Държавата е без пари. Министерството на финансите балансира на ръба на пропаст

Държавата е без пари. Министерството на финансите балансира на ръба на пропаст

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

В понеделник стана ясно, че държавата е била на ръба на ликвидна криза, след като е изплатила над милиард и половина лева само за пенсии. Това се е случило при положение, че същата сутрин е разполагала с под шест милиарда лева, докато законово допустимият минимум на фискалния резерв е 4.5 милиарда лева. От тях 3.9 милиарда се намират в т.нар. Сребърен фонд — резерв на пенсионната система. Във фискалния резерв се съхраняват и средства на фондовете за извеждане от експлоатация на ядрени мощности, за управление на ядрени отпадъци, както и на Учителския пенсионен фонд — общо на стойност около шест милиарда лева.

Тази ситуация може да се сравни със сериозни финансови затруднения в едно семейство — не в резултат на внезапно нещастие, а поради безотговорността на един от членовете му. Например, някой е загубил работата си или плаща огромна щета. Най-напред се изразходват спестяванията, предназначени за лятна почивка — неприятно, но поносимо. Следват парите, предвидени за освежителен ремонт на кухнята — тъпо, но ще се преживее. Когато и това не стига, се посяга на „белите пари за черни дни“. А накрая остават средствата, заделени за образованието на децата в чужбина.

Бюджетът е пред бедствие. Почти опря до парите в Сребърния фонд

В момента държавата е стигнала дотам, че е изхарчила 90% от „белите пари за черни дни“. Да се твърди, че не се посяга на средствата в Сребърния фонд — както гласи последната комуникация на Министерството на финансите — звучи така, сякаш родител от горния пример обяснява, че вече е опрял до парите за образованието на децата, но все още не ги е похарчил.

И в двата случая положението е тревожно. Но ако в едно семейство хората са различни и грешките понякога са неизбежни, то държавата, правителството и особено Министерството на финансите нямат право на безотговорност, нито да стоят безучастни пред лицето на такава ликвидна криза.

Ясно е, че тази година ще бъдат изтеглени между 10 и 17 милиарда лева нов дълг. Сам по себе си този факт подсказва сериозен бюджетен натиск. А пазарите могат лесно да се изкушат да поискат висока лихва за предоставянето на тези средства. В тази ситуация е непонятно защо Министерството на финансите упорито отказва да представи България във финансова светлина, вдъхваща стабилност.

При брутен вътрешен продукт от 215 милиарда лева и бюджетни разходи от 97 милиарда, да се поддържа ликвидна маневреност от едва 500 милиона лева — толкова са били наличните средства над Сребърния фонд във фискалния резерв — е недопустимо. Фискална гъвкавост под една четвърт от процента от БВП и под половин процент от планираните бюджетни разходи е финансово безразсъдство. Още повече, че законовият минимум за фискалния резерв — включително и неприкосновените средства в Сребърния фонд — е определян във време, когато икономиката е била три пъти по-малка от сегашната. И дори тогава този минимум бе намален от 11% на 6% от БВП. Днес той вече представлява едва 2%.

Проблемът беше повдигнат плахо при дебатите за новия състав на Независимия фискален съвет през 2022 г., но след като процедурата приключи без избор, темата беше забравена. Тази година, при новия опит за избор, в съвета попадна Симеон Дянков — човекът, който някога сам намали фискалния резерв. Позорно освободен от Световната банка след разследване за манипулиране на доклада Doing Business, по време на изслушването си в парламента той на практика призна всички обвинения срещу себе си, но увери, че вече е „пораснал и помъдрял“.

Кой знае — може би именно той ще предложи вдигане на законовия минимум на фискалния резерв, или дори обвързването му с БВП, така че размерът му да се актуализира автоматично. Би било редно фискалната гъвкавост да не се измерва чрез наличностите в целевите фондове, а да става дума за реална ликвидност, до която правителството има свободен достъп.

Отвъд всичко това стои една очевидна необходимост: Министерството на финансите трябва да стане далеч по-активен участник на вътрешния пазар на държавен дълг. Нужно е емисиите на държавни ценни книжа (ДЦК) да зачестят, а и сумите, които се набират чрез тях, да бъдат значително по-големи.

От началото на годината са проведени седем аукциона за ДЦК, чрез които са привлечени едва 1.5 милиарда лева — под 1% от БВП. Това е по-слабо дори от дълга, изтеглен от Симеон Дянков през първото тримесечие на 2013 г., също белязано от остри ликвидни проблеми.

Тези ДЦК могат да бъдат с такава срочност, че падежът им да настъпи в края на годината и да се погасят с парите от предстоящите големи външни заеми. Подобни фискални иновации прилагаше Пламен Орешарски през 90-те, когато ликвидността понякога се поддържаше дори чрез едноседмични емисии.

Въпросът е държавата да покаже, че съзнава своето състояние и носи отговорност. Да покаже, че е готова да осигури нормалното си функциониране, без да изглежда като акробат, който балансира на ръба на пропаст.

Преди да се стигне до емитиране на една или няколко големи облигационни емисии на международните пазари, Министерството на финансите има какво да направи — за да не плаши обществото и да не оставя впечатлението, че страната отчаяно разчита на бъдещи външни заеми.

 

 

Коментари

  • Ako ползваме

    09 Апр 2025 15:26ч.

    аналогията на автора, в момента, щом ще се теглят заеми с подобни размери, явно "семейството" се е наредило на опашката пред фирмите за бързи кредити, за да може утре да си купи хляб. Знаем много добре как завършва това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    09 Апр 2025 17:29ч.

    Дадох едно филмче, около една четвърт от членовете на фашистката партия на Хитлер, учители, стават такива заради безработица ;-) ? Джордан Питърсън, като психиатър, е изучавал как тия хора се променят, вече като войници на Вермахта. Милграмския експеримент е само едната част от истината за "етиката" на масите. Другата тук ;-) - https://www.youtube.com/watch?v=8j0-wgw3P0k Така, че лафовете за "образованоста" не на мен, поне. Надявам се сте чели реалната история по-внимателно. За тия, които са я чели имам в пред вид. Масата е ясна, тя чете комикси. И това е така по целия свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    10 Апр 2025 15:55ч.

    Тръмп каза какво да се прави - да се целуват ду пе та, или по Македонски те да се използват, когато парите свършат !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    09 Апр 2025 15:33ч.

    Споко, и по-зле щя става! Гарантирано, с това колониално-предателско управление. Нека простя овчи бг-плебс продължава да дреме, докато го водят на заколение... Всеки народ си заслужава Съдбата. Факт!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъхъ

    09 Апр 2025 16:09ч.

    И то много по лошо! Управляващите ясно казаха- Еврозоната е приоритет! Влезем ли ще теглят яко кредити, ще има и за крадене и за пенсии! Примерът с Гърция е заразителен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разочарован

    11 Апр 2025 16:46ч.

    Ако се отсеят само истинските инвалиди ще има пари. Всеки втори е с фалшив ТЕЛК за инвалидност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    09 Апр 2025 15:35ч.

    Да пада бе, тъкмо няма да си вкарат евроговня 🤭😆

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Демокрация, пазарна икономика 😁

    09 Апр 2025 15:47ч.

    Евроатлантически безценности 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФЪРКАТИЧКО

    09 Апр 2025 15:56ч.

    имам питане- верно ли е че българия ще приеме 500 хиляди палестинци ? Такива слухове пусна един елемент във форума вчера. някой знае ли нещо конкретно по темата ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Супер, 500 килопалестинеца идеално ще уплътнят новото строителство в жълтопаветната джамахирия. След това ще си основат истинска джамахирия

    09 Апр 2025 16:04ч.

    Навремето, в Йордания, около 1.5 млн от тях една не свалиха бащата на сегашния крал. На нашата кекава криминална власт десет хиляди палестинеца на жълтите павета и стигат, да се насере от демократичност и да изчезне от терена. Половината държавна администрация ще се окаже в неизвестност. Ако не две трети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха,

    09 Апр 2025 17:38ч.

    97/215=45% - соц. държава с "час'но"!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Начи, пенсионерите изядоха бюджета

    09 Апр 2025 19:58ч.

    Така викаше прасето от Банкя. Така вика и тоя либераст, дето се прави на икономист. Ами що не вземат пенсиите на всички пенсионери да дадат и тях на МВР, ДАНС и пр. репресивен слугинаж, който за България нищо не е направил, но пък грижливо пази задниците на управляващата мафия от Народа да не я избеси по дърветата. Аре, гербавия икономист, аре дебелако, предложи им направо да изсмучат докрай кръвта на пенсионерите и да почват веднага което още не е избягало от останалия Народ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    09 Апр 2025 21:41ч.

    Очаквано развитие на нещата.И в основата на това стои неистовото желание на икономическите пеленачета да влязат в отбора на богатите западни страни преди едни 35 години.Хора наивни,доверчиви,непознаващи истинския запад,неразбиращи капиталистическата икономика и политика.За мен този провал на държавата стана ясен още в края на 90-те,не познах само годините - мислех,че в такова положение ще се озовем някъде 2013-2015 година.Надявах се,че България ще има шанс да се спаси при възникването на някакъв голям световен катаклизъм,но и тук не познах:катаклизми колкото искаш,а спасение за България вече няма.Тъжно е,но натам вървят нещата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спасението

    10 Апр 2025 9:44ч.

    минава през масова мизерия, която вече е гарантирана, но пък масовата мизерия не гарантира спасение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    10 Апр 2025 10:58ч.

    Ако вместо да лижете миризливия руски ботуш си намерите работа ще се отървете от мизерията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • огън

    10 Апр 2025 10:46ч.

    съкращаване на 90% от държавните служители и да отиват в сибир или анадола

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еех, мъко рубладжийска

    10 Апр 2025 10:57ч.

    Пък в Куба арестували хора, които протестират, че няма ток, храна и лекарства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Беше ми предоставено

    14 Апр 2025 6:25ч.

    удоволствието да гледам интервюто на г-н Карбовски с евродепутат г-н Кънев. Предизвика изненада твърдението на г-н Кънев, че цифровизацията е доброволен акт, желан от българите. Спомням си как насилствено обзаведоха с карти държавните служители, уволниха счетоводителите в държавни институции, по-късно преминаха към частен бизнес, за да стигнем до потребителите и ограничаването на кеш. Ако днес пожелаем да видим битовите си сметки сме задължени да се регистрираме с минимум десет бисквитки на регистрация, ток, вода, парно, телефон общо 40 "бисквитки". Като сме "съгласни" да предоставяме данните си за други цели. Ако не сме съгласни, регистрацията се отказва. По-късно попаднах на две интервюта с проф. Михайлов. В този ред на мисли икономика без морал, както и "моралът" на "биологичното във флашка" е отрицанието на човека като творение висше. Икономиката е създадена да служи, не да обслужв. Когато прекъснем тази й функция и я превърнем в оръжие за масово унищожение резултатът е един "апокалипсиси и откровения". Блудницата броди по земите ни, тя се материализира в опита си да дигитализира Божественото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи