Защо Фюле обвини България и Румъния?

Защо Фюле обвини България и Румъния?
"Приемането на Румъния и България в ЕС постави под въпрос доверието в процеса на разширяване", заяви ресорният еврокомисар Щефан Фюле в интервю за онлайн изданието Euractiv.
<p>Според комисар Фюле както държавите членки, така и държавите кандидатки усещат умора заради бавния ход на процеса.</p> <p>&quot;На първо място последното разширяване с Румъния и България повдигна редица въпроси, свързани с доверието в целия процес&quot;, обяснява еврокомисарят по разширяването.</p> <p>Приемам думите на комисаря Фюле като оценка на собствения му мандат като еврокомисар по разширяването на Европейския съюз.</p> <p>Не може да се говори така за един исторически процес по обединяването отново на Европа след принудителното разделение по време на Студената война.</p> <p>Това е процес, който дължим на смели европейски политици - визионерите, благодарение, на които Централна и Източна Европа сложиха край на тоталитарните режими и станаха част от съюз на споделени ценности.</p> <p>Да обвиняваш България и Румъния за неуспехите в разширяването на съюза през последните пет години, е все едно да отчетеш като грешка присъединяването на Великобритания през 1973 г., защото там в момента има идеи за напускането на съюза.</p> <p>Все едно да обвиниш Германия за недоверието в ЕС, защото двете части са решили да възстановят историческата справедливост и да се обединят преди 25 години.</p> <p>Да, последните избори за Европейския парламент показаха, че доверието на гражданите в Европейския съюз е разклатено.</p> <p>А за това има обективни причини.</p> <p>Между тях са безпрецедентната икономическа и финансова криза от последните години. Банковата криза, която Европа преживя, и последствията, от която са още видими.</p> <p>Но ако лидерите на Европа поставят под съмнение този уникален проект, носител на мира, свободата и демокрацията на целия континент - какво да си мислят гражданите? Какво да си мислят и страните кандидатки, които все още се стремят към тези ценности?</p> <p>Бих искала да чуя мнението за думите на Щефан Фюле, както на сегашния, така и на бъдещия председател на Европейската комисия.</p> <p>За да знаем в какъв ЕС ще живеем в следващите 5 години, защото когато членовете на едно семейство започнат взаимно да се обвиняват за проблемите му, това е сигурен знак, че намирането на решение не е предстоящо.</p>

Коментари

  • .

    28 Юни 2014 18:32ч.

    България и Румъния стреснаха еврокомисарите с техния пример като членове в ЕС. И двете страни станаха членки с еуфория и надежда за напредък, но такъв след толкова години не се забелязва. Напротив негативите от членството са в повече от позитивите. Страните около нас, които не са членки и са кандидатки показват по-висок темп на икономически ръст, а някои са в челните световни класации. При тях не става въпрос от умора да са кандидати, но има вероятност те да поставят условия за гаранции от ЕС, че като членки ще отидат към по-добро и ще запазят своя темп на развитие. Изглежда това плаши евроекспертите, тъй като не могат да им го осигурят. Целта им изглежда не е тези страни да извличат облага от членството, а големите в ЕС да ги използват в полза на техните интереси и най важното е да управляват финансите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стоян

    01 Юли 2014 18:38ч.

    Да им са честити Украйна, Молдова и Грузия- тогава ние ще им се сторим като Швейцария!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • паралел

    03 Юли 2014 5:57ч.

    Не зная защо се вързвате на думите на Фюле .Първо е от кофтите евреи .Второ е учил 5 години в МИО мислите ли ,че е пропуснат .Трето работа в САЩ ,надали е пропуснат Е не ти трябва троянски кон в ЕС .Радвам се че си отива. Все пак не зависи всичко от него!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи