Тодор Чобанов: Покръстват ни трудно, наричали са ни "непокорливо племе" с бесовски танци

Тодор Чобанов: Покръстват ни трудно, наричали са ни "непокорливо племе" с бесовски танци

Автор: Петя Минкова, "168 часа"

Като цяло приемането на християнството е станало много трудно, имало е съпротива, а част от езическите простонародни практики са оцелели и до днес. Трудното протичане на християнството е отразено в редица извори - както официални, така и народни, а масовото разпространение на богомилството също трябва да се обясни с близостта на някои негови концепции с догмите на прабългарското езичество - например дуалистичните схващания за устройството на Вселената, които идват от Изтока и са сходни с тези на официалната езическа религия.

Авторите на извори са възмутени от поведението на народа - говори се за "кораво и непокорливо племе" в смисъл на упорстващо в езичеството, както и за неизкореними въпреки усилията "бесовски игри и танци" - т.е. езически ритуали и обичаи, като сред тях несъмнено са били кукерството, мартениците, лазаруването и много, много други, познати ни днес от народния фолклор и традиции. Това казва пред Петя Минкова и 168 часа доцент Тодор Чобанов - историк и археолог, зам.-министър на културата.

- Г-н Чобанов, какви процеси водят до покръстването на България и как изкристализират, за да се стигне до "точката на кипене", когато цар Борис се решава на тази дръзка стъпка?

- Покръстването на българите при Борис I е резултат от различни процеси - политически, религиозни, етнически, културни. Действат сбор от фактори - на първо място политическата обстановка в Европа - България граничи с големи християнски империи - Византия и Франкската империя, и нейната тежест в международните дела е чувствително намалена заради езичеството. Езическите общности са били освен това желана мишена за военни кампании на Византия и Франкската империя, воденето на такива войни се е считало за задължение на християнските владетели. 

Директорът на археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов (вляво) разговаря с колегата си Тодор Чобанов, сега зам.-министър на културата

От друга страна, завоеванията на Крум и наследниците му въвеждат в тялото на държавата и обществото хиляди християни и действаща църковна мрежа с храмове и свещеници. Християнството прониква даже в двора - зетят на Крум е грък.

Редица постове започват да се заемат от християни.

Всичко това наподобява в умален мащаб християнизацията на Римската империя векове по-рано. Най-накрая идва осъзнаването, че различните групи в държавата трудно ще се обединят и слеят без единна религия - в онази епоха религиозната принадлежност е била водеща и е предопределяла живота - християните са избягвали сватби с езичници и обратно, имало е вероятно напрежение на битово ниво между отделните общности.

Борис е разбрал, че само с една обща религия може да се осигури нужната консолидация, и е избрал единствения реалистичен вариант за Европа в онези векове. Най-накрая не бива да забравяме за многовековните връзки с Константинопол - византийската цивилизация упражнява силно културно влияние върху околните земи, а българската държава от 680 г. се мести в непосредствена близост до столицата на империята и изпитва огромното й влияние.

- Има основателни подозрения, че Кубрат и Тервел също са били християни, но не са предприели нищо за масовата християнизация.

- Че Кубрат и Тервел са християни, е хипотеза, която не се приема безкритично от повечето учени, защото не може да се докаже. Например не са си сменили имената с християнски като Борис, който става Михаил. Не са кръстили децата си с християнски имена, не са строили църкви и не са покръстили народа - все задължителни работи за християнските владетели в онази епоха. На Кубратовите два пръстена от Перешчепина и на този само с име, и на другия с титлата "патрикий" Кубрат си е все Кубрат, а би трябвало да очакваме да приеме ромейско име, след като предполагаемо се е покръстил.

В десетките известни некрополи от средищната зона на Дунавска България преди средата на IX век няма християнски погребения, няма и християнски храмове, т.е. владетелите си остават езичници, както и народът.

Византийците непременно биха съобщили за подобно нещо - че Тервел или преди него Кубрат са били християни - и двамата са добре познати на авторите от онези векове. Единственото приемливо допускане е, че те са били номинално покръстени като част от церемонията по приемането на съответните титли - обичайна практика в Константинопол в онези векове, когато държавният и църковен ритуал са тясно преплетени, а цели делегации езичници са номинално покръствани преди среща с императора в специален баптистерий, за да не осквернят с езическо нечисто присъствие особата на наместника на Христос на земята.

И най-накрая да си спомним езическите репресии на Крум, Омуртаг, Маламир и Персиан, които засягат дори първородния син на Омуртаг - Енравота, както и редица византийци, попаднали в български ръце, които са били наказвани за практикуване на християнството. 

Копие от икона на княз Борис I

- Някои историци смятат, че разказите с избитите от Борис I боляри не са особено достоверни, че бунтове вероятно е имало само в периферията. Всъщност дипломат като цар Борис I би ли допуснал да християнизира, без да убеди първо собствената си аристокрация в необходимостта от новата религия?

- Бунтът е добре документиран в изворите, а има и значителни допускания, че масовите гробове от Девня са именно на избито население, приело християнството, нападнато от прииждащите към столицата недоволни боили.

Бунтът съвсем не е изолирано явление в онази епоха - езически реакции има навсякъде, например в Киевска Рус, а пък саксонците упорито се съпротивляват на християнизацията, провеждана от Карл Велики, което го принуждава да разруши главното им езическо светилище с дървото Ирменсул и да избие 4500 души, които не искат да приемат християнството и се бунтуват.

Ако приемем тезата на някои, че не е имало бунтове, тогава връщането към езичеството при Расате нямаше да се случи, а то също е безспорен факт - засвидетелстван по изворите и данните на археологията.

В центъра на Плиска в неговите години са извършени големи езически ритуали, следите от които бяха намерени от колегата А. Аладжов върху т.нар. кръгла площадка. Разрушените многобройни надписи на кирилица също свидетелстват за езическите акции в тези години. Именно това е принудило Борис I да се върне на трона и да замени изменилия на християнството син с този, готвен за патриарх - Симеон.

Като цяло приемането на християнството е станало много трудно, имало е съпротива, а част от езическите простонародни практики са оцелели и до днес.

Трудното протичане на християнството е отразено в редица извори - както официални, така и народни, а масовото разпространение на богомилството също трябва да се обясни с близостта на някои негови концепции с догмите на прабългарското езичество - например дуалистичните схващания за устройството на Вселената, които идват от Изтока и са сходни с тези на официалната езическа религия.

Авторите на извори са възмутени от поведението на народа - говори се за "кораво и непокорливо племе" в смисъл на упорстващо в езичеството, както и за неизкореними въпреки усилията "бесовски игри и танци" - т.е. езически ритуали и обичаи, като сред тях несъмнено са били кукерството, мартениците, лазаруването и много, много други, познати ни днес от народния фолклор и традиции.

- Покръстването и появата на буквите ни са много смели реформи за държава, която е една от трите тогавашни велики сили. Изисквал се е огромен ресурс за изписването на светите писания на кирилица. От друга страна, един човек в рамките на един живот задейства двата процеса - покръстване и собствена писменост, които по много интересен начин се преплитат и поставят България на картата на цивилизациите.

- За християнизацията, създаването на собствена църква и за въвеждането на глаголицата и кирилицата в нея са впрегнати всички средства на държавата. Това ясно се вижда от епизоди като пристигането на учениците на светите братя в Белград или изпращането на Климент в Охрид - управителите на областите са инструктирани да подкрепят делото по всякакъв възможен начин. На църквата са дадени имоти и ресурси.

Инвестирани са огромни средства за строеж на църкви и манастири, като се започне с Голямата базилика и патриаршеския манастир около нея, премине се през множество малки храмове в столицата и манастири като този в Равна, Провадийско, или този във Варна (Караач теке), които всъщност са училища за духовници и фабрики за книжовност. След преместването на столицата от Плиска във Велики Преслав, което наподобява местенето на столицата на Римската империя от Рим в Константинопол и е мотивирано с идеята за ново, християнско начало, около и в новата столица са изградени множество храмове и манастири. В онази епоха именно в манастирите се извършват и някои от най-важните производства, те са нещо като държавна планова икономика, тясно преплетена с духовния живот - произвеждат украси за храмовете, икони, пергамент, вино и всякакви други важни за духовния и светския живот стоки.

Вероятно част от аристокрацията веднага се е вляла в ранговете на духовенството - по примера на Симеон Велики, който се готвел за патриарх, преди да се наложи да смени брат си на трона.

Източник: 168chasa.bg

 

 

Коментари

  • Нищо повече от другите

    13 Май 2025 8:43ч.

    само гърчеенето ни в гените.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    13 Май 2025 10:02ч.

    Българите като цяло не са религиозни в истинския смисъл... кът така че може да се каже и до днес сме си такива. Ако някога имате възможност да ви кажат по НОВА какви са наистина българите, много ще се гордеете с вазе си, но не би! 😆 Като начало ще ви кажа, че до 10 г., ще различавате циганите само по акцента 🤣 ... няма живо същество, което да не сме го избелили! Да ни напълнят с цигани, които да ни унищожат /по отворено общество/ , беше велик експеримент! Навсякъде другаде се развиват, а тук при нас се измиват ☺️

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доброжелател

    13 Май 2025 10:30ч.

    Чобанов, умеете да разказвате и определено имате талант за литературна кариера, но за историк не ставате. Вие си го знаете, но с времето ще става все по-ясно и на останалите. Пишете детски приказки, разкази или насърчителни (поучителни) истории или ако не ви е по сърце, опитайте перото си в жанра модерна приказка ("фентъзи"), но късно-античната и ранно-средновековната история определено не са за вас (а ако не се справяте с тях, трудно можете да ме убедите, че сте в състояние да анализирате сложните процеси в по-ново време). Липсва ви психическата настройка (аналитичност, добросъвестност, его) и необходимата професионална подготовка (езикова подготовка, научен подход и особено умение да се борави с източници). Няма нищо лошо в писането на детски разкази и приказки и това съвсем не е подценяване - вижте Андерсен. В свят, в който историческите документи не само са дигитализирани с качество, каквото вашите предшественици (Златари, Мутафчии и други Чобани) дори не са могли да си въобразят, че е възможно; в който транскрипциите и разчитанията на документи и епиграфски паметници са налични в стотици версии; в който всеки исторически документ може да бъде достъпен буквално за секунди в оригинал или превод на стотици езици, вкл. български (какъв ужас!); в който автоматизираният софтуер възстановява за секунди невидими за окото или неясни символи, знаци, отделни думи и дори цели пасажи върху документите; в който текстовете, разчитанията им и преводите им могат да бъдат автоматизирано сравнявани и анализирани; в свят, в който като професионален разказвач на басни се намирате в пряка конкуренция не само с любителите (които често се оказват по-добре подготвени от вас, придворния разказвач на басни), но и с историци от цял свят, дребните манипулации с историческите текстове и обикновеното лъготене, тъй характерни за онова, което с ужас наричам "българска историография", логично отиват там, където им е мястото - в историята. Въпрос на време е вие и цялата кохорта придворни разказвачи на приказки и басни да се окажете лишени от препитание. Бъдете предвидлив и потърсете ново и безопасно поприще. И без това историята не ви е била първи избор (право ли кандидатствахте или МИО?), а фикцията ви влече. Сигурен съм, че ще бъдете популярен писател на детски приказки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ElCondor

    13 Май 2025 11:16ч.

    Езичество или паганизъм се нарича вярата, основана на поклонението на много богове или идолопоклонство. Обаче прабългарите са имали само един единствен върховен бог Тангра. Други богове, богини, идоли - няма. Та езичници ли са били прабългарите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    13 Май 2025 12:18ч.

    Намек неуместен ли усещам с това интервю, че съпротивата ни срещу еврото приличала на съпротивата на българите на Расате срещу приемането на християнството за официална държавна религия? Понякога не трябва да се проверяват само емпиричните факти, а основополагащите тези, спрямо които се нагаждат фактите. И вземете вие, историците, го преобговорете критически вече тоя термин "езичество", утвърждаващ единствено т.нар. свещеност на догмата за триезичието. Самият Константин-Кирил Философ ходи специално на мисия в Рим и при полемика с тогавашния папа, аргументирано я опроверга тая догма. Езичник не значи обезателно нехристиянин, а в наши условия би могла да означава например ариански християнин, или просто първичен апостолически християнин, непричастен към византийско-гръцкото или римско-латинското църковно лоно, а с общиннически епископат, чиито първи епископи са били ръкоположени от самите апостоли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    13 Май 2025 12:34ч.

    Тодор Чобанов е апологет на историята, писана за българите от техните врагове. В неговите думи само пропаганда и исторически подробности в полза на евроатлантизма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Председателят на еврейската Негев Тодор Чобанов

    13 Май 2025 14:23ч.

    Защитава тезата, че българите сме тюрки някакви дошли чак 7 век на Балканите... което не е вярно, а манипулация. Как не му е неудобно на НЕбългарина да казва как да живеем и как да се отнасяме към исторята ни. За сведение на Чобанов, българите ДНК доказано сме тук на Балканите от 8 000 години и имаме Прабългарски календар на 7531 години, първия за мовечеството точен календар, призант от ЮНЕСКО. И освен това сме приели Учението на Христос още в 1 век пряко от Апостолите, които са идвали по нашите Балкански земи. И да - прави са колегите по-горе за нахалството да яхне Археологията ни и да манипулира с неистински изкривени твърдения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи