Защо газът поскъпна рекордно и какво следва? Днес е само началото, най-лошото тепърва предстои

Защо газът поскъпна рекордно и какво следва? Днес е само началото, най-лошото тепърва предстои
От известно време се дивя на всякакви писанията по темата за рекордните цени на газа. Обясненията варират от студената зима, през лошите Китай и Путин и стигат до странното време през лятото, за което разбира се било виновно изменението на климата, тоест изгарянето на самия газ. Всичко това обаче са подробности.

 

В основата на процеса стои първият закон на икономиката: Когато има търсене, а няма предлагане, цената расте. В конкретния случай ефектът му се подсилва страшно много от първия закон на добивната индустрия: Ако искаш да извадиш нещо от земята, трябва преди всичко да вкараш много пари в нея - първо в търсене и проучване, и второ в изграждане на инсталации и добив.

 

Едно важно уточнение преди да вляза в числата: Добивът на газ е неразривно свързан с този на нефт - голяма част от газа по света се добива като страничен продукт на нефта (особено в шистовия добив). Това всъщност е една индустрия.

 

Ето какво показват числата:

 

В периода от 2000 до 2019 г. имаме гигантски ръст на потреблението на газ - средно с +2,6% годишно за последните пет години. В това време потреблението на нефт също расте, но доста по-бавно. Междувременно обаче имаме спад в глобалните инвестиции в търсене и добив на нефт и газ след 2014 г. и особено през последните две години. Освен това бързо падат и разходите за търсене и проучване и съответно в новооткритите конвенционални находища на нефт и газ в света след 2010 г. Забележете, че разходите за търсене спадат като дял от общите инвестиции в индустрията, докато последните също спадат в абсолютна стойност.

 

Всичко гореописано достигна брутални размери през 2020 г.:

 

Имаше съвсем малък спад в потреблението на газ и гигантски срив в потреблението на нефт. Инвестициите в търсене, проучване и добив на нефт и газ се сринаха до нива, които не сме виждали през XX в.

 

През 2021 г. обаче ръстът в потреблението се завърна със страшна сила, но предлагане няма! Какъв резултат очаквате?

 

Впрочем абсолютно същата история, даже в още по-голям размер, се случва с въглищата. Там глобалното потребление може и да не расте толкова бързо - основно заради замяната им с газ - обаче пък инвестициите в нови мини са толкова ниски, че беше само въпрос на време да стигнем до остър недостиг.

 

От поне десетилетие активисти, политици и лобисти убеждават света, че трябва и можем да минем без фосилни горива (вкл. без ядрена енергия). Огромни финансови потоци се прехвърлиха от тях към ВЕИ. Очевидно обаче голямата промяната не се случва - потреблението на нефт, газ и въглища не намалява. Но ние продължаваме да „вярваме“...

 

Наистина не мога да приема, че разумни хора могат да са изненадани от това, което се случва днес. То е напълно предвидимо за всеки с елементарни икономически познания.

 

Всичко гореописано е рецепта за енергийна криза от планетарен мащаб и исторически характер, която вече не може да бъде избегната. Отоплението в Западна Европа тази зима ще е толкова скъпо, че енергийната бедност ще стане масова. Немските ТЕЦ вече спират работа заради изчерпване на наличните въглища, а Русия има дългосрочни договори за износ към Китай и не можа да ги спаси. Китай от своя страна вече е установил някаква форма на режим на тока в най-индустриализираните си провинции. Повече от половината въглищни ТЕЦ в Индия имат запаси от въглища на склад за само 3 дни. Цените са рекордни, но просто няма от кого да се купят, нито пък да се добият и закарат навреме.

 

Това, което днес ни изглежда като рекордни цени на газа, въглищата и тока, е само началото. Най-лошото тепърва предстои. А то ще дойде, когато изригне цената на господстващия енергиен ресурс на цивилизацията - нефтът.

 

 

 

Източник: "Труд"

 

 

 

 

 

 

 

Още от Коментари

Коментари

  • И какво излиза : АЕЦ е БЕЗАЛТЕРНАТИВНА все още, колкото и зелените талибани да не им се иска!

    05 Окт 2021 8:26ч.

    Те и униформите на нацистите са били от тази гама!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софеанец

    05 Окт 2021 8:29ч.

    Изводът е, че капитализмът, свободните пазари и конкуренцията са система, която само създава големи проблеми и не е в състояние да реши нито един важен въпрос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Стариков

    05 Окт 2021 8:31ч.

    Криза, как се прави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неизненадан

    05 Окт 2021 8:49ч.

    Човечеството пада в собствения си капан... Постоянен растеж, постоянно нарастваща консумация, постоянно засилващата се употреба на планетарни ресурси, постоянна печалба от всичко възможно.... Капитализмът се самоизяжда, но заедно с това изяжда и хората... Без значение дали са в златния милиард или извън него...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неизненадан, един въпрос:

    05 Окт 2021 9:23ч.

    "Човечеството" равно ли е на "големите, транснационални корпорации"? Защото описвате точно това, което "те" правят. А, ако прехвърлите "вината" върху цялото човечество........ тогава вие попадате в капана на "зелените талибани". А, че капитализмът е несъвършена система се знае от "левите" икономисти отдавна. Преди имаше дотации от социалистическата държава по сектори от икономиката, имаше план за инвестиции и план за резултати на петилетка. Сега имаме дотации от ЕС на избрани сектори от икономиката на държави, имаме "бизнес инвестиционен план". Само се е променил мащабът, почти всичко друго си е същото. Но..... сега нямаме план за резултатите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мильо Лудия

    05 Окт 2021 9:41ч.

    Има пазари, които трябва да си останат регулирани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    05 Окт 2021 9:49ч.

    При капитализма само държави, които са отхвърлени от системните играчи (силни сами по себе си, но трактувани като периферия) и си позволяват да поддържат инвестиции в добивната сфера, могат да оцеляват при криза. (Русия веднага ми идва за пример.) Защото само такива държави получават шанса да действат стратегически. Всичко друго е роб на конюнктура (свободния пазар), медийно-борсови слухове и внедряване на текущи инвестиции, свързани с нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Планиране винаги има, само че при капитализма и то е само за богатите

    05 Окт 2021 9:51ч.

    и те ще станат още по-богати, познайте за сметка на кого. Също познайте дали Маркс е бил прав, твърдейки че основното противоречие на капитализма е между обществения (вече глобален) характер на производството и частното разпределние на печалбата от него. Щом това противоречие се изостри, мащабите му се увеличават, т.е, производството става все по-глобално, а получаващите печалбата стават все по-малко. Следователно средната класа изчезва като междинно звено заедно с буржоазния си начин на живот и консумиране на ресурси, увеличава се пролетариата който доскоро беше съвсем изчезнал според икономистите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    05 Окт 2021 9:54ч.

    Възхвалявайки иновативната вторична икономика и подценявайки суровинната (главно от омраза и завист към Русия, преекспонирана от евр(е)оамериканските медии), ние забравихме, че всичкото това, което е индустрия, инфраструктура и обществено благополучие, се крепи на енергията. Въпросът за енергията винаги е бил само стратегически, затова и енергийният приоритет е най-същественият приоритет от стратегията за национална/личната сигурност на всеки независим държавен или личен субект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • андере

    05 Окт 2021 10:07ч.

    Целият град на хълма, изграден от модерния капитализъм, с цялата си пищна урбанизация и организация, е де факто построен върху пясък. Въпреки парадирането с институционалното християнство, не е отстоян и спазен нито един от заветите на Христа. Знаете какво е казано в евангелието за къщата върху пясъчна основа. Най-голямото надценяване според мен се получи на научния фронт - модерната материалистична наука, подобно на религията, се проваля с гръм и трясък и е дотолкова бедна и недалновидна в саморефлексиите си, че все още даже не може да осъзнае провала си. Това е така, защото науката се оказа изцяло реактивен феномен - тя възникна като реакция на религиозния мироглед, а всеки реактивен феномен иманентно страда от същите недостатъци, срещу които уж се бори. Иде криза, прерастваща в катастрофа, която капитализмът няма да може да преодолее. Това обаче не означава, че скоро и бързо ще бъде заменен от комунизъм (по Маркс).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българина

    05 Окт 2021 10:07ч.

    Европа има достатъчно въглища и атомни мощности, вкл БГ. НО зеленакавите твърде много си повярваха. Това да оставиш едно 13(тринадесет) годишно момиченце да дава акъл на доказани учени се видя до къде води.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tom Fitton

    05 Окт 2021 10:21ч.

    Изводите не са професионални и определено са неверни. Запаси има средно за 60 години в т.ч. в някои страни за над 100 г. и то в достатъчни обеми. Този текст е манипулация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ханибал Барка

    05 Окт 2021 10:32ч.

    По-точно не може да се каже! Брано на г-н Рашев - всеки, който разбира от енергетика и икономика повтаря това от години. Само Урсула, Шарл-Мишел, Бидона и милионите малограмотни млади хора с промити зелени мозъци не могат да го разберат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Този текст е манипулация"

    05 Окт 2021 10:33ч.

    "От поне десетилетие активисти, политици и лобисти убеждават света, че трябва и можем да минем без фосилни горива", пише авторът. Малката неточност е , че не ни убеждават, а ни НАЛАГАТ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дедо

    05 Окт 2021 10:50ч.

    Имаме си наши енергийни технологии, а търсим как да се спасим от “скока на тока” ! 1. Ето първата от тях. Тя е е за производство на генератори за електричество на цена 40 пъти по-ниска от произвежданото от атомните централи – само 5 стотинки за квтч. и без каквото и да било външно захранване като газ, въглища, уран и т.п. България може да продава най-евтиното електричество в Европа, както и да дава на лийзинг тези генератори , а не само да постигне 100% енергийна независимост! Защо обаче тази българска технология, вече реализирана в няколко други страни /САЩ, Канада, Китай/ не се прилага в България ?! Виж повече тук: http://www.chukanovenergy.com/bulgarian и тук: http://www.energyrevolution.space/index.php/en 2. Има и втора /пак българска/: производство на течен водород на цената на обикновена вода при международна цена над 2,5 дол. за 1 литър и пазар за над 150 млн. тона годишно! Експерти, които я познават, са убедени, че това е студен ядрен синтез – енергията на Слънцето https://www.youtube.com/watch?v=2mpskk0ZZtY И затова питаме защо у нас вода газим, но жадни ходим?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • минаващ

    05 Окт 2021 11:01ч.

    Няма страшно - ВЯРВАЙТЕ на такива като Грета Тумберг, (а както разбрахме и на такива като Блинкен и разните чичовци от ОСИР) и много скоро всички ще отидете в Оня свят - кой замръзнал, кой умрял от глад... Те така се изпълняват заветите на Малтус... Лошото е, че пан Станислав Лем още преди 60 години предрече, че спасили се от този цивилизационен апокалипсис няма да има. А на богатите все им се ще те да се отърват за сметка на бедните, Но такава перспектива е на равнището на акъла на Греда Тумберг и съвсем не е задължително да е и на процент реалистична...Спасяването може да бъде само едно - ВСИЧКИ ЗАЕДНО, останалото е - смърт по единично. Без значение дали днес или утре... Когато се срива СИСТЕМАТА, без значение дали някое винтче ще остане по-дълго неизядено от ръждата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock - до Дедо

    05 Окт 2021 12:16ч.

    Въпросът е: - Защо не е въведено до сега? Защото системата НЯМА нужда от подобни неща. Има и други, множество изобретения за енергия от т.нар. Нулева точка. - Пак същото, даже няколко изобретатели поумряха междинно. Изглежда Светът не е създаден с този вид хора за материален възход, а да е сцена на която да се играе някакво представление и то - без добър край!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • конгениално!

    05 Окт 2021 12:43ч.

    Т.е., кризата с цената на газа се дължи на липсата на проучвания за находища през последните 2-3 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Окт 2021 13:09ч.

    Гн Рашев. Знаеш ли, че България имаше договор с Газпром според който цената на природният газ се определяше от цената на нефта? А цената на нефта не е висока в момента и в резултат България би трябвало да плаща доста по-малко за 1000 кубика газ. Но ... държавите от ЕС се обединиха и поискаха от Газпром да плащат газ по спотови цени. И България се включи за да не е по-назад и сега за 1000 кубика цената е в зависимост от спот цената на европейските борси, а тя надхвърли 1100 евро за 1000 кубика. Прочете глупостите, които се публикуваха за втечнен газ от САЩ. Нали щяхте да срутите Газпром и да получавате от САЩ евтин газ? Какво стана?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Окт 2021 13:16ч.

    "Добивът на газ е неразривно свързан с този на нефт" ГЛУПОСТ! Възможно е да има газ над нефта, но големите газови находища НЯМАТ нефт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще се случи !

    05 Окт 2021 13:17ч.

    ЗАВЪРШВАЙТЕ БЕЛЕНЕ НА ПОЖАР !!! ОТВАРЯЙТЕ БЛОКОВЕ 3 и 4 НА КОЗЛУДУЙ !!! Не пипайте "Марица - Изток"... Иначе ще има кръвопускане. И тия които се крият в охраняваните комплекси под Витоша да не живеят с илюзията, че гладуващите и мръзнещите никога няма да ги докопат... Ще ви докопат, или вашите близки, роднини ще докопат... Ще се случи ! И тогава, жална ви майка !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Окт 2021 13:33ч.

    Проблем с въглищата? Не е в добива, а в политиката на ЕС. Съвсем грешно, затоплянето на Земята се свързва със замърсяването при горене на въглища. С директива на ЕС трбваше ВСИЧКИ мини да бъдат закрити. Поляците дълго време негодуваха и се бореха с това. В България продължава борбата за въглищните мини. Китай има недостиг на въглища защото се скара с Австралия. Австралия ги засегна на тема Тайван и Китай спря да внася въглища от Австралия. Русия се опитва да увеличи износа на въглища за Китай, но няма достатъчна пропускателна възможност на железниците и затова стрят нови ЖП линии в Сибир. От недостиг на въглища, Китай увеличи купуването на втечнен газ, което доведе до многократно увеличение на цената. Втечненият газ на САЩ, за който се надяваха и в България, сега отива в Китай и Япония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Окт 2021 13:54ч.

    Цената на природният газ в момента кара човек сериозно да се замисли дали политиците в Брюксел имат нещо между ушите си. Въведоха 3 пакет, който се отнася САМО за Газпром и СП2 може да се натовари само до 50%. Вместо да се договарят с Газпром за по-изгодни условия те говорят предимно за транзит през Украйна (въпреки че Газпром ще продължи да плаща на Украйна още 3 години). При последното си посещение в Русия Меркел говореше за този транзит, а не за бъдещето на доставките за Германия. Е, сега видяха кон боб яде ли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Екофанатик

    05 Окт 2021 14:12ч.

    Аз вярвам на Гретето Тумберг. Ша яхвам магарето да са прибирам в пещерата , след кат си напазарих соеви пържолки. Кола, ток , и месо ми не требват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    05 Окт 2021 14:21ч.

    Има решение, конфискуват се имотите и сметките на всички екоманяци и на подкпрепящите ги банкери и медии и се инвестират в класическите енергоизточници, а те се изпращат да работят в разработването им!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не разбирам какво се туткат

    05 Окт 2021 14:46ч.

    имаме готов ядрен реактор за АЕЦ Белене , има готова площадка ! Просто трябва проектът Белене да бъде СПЕШНО довършен !!! Дотогава да отворят затворените блокове на АЕЦ Козлодуй !!!! Това е решението !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до не разбирам какво се туткат на 05.10.2021 в 14:46

    05 Окт 2021 15:14ч.

    хаха кво да пуснат? те нарязаха и изкъртиха всичко на блокове 1 и 2 на АЕЦ, фанансирано от ЕС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минаващ до Екофанатика по-горе

    05 Окт 2021 18:26ч.

    А случайно да знаеш как от соя са правят соеви пържолки??? Щото растението соя ражда само соеви бобчета...Май за тяхното производство трябваше доста електическа и топлинна енергия... Тоест, като си изядеш купените соеви пържолки (които вече и те свършват) ще трябва да минеш на ... варовик, т.е.- да станеш лишей вместо глупав представител на Хомо уж Сапиенс...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо бе допуснато Балканският поток минаващ през България да няма нито едно отклонение към газопреностната мрежа на българските градове.?

    05 Окт 2021 18:33ч.

    Тогава защо финансирахме за наша сметка с 3.5 млрд. лева този Балкански поток? С доброволното ни отказване от стария газопровод минаващ през Румъния загубихме от такси още 1 млрд. лева. Защо интерконекторната връзка през Комотини се изгражда вече 15 години и кой има интерес от забавянето ! За справка - Суецкият канал е прокопан за 10 години с лопати. Защо никой не разследва тези престъпления ? Кой спечели от горните врътки и защо още е на свобода ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разпиздяев

    05 Окт 2021 19:34ч.

    Влипли, ранше чем ожидал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Генерал Жостов

    05 Окт 2021 20:08ч.

    "Защо бе допуснато Балканският поток минаващ през България да няма нито едно отклонение към газопреностната мрежа на българските градове.?" Щото чичото от Америка каза "Не"! Така е с помияри на власт...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Удобно пропуснато

    06 Окт 2021 4:10ч.

    от Рашев (Рашев е производно име от Рашид) е, че ЕС сам се простреля в двата крака. В единия крак със "зелената" си политика, а в другия със санкциите си срещу Русия. Прострелването във втория крак ЕС реализира с "третия енергиен пакет", с който забрани на Газпром да запълва собствените си газопроводи на повече от 50%, за да има капацитет и за конкурентните компании (които продават на други пазари или са в проект) - американски, катарски, азерски, израелски, кипърски... И Газпром взе че "клекна" на "третия енергиен пакет", с който ЕС саботира и построяването на "Южен поток". Кой губи сега от високите цени на ограничените от ЕС количества газ от Газпром? Газпром ли губи или идиотите в ЕС????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мамини златни свободнопазарничета

    06 Окт 2021 9:46ч.

    Цената на газа в Европа превиши 1600 долара за 1 кубометър - https://vz.ru/news/2021/10/6/1122625.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поправка

    06 Окт 2021 9:47ч.

    *за 1000 кубически метра

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    06 Окт 2021 11:32ч.

    Няколко фактора накуп. Икономическо съживяване след миналогодишния спад, особено в Китай, борбата на Евросъюза с атомните реактори и въглищните централи, изчерпване на залежите в Северно море, задължението тръбите от Русия да се пълнят само на 50% с руски газ, при положение, че конкурентен газ за тях липсва и в добавка изнудването на Путин за Северен поток 2 срещу политическите въртели на Европа. И изводите са два, Европа продължава с глупостите си, а Китай е готов да погълне целия свят, за което пак Западът ще е виновен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • грейки

    06 Окт 2021 13:34ч.

    Цената на най-типично реалните и нужни стоки, каквито са горивата, расте поради рязката обезценка на долара. А доларът го обезцени неконтролируемото печатане, като същевременно тая инфлация прикрива другата и по-натрапващата се в очите на хората - тази на продоволствията. Те пък изчезнаха именно поради срама на определени среди да ги предлагат на цени няколко пъти по-високи от времето, в което все още ги имаше по рафтовете на английските и американски хранителни магазини. Срути се самата основа на западното благополучие, както и в антиномията между реално и спекулативно, победи реалното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ехо

    06 Окт 2021 14:07ч.

    Спокойно, според автора, би трябвало цената на нефта да падне, щом вече няма да се търси. Нали ще караме само електрички. И тогава, според основния пазарен принцип - енергия, колкото и за каквото искаш! А сериозно, забравете за АЕЦ Белене, не е възможно по никакъв начин! Спасението е само в новите технологии, за които, за съжаление, властта няма никаква представа! А ги има!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • " ... Човечеството пада в собствения си капан... "

    06 Окт 2021 17:18ч.

    По-точно в капана заложен от глобалистите и евгениците (мераклиите да сведат човечеството до 500 милиона души). Още Збигнев Бжежински твърдеше в книгата си за глобалната шахматна дъска, че който владее времето (weather), владее света. Заради скапания им Great Reset / Build Back Better сега ни плашат, че ни предстои незапомнено студена зима, разиграват театрото със 'зелени сделки' - изкуствено създадената енергийна криза, ръсят ни с патогени и ни плашат с нечуван грип, който не се лекува, освен с ваксинации... Изобщо всичко, за да тероризират хората и да вдигнем ръце и им кажем - ОК, оправете кашата (която ние простосмъртните НЕ СМЕ забърквали, само ни осигурете малко тишинка и спокойствие, следете ни колкото си искате, записвайте ни през цялото време, давайте тук и n-тата игла, ще се ваксваме и ние, и бебетата и неродените, ако не сме ги абортирали "спонтанно", докато измрат всички пенсионери и недъгави, (useless eaters - Хенри Кисинджър 1993)... Глобалистите могат да си преливат детска кръвна плазма всеки месец (в стремежа към вечна младост), или да си хвърчат до Космоса, ние "с гайдите" ще ги гледаме над маските и ще ги боготворим). Или както се казва: Problem-Reaction-Solution. Създават проблема (в момента) и наблюдават очакваната реакция за да ни предложат отдавна подготвеното разрешение на (създадената от тях) криза - глобален полицейски концлагер, с население, във вените на което тече кръв нафрашкана с нано-частици, и управляемо психично състояние, контролирано от дистанция....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сънувам, че живея в тъп виц

    06 Окт 2021 17:25ч.

    Всичко е едно гигантско театро, и управляващите участват съвсем съзнателно. За щастие у нас след Бокаса дойде сегашното служебно правителство, и глобалистите не знаят кого да подкупят, след като любимият им братиньо изчезна (за сега) от политическата сцена. В Австралия, омразната им министър председателка Гладис Б. подаде оставка заради корупция (https://ugetube.com/watch/australia-gladys-bigpharma-bribes_VAYPDHK3I1vUSdO.html без превод), след като организира локдаун на държавата и прекараха заключени в къщи цели 257 дни, от всичко ~ 560 (от началото на пЛандемията)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи