Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
За онези, които се надяваха, че днешният ден ще потвърди мястото на Европа на водената от САЩ маса за преговори за бъдещето на Украйна, се очертава да бъде съкрушително разочарование, пише "Файненшъл таймс".
Основните преговарящи от страна на САЩ не само се оттеглиха от срещата с френските, британските и украинските си колеги в Лондон, но също така стана ясно, че истинското действие се развива другаде.
След подобна среща миналата седмица в Париж днес трябваше да се срещнат външните министри и съветниците по националната сигурност на Франция, Великобритания и Украйна. Но държавният секретар на САЩ Марко Рубио и главният преговарящ с Русия на президента Доналд Тръмп Стив Уиткоф отмениха участието си.
Отказът на Рубио и Уиткоф драстично понижава авторитета на срещата, която някои европейски представители по-рано възприеха като потвърждение, че най-накрая са си осигурили място на масата за преговори.
Сякаш за да посипе сол по раните, Уиткоф вместо това планира да отлети за Москва по-късно тази седмица за четвъртата серия от преговори с Путин: истинската маса за преговори.
Последния път в Санкт Петербург руският президент е заявил на Уиткоф - инвеститор в недвижими имоти с приблизително петмесечен дипломатически опит - че ще се откаже от претенциите си към областите на четири украински региона, които неговите войски частично са окупирали, в замяна на това САЩ да признаят Крим за руски и да признаят фактическия контрол на Москва върху други окупирани области в Украйна.
Освен че това би нарушило суверенитета и териториалната цялост на Украйна, европейските официални лица ненавиждат предложената сделка по две причини.
Първо, тя е фалшива отстъпка: Путин не контролира украинските територии, от които ще се "откаже". Второ, те се опасяват, че желанието на Тръмп да сключи мирно споразумение възможно най-скоро означава, че той ще наложи това споразумение - и вероятно други искания на Москва - на Киев.
"Не можеш да се откажеш от нещо, което не притежаваш. Това е само за да се подмамят американците да сключат сделка", казва един европейски дипломат.
Признаването на Крим от страна на САЩ би предизвикало сериозна дипломатическа криза за ЕС и още повече за НАТО, чиято настояща политика гласи: "Съюзниците не признават и никога няма да признаят незаконните и нелегитимни анексии на Русия, включително на Крим."
Това рискува да се превърне в проблемна точка на преговорите, тъй като европейските съюзници на НАТО преценяват своите принципи, за да запазят Тръмп доволен и да избегнат хаотично оттегляне на САЩ от военния съюз.
Представители на САЩ, Украйна и Европа ще се срещнат в Лондон, за да обсъдят прекратяването на конфликта в Украйна. Но шансовете за пробив изглеждат малки, след като повечето външни министри отказаха да присъстват въпреки натиска на САЩ за постигане на споразумение, съобщи междувременно Ройтерс.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио отмени пътуването си до Лондон, а срещата, на която трябваше да присъстват и външните министри на Великобритания, Украйна, Франция и Германия, беше отложена.
Според европейски служител Рубио е изразил опасения, че Украйна може да се върне към предишните си твърди позиции, което ще направи невъзможен какъвто и да е пробив в преговорите.
Намаляването на значението на преговорите дойде въпреки предупрежденията на президента на САЩ Доналд Тръмп, че Вашингтон може да се оттегли, ако скоро не бъде постигнат напредък по споразумението. В неделя Тръмп изрази надежда, че Москва и Киев ще сключат споразумение тази седмица.
Малцина дипломати смятаха, че това е реалистично, като се имат предвид значителните пропуски, които остават.
Срещата в Лондон трябваше да бъде продължение на подобна среща, проведена миналата седмица в Париж. Според европейски дипломати целта на тези разговори е била американците, европейците и украинците да формулират обща позиция в опит да приближат Вашингтон до европейските и украинските позиции.
Някои от предложенията на Вашингтон обаче са се оказали неприемливи за европейските страни и Киев, твърдят множество източници.
Миналата седмица Рубио заяви, че рамката на САЩ, предложена от него и Уиткоф в Париж, е била приветствана. Според източниците обаче сред предложенията на САЩ е било признаването на анексирането на Крим от Русия - ход, от който Европа и Украйна не са доволни.
Дипломатите са заявили, че освен Крим остават и други важни препъни камъни, включително искането на Русия санкциите на ЕС срещу нея да бъдат отменени преди финализирането на преговорите, на което Европа категорично се противопоставя.
Миналата седмица европейските държави подробно са изложили пред Съединените щати това, което смятат за неподлежащи на договаряне аспекти на потенциалното мирно споразумение между Украйна и Русия, заяви във вторник френският външен министър Жан-Ноел Баро, намалявайки шансовете за постигане на споразумение тази седмица.
Някои от идеите на Вашингтон може да не се харесат и на Москва. Двама дипломати, цитирани от Ройтерс, твърдят, че Съединените щати не настояват на искането на Русия Украйна да се демилитаризира и не възразяват срещу създаването на европейски сили като част от бъдещите гаранции за сигурността на Украйна.
Източник: dnes.dir.bg