от ученици, които да ръководят и решават реални проблеми в своите училища и общности.

Докато се подготвяме Америка да навърши 250 години, може би е време да преосмислим и обновим подхода си към избора на длъжностни лица. Демокрацията се крепи на активното участие на хората. Няма нищо по-демократично от това да предложиш на всеки гражданин равна възможност да ръководи.

Превод: Dir.bg

 

Коментари

  • “ по-добре да премахнем изборите изобщо”

    23 Авг 2023 2:37ч.

    Превъзходна идея. Не случайно Хитлер я е въвел. В СССР не са я разбрали и са провеждали избори. Все пак са забранили всички партии, освен на болшевиките, и на първите избори болшевиките са се явили в коалиция с безпартийните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NuhShamb

    23 Авг 2023 3:13ч.

    https://ant-models.ru/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хах

    23 Авг 2023 3:19ч.

    Открили топлата вода! Изборите са пълна глупост. Кой избира всъщност? Доминанта са малоумниците. Кой манипулира? - шепа измамници. Кого ще изберат малоумниците? - измамниците разбира се. Ходете на избори, че си нямате друга работа. Боксън ще ви шиба през гащите и вие ще сте доволни. Тъпанари!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БГ е "даден гъз под наем", но наемателят не си плаща наема

    23 Авг 2023 3:25ч.

    С тези 5 американски бази, ние сме окупирана държава. Защо се чудите, че "посолството" избира правителството?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какви "избори", какви 5 лева?

    23 Авг 2023 3:40ч.

    Всичко е Пунта Мара! Изборите са за дебилите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NuhShamb

    23 Авг 2023 8:01ч.

    https://ant-models.ru/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеята наистина не е лоша.

    23 Авг 2023 13:06ч.

    Както каза Чърчил, най-силният аргумент срещу демокрацията е да си поговориш 1-2 минути с избиратели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Може би е по-добре да премахнем изборите изобщо

    23 Авг 2023 2:38ч.

    Хайде, започна се. Вече официално. Очаквам още утре някое Пепе-ДеБе да се изхвърли по темата. Скоро и при нас избори ще има. Хитрият арменец с папионката ще ни обясни, колко скъпи са изборите за икономиката, а Кокорчо като финансов цар, ще предложи парите вместо за избори да се дадат на подопечното му министерство за "диверсификация". Когато те лишат от онова, което имаш, това е престъпление. Когато сам предложиш да те лишат от онова, което имаш, това е самоунищожение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Къде е бай Тошо, че...

    23 Авг 2023 2:50ч.

    ...да се посмее от сърце?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много българи не знаят как бе по негово време

    23 Авг 2023 3:01ч.

    В България имаше двупартийна система. Така на практика е сега в САЩ - две партии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    23 Авг 2023 13:43ч.

    отделно имаше и Отечествен фронт

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    23 Авг 2023 15:38ч.

    Смех.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    23 Авг 2023 3:03ч.

    А какво ще разпространяват по света със стотиците си военни бази след пълната профанизация на обществение, политическия и културния живот?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прасета в космоса

    23 Авг 2023 3:05ч.

    Свръхконцентрацията на хазари да пострада, едва ли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    23 Авг 2023 3:17ч.

    Да се махнат и без това все по-съмнителните избори и да се заменят с нагласен жребий. Тази мисъл отвсякъде блести с демократичност.?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    23 Авг 2023 3:20ч.

    Наистина... толкова нерви и задгробен живот, кому е нужно? ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • много отдавна е казано от какво се нуждаят тълпите

    23 Авг 2023 8:33ч.

    от хляб и от ... зрелища. При сащисаните всяка кампания си е за развлечение. Накрая Сорос и останалите "филантропи" решават кой е спечелил, посредством машинките досущ като нашите (доставени ни от Сиела)... Интересен анализ на Роберт Барнс и Александър Меркурис: https://www.bitchute.com/video/Lfseib5n3Ww/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    23 Авг 2023 7:26ч.

    Още преди десетина години агенция Стратфор в свой анализ посочи, че честните избори не са гарант за демократичност. Според агенцията гаранта за демократичност е "Институционалната стабилност", което ще рече прозрачност на институциите във всяка една държава. Основния момент е липсата на Корупция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "кандидатите, които са оценени от експертите като притежаващи високи нива на психопатия, всъщност се справят по-добре на изборите"

    23 Авг 2023 8:11ч.

    България, особено от 2009 година насам, хеле пък в момента, е водеща в... справянето на психопатите - Посолството си разбира от работата в подбора им, очевидно е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    23 Авг 2023 8:44ч.

    И кои ще бъдат удостоени да са в листата на избираемите? Харвард ще бъде ли необходимо условие? А имотното състояние? А наличието на синя кръв или чичо гей?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    23 Авг 2023 11:33ч.

    И не по-малко важно е КОЙ ще провежда лотарията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как КОЙ? Който прави "изборите"

    23 Авг 2023 15:03ч.

    Ала-бала

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галя от посолствоТО

    23 Авг 2023 9:49ч.

    Всички одиотщини идват от Кравария. Тази не прави изключение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    23 Авг 2023 10:10ч.

    Идват времена в които робите сами ще дадат даром свободата си на робовладелците. Така се е почвало винаги в името и за човека, чието име е било известно на малцина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Х*й

    23 Авг 2023 11:06ч.

    Избори трябва да има, но да са явни. Да знаем кой за какво се бори. И колко са борещите се. И откъде са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЧичоНеПей

    23 Авг 2023 11:35ч.

    Както и да го въртим и да го сучем - след избори, след лотария или руска рулетка - истината е една и е ясна - който застане начело ще бъде корумпиран за 24 секунди и ще си бъде пак така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кафеджия

    23 Авг 2023 11:43ч.

    Лека-полека ще ни пробутват идеята, че вместо избори трябва да има лотария, която - тук е важният момент - да се провежда от изкуствен интелект, чийто софтуер обаче е написан от правилните хора и затова винаги избира още по-правилните за участие във властта. Нещо като машинното гласуване...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    23 Авг 2023 13:46ч.

    Колко прав е бил Ленин..."Каждая кухарка сможет управлять страной"...представям си лотарията, бай Мемед, с начално образование, става депутатин и пак на тоя принцип става премиер...ще настане такъв живот, че само си казвам - дано....:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .... Добавете щипка макиавелизъм и щипка психопатия и ще получите автократи като Путин, Ердоган, Орбан и Дутерте."

    23 Авг 2023 11:55ч.

    Бах .... му, нищо за Байдън, но за Путин и Орбан "комплименти". Майстори са на заблудата, уж така, уж иначе, но да си дойдем на думата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички тези

    23 Авг 2023 12:04ч.

    са избрани чрез демократични и честни избори. За разлика от Байдън!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Платон го е казал преди 2300 години!

    23 Авг 2023 12:03ч.

    "Демокрацията винаги води до тирания!" (Платон, "Държавата", Книга VІІІ)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • игри на тронове

    23 Авг 2023 12:08ч.

    Тази новина всъщност е окуражаваща. САЩ се разпадат по-бързо от колкото експертите бяха предвидили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така изглежда по всичко

    23 Авг 2023 15:06ч.

    Да им стискаме палци за доброто темпо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    23 Авг 2023 12:12ч.

    Симпатяги. Понеже с избори евентуално може нещо да се промени, търсят начин да ги отменят. Признават, че социализъмът, пардон, демокрацията се е оказала едно "недоносче" и сега се създавали условия за "митингова демонстрация", пардон, лотарийна ротация. Ето, у нас отдавна няма избор. Гласуваш за X-Y, получаваш сглобка от ГЕРБ-ПП-ДБ-ДПС, всички галеници на посолствоТО. Чиста работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    23 Авг 2023 13:49ч.

    Е, не си съвсем прав: гласуваш за Х и У и като бонус получаваш и едно Й....:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Том Круз

    23 Авг 2023 12:14ч.

    САЩ са приключили отпреди КОВИД-а. Пандемията им даде само 3-4 години отсрочка и параван за поредното безумно печатане на пари. Някой съмнява ли се дори колко "случайни" биха били резултатите от "случаен" избор на хора?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хаха

    23 Авг 2023 12:14ч.

    Тая идея и аз я имах преди 10-тина години. Много текст, много нещо, и нито дума за най-големия проблем - че "личностите", които се прoбутват на избори, са внимателно градени медийни образи и нищо повече. А медиите (освен малки изключения) са собственост на... Да, всички се сетихте. #КОЙ с всичкия си там би гласувал за Байдън, Камала, Греъм, Трюдо, Риши и т.н. или тук за Киро, Христо, Бойко, Денков и прочее при обективно представяне? При жребий цялата тази машинария рухва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    23 Авг 2023 12:14ч.

    Ами като се има превдид какви идиoти управляват САЩ сега - начело с чучулото и пелоси - вярно ще е по-добре да хванат някакви хора напосоки от улицата !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    23 Авг 2023 12:16ч.

    Основният проблем на съвременната форма на демокрация е, че не е въведен имуществен и когнитивен ценз. Резултатът е, че кандидатите за изборни постове насочват всичките си усилия в баламосването на мнозинството, състоящо се от гащници и деменции и се стига до див популизъм и липса на каквито и да е било разумни обсъждания на проблемите на обществото. При това положение е естствено изборите да селектират агресивно-прости, нагли и безпринципни играчи. Представете си обаче, че у нас в изборите можеха да участват само мъже и жени на възраст между 25 и 50 години с годишен доход от поне 50 000 лева и минимално IQ от 90 точки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кьосев, пропусна едно важно условие:

    23 Авг 2023 13:10ч.

    Доходите да не са от работа или бизнес, а от наеми, от наследство... Щото тия, дето изкарват пари я с бизнес, я с бачкане, нямат достатъчно време да размислят върху избора си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    23 Авг 2023 13:26ч.

    "и минимално IQ от 90 точки..." -- мераците на "доктора". хайли лайкли си нелегитимен и при тия 90 точки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    23 Авг 2023 13:52ч.

    очевидно доктора има Айкю 90... затова иска такова от избирателите...:))) бай Буш младши имаше някъде около 65...:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • право в десетката

    23 Авг 2023 12:54ч.

    хората, които най-много се стремят към властта, обикновено са най-неподходящи да я упражняват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    23 Авг 2023 13:00ч.

    Колкото и да се напъват неокон троцкистите САЩ се съмнявам, че ще се "комунофашизират" по подобие на Европа.Все пак 300 милиона дула има народонаселението там. Вярно е, че при демокрацията може некой хахо да вземе властта, но пък има кфо беше там " checks and balance".Власт власт възпира.В Европа е друго.Затова са бегали през глава от нея и скоро пак ще бегат...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    23 Авг 2023 13:16ч.

    "Добавете щипка макиавелизъм и щипка психопатия и ще получите автократи като Путин, Ердоган, Орбан и Дутерте." -- ех, гусин грант! колко мъка има по тоя свят. добре, че са никсън, клинтън (не килъри, слава богу!), обама, и дедето бай дън - да отсрамят человечеството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    23 Авг 2023 14:04ч.

    Отдавна не бях се "наслаждавал" на такава ярка проява на искрено малоумие, демагогия, дилетантщина и откровен утопичен комунизъм! Самото цитиране на Путин, Ердоган и Орбан, като "лоши примери", чието "престъпление" всъщност е, че направиха страните си по-силни и се ръководят изключително от интереса на собствените си народи, красноречиво показва, какво всъщност проповядва авторът... А какво изобщо прави името на Дутерте наред с имената на горепосочените трима, не е ясно, освен че показва неадекватността на самия автор. Но, какво ли още няма да чуем и видим от залязващия Запад и неговите "велики и прогресивни" мислители...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Извън всяко съмнение, тезата на "Ню Йорк Таймс", че изборите са лоши за демокрацията е вярна

    23 Авг 2023 14:29ч.

    Толкова вярно е и, че лотарията или жребият подлежат на манипулация и нагласяване и това не е решение на проблема. Я като сме сме събрали тука само акъллии, да направим една мозъчна атака, как можем да решим тази задача. Имам нЕкои виждания по въпроса, ама давайте първо Вие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е kak?

    23 Авг 2023 15:03ч.

    Ротационно, разбира се. Получаваш "призовка" за служба народу, и щеш/не щеш - отиваш да отбиеш службата. https://off-guardian.org/2022/04/15/democracy-is-dead-long-live-democracy/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НЕ Е ИЗНЕНАДВАЩО...ТЕ ВЪРВЯТ В ТАЗИ ПОСОКА ОТ 2016ТА

    23 Авг 2023 14:55ч.

    Не е обещаващо бъдещето за наивниците, вярващи в "демокрацията".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да не се блъскат по ред на номерата ще ги карат.

    23 Авг 2023 15:21ч.

    Да включат руската рулетка ще е най-правилно и който оцелее той ще командва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Комунетата най- много

    23 Авг 2023 15:37ч.

    Мразят изборите и като хора с робска психика винаги влече някой вожд да ги управлява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нещо си се объркал

    23 Авг 2023 18:21ч.

    Омразата е присъща на демократите.. Особено, тази към Русия..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • The Man With No Name

    24 Авг 2023 1:37ч.

    Всъщност баш Хитлер идва на власт след избори, а абсолютна власт получава след серия референдуми. Факт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще си призная

    24 Авг 2023 2:13ч.

    че отдавна пея таз песен за лотарията. Не пречи да се опита поне веднъж тук-там, щом бягат от мажоритарен избор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А икономиите са безспорни

    24 Авг 2023 2:24ч.

    Им а и друго. Отпада мандатността. Може и е твърде вероятно това да повлияе и за оптимизиране на законодателството. Че ний сега манифактурираме закони еднодневки за иван, драган и петкан. Противопоказно е прехвалени юристи да коват закони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СЪкръщаване на човечеството

    24 Авг 2023 15:39ч.

    (капитал системата мечтае за съкращаване на човечеството, и е избила милиарди хора, робство, геноциди, отравяне води и почвата, въздухът, фашизъм и газави камери, колониализъм.. . дясното е престъпление и ще отиде в адът..) БЪЛГАРСКА ДЕМОКРАЦИЯ: БЪЛГАРСКА ДЕМОКРАЦИЯ: 125 народни представителя. 25 се избират чрез жребий от народът - всеки над 17 години - работил 2 години поне, и 100 часа за обществото. 10 избирателни района излъчващи 5 от различни партии с до 10% избирателите там. Останалите народни представители се излъчват пропорционално, так че всяка партия да има процентно народни представители според гласът за тях и народните им кандидати. Но 25 процента от народните им представители да са първомандатни и до две години членове в партията. Шефът на народното събрание да се избира от ПРЕЗИДЕНТЪТ от 10 човека предложени от парламентът. Правителството се прави от президентът, но при вот на недоверие, да се свалят от един до 50% от министрите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антон Сираков

    25 Авг 2023 21:43ч.

    Желанието Ви да оформяте конституционни начала е похвално. Но как да стане с Вашите скромни познания по български език!?! Само с телешко одобрение на поредното идиотско хрумване на американските евреи (предполагам, че не знаете на кого принадлежи "Ню Йорк Таймс") няма как...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • The Man With No Name

    26 Авг 2023 2:02ч.

    Жреният не е измислица на американските евреи, посочено е и в текста. Всъщност въпросът е публичната власт привилегия ли е или повинност. По въпроса виж друг еврей-Маркс. Карл, не Граучо. Препоръчвам 18 брюмер и последвалото го, разширена теза, гражданската война във Франция. Все пак е философ на хилядолетието, а все цитирате Капитала, без да сте го чели и да знаете поне колко тома има.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи