Автор: Сиймур Хърш, seymourhersh.substack.com
В събота The Washington Post публикува експозе от секретни документи на американското разузнаване, показващи, че украинският президент Володимир Зеленски, работещ зад гърба на Байдън, по-рано тази година е правил сериозни опити за разширени ракетни атаки в границите на Русия. Документите са част от голям обем секретна информация, публикувана онлайн от човек от военновъздушните сили, който в момента е задържан. Високопоставен служител от администрацията на Байдън, потърсен от изданието за коментар на новоизлезлите разузнавателни данни, каза, че Зеленски никога не е нарушавал обещанието си да не използва американски оръжия за удари вътре в Русия. Според мнението на Белия дом Зеленски не може да греши.
Желанието на Зеленски да пренесе войната в Русия може и да не е очевидно за президента и висшите външнополитически чиновници в Белия дом, но е ясно за всички от разузнавателната общност на САЩ, които срещат затруднения да споделят разузнавателните си данни и оценките си с Овалния кабинет. Междувременно клането в Бахмут продължава. По своя идиотизъм, а вероятно и по численост, то е подобно на клането при Вердюн и Сома през Първата световна война. Мъжете, командващи днешната война – в Москва, Киев и Вашингтон – не проявяват интерес към разговори дори за временно спиране на огъня, които да послужат като прелюдия към нещо перманентно. Разговорите сега са единствено за възможностите за някаква късно-пролетна или лятна офанзива на някоя от двете страни.
Но се готви и нещо друго, както някои хора от американското разузнаване знаят и са съобщили тайно, по внушение на правителствени служители на различни нива в Полша, Унгария, Литва, Естония, Чешката република и Латвия. Всички тези страни са съюзници на Украйна и декларирани врагове на Владимир Путин.
Тази група е водена от Полша, чиито лидери вече не се страхуват от руската армия, тъй като представянето ѝ в Украйна помрачи нейния блясък от битката при Сталинград. Те оказват тих натиск върху Зеленски да намери начин да прекрати войната – дори и ако трябва самият той да подаде оставка – и да позволи процеса по възстановяване на държавата да започне. Зеленски не отстъпва, както сочат различни данни и прихващания на разговори, известни на Централното разузнавателно управление, но започва да губи личната подкрепа на съседите си.
Една от движещите сили за тези тихи европейски разговори със Зеленски са над петте милиона украинци, бягащи от войната, които пресичат границите на страната и се регистрират у своите съседи благодарение на европейско споразумение за временна защита, която включва право на временно пребиваване, достъп до пазара на труда, жилища, социални помощи и медицински грижи. В доклад на Върховния комисариат на ООН за бежанците се съобщава, че в тази оценка не са включени около 3 милиона украински бежанци, които са избягали от военната зона без виза в някоя от европейските държави, които по силата на Шенгенското споразумение нямат граничен контрол помежду си. Въпреки че Украйна не е в ЕС, сега тя се радва на всички преимущества на Шенгенския пакт. Няколко държави, изтощени от 15-месечната война, са въвели отново някои фроми на граничен контрол, но регионалната бежанска криза няма да се разреши преди да има официално мирно споразумение.
Според Съвета на ООН по правата на човека свободното пътуване от Украйна в Балтийските страни и страните от ЕС в Западна Европа „прави изключително трудно определянето на точния брой украинци, които са отишли в ЕС през последните няколко месеца и къде се намират те сега“. В доклада се казва, че „огромното мнозинство“ украински бежанци са жени и деца, една трета от които са на възраст под 18 години. „С влизането на конфликта във втората година без обозрими изгледи за неговия край“, пише в доклада, „експертите се тревожат, че приемащите страни натрупват умора“.
Преди няколко седмици научих, че американското разузнаване разполага с информация, че някои официални лица в Западна Европа и Балтийските страни искат войната между Украйна и Русия да свърши. Тези лица са стигнали до заключението, че е време Зеленски „да дойде на себе си“ и да потърси споразумение. Познат представител на властта в Америка ми каза, че някои от ръководителите в Унгария и Полша са сред групата, работеща заедно за въвличането на Украйна в сериозни разговори с Москва. „Унгария е голям играч в това, както и Полша и Германия и те работят заедно, за да накарат Зеленски да се опомни“, каза този американски политик. Европейските лидери дадоха ясно да се разбере, че „Зеленски може да запази това, което има“ – вила в Италия и инвестиции в офшорни банкови сметки – „при положение, че изработи мирна сделка, дори и ако се наложи той да бъде освободен от поста си, ако това е единственият начин за постигане на сделката.“
На този етап, каза политикът, Зеленски е отхвърлил този съвет и е пренебрегнал предложенията за големи суми пари, които да улеснят оттеглянето му в имението, което притежава в Италия. От страна на администрацията на Байдън няма подкрепа за споразумение, което да предвижда оттеглянето на Зеленски, а ръководствата във Франция и Англия „са твърде зависими“ от Байдън, за да обмислят този сценарий. Съществува реалност, която някои елементи от американската разузнавателна общност не могат да игнорират, каза политикът, дори и Белият дом да ги игнорира – „Украйна свършва парите и е ясно че следващите четири месеца са критични. А източноевропейците говорят за сделка.“ Според същия човек, техният проблем е „как да накарат САЩ да спрат да подкрепят Зеленски“. Подкрепата на Белия дом отива отвъд нуждите на войната, „Ние плащаме целия пенсионен фонд и допълнителния пенсионен фонд на Украйна.“
А Зеленски иска още, казва политикът. „Зеленски ни казва, ако искате да спечелите войната трябва да ми дадете повече пари и повече неща. Той ни казва: „Трябва да платя на генералите. Ако ще напускам поста, ще отида при този, който дава най-високата цена.“ По-добре е да отиде в Италия, отколкото да остане и да бъде убит от собствените си хора.“
„Целият този разговор е бил докладван и сега обикаля сред американската разузнавателна общност, но както обикновено за разузнаването не е ясно какво знаят президентът и неговите външнополитически помощници за реалността“ на европейската дискусия за намиране на начин за прекратяване на войната. „Ние продължаваме да обучаваме украинци как да летят с нашите F-16ки, които ще бъдат свалени от Русия в момента, в който влязат във военната зона. Официалната преса е предана на Байдън и войната, а Байдън продължава да говори за големия сатана в Москва, докато руската икономика върви чудесно. Путин може да остане, където е – на власт – независимо от неуспеха си да изтрие от картата Украйна като независима държава. Защото той мислеше, че ще спечели войната само с една въздушна дивизия“ – сардонична препратка към неуспешния опит на Русия в първите дни на войната да превземе ключово летище, атакувайки с парашутни части.
Относно постигането на бързо споразумение за войната, политикът каза, че „проблемът на Европа е, че Белият дом иска Зеленски да оцелее, докато има мнозина, в Русия и в други европейски столици, според които Зеленски трябва да си ходи на всяка цена.“
Не е ясно дали тази нагласа е достигнала до Овалния кабинет. Казаха ми, че някои от най-добрите разузнавателни данни за тази война не достигат до президента, не по вина на хората, които изготвят тези често противоречиви оценки. Говори се, че Байдън разчита на брифинги и други материали, подготвени от Аврил Хейнс, директор на Националното разузнаване, откакто администрацията на Байдън дойде на власт. През по-голяма част от кариерата си тя е работила за държавния секретар Антъни Блинкен, чиито връзки с Байдън и съгласието с него по въпросите, засягащи Русия и Китай, датират от десетилетия.
Единственият в общността, който се ползва с благоволение, както ми беше казано, е директорът Уилям Бърнс. Бърнс беше посланик в Русия и заместник държавен секретар и е възприеман като човек, който е „в час“, за разлика от някои безумци от външнополитическия офис на Белия дом. „Той не иска да е плъх на потъващ кораб“, каза ми политикът.
От друга страна, както ми беше казано, хората в ЦРУ не знаят кой приготвя дневния брифинг, обобщаващ тяхната разузнавателна дейност, който Джо Байдън ежедневно чете. Документът се състои обикновено от три страници. Преди доста години научих от човек, който ме помоли тогава да не пиша за това, че Роналд Рейгън рядко е четял президентския дневен брифинг, докато Колин Пауъл не е започнал да го записва на видео. После са пускали записите на президента. Не е ясно кой, ако изобщо има такъв, би могъл да влезе в ролята на Колин Пауъл за Байдън.
Източник: seymourhersh.substack.com
Превод за "Гласове" Екатерина Грънчарова