Пирова победа на десницата в Испания

Пирова победа на десницата в Испания
С пробива на "Подемос" и "Сюдаданос” и лошите резултати на Народната партия и Социалистическата партия, Испания навлиза в период на нестабилност.

 

Мариано Рахой, Снимка: АФП

 

Демократична Испания, която наследи диктатурата на Франко, преживя 38-годишна двупартийна стабилност. С изборите в неделя обаче за национален парламент - за обновяване на камарата на депутатите и на Сената, страната навлезе в нова ера - на четирипартийна нестабилност. Монархисткият в. "АВС" пише "Испания без правителство", а политическият анализатор на "Ел Мундо" Лусия Мендес се пита да родината й не навлиза в "процес на италианизация": "Нови партии влизат в парламента, което трябва да бъде приветствано, но обратната страна на медала е рискът от неуправляемост".

Испанците отправиха сериозно предупреждения към традиционните формации, дясната Народна партия, която излезе начело, но загуби абсолютното си мнозинство, и Социалистическата партия, която се нареди втора, следвана от "Подемос", съобщава АФП.

Консерваторите от Народната партия, на власт от четири години, печелят 121 от общо 350 места парламента, т.е. с около 65 места по-малко, отколкото през 2011 г., и далеч от абсолютното мнозинство, което би им позволило да управляват безпроблемно.

Дори с подкрепата на 40 депутати от новата либерална формация "Сюдаданос”, която неколкократно обяви, че няма да подкрепи ново управление на досегашния премиер Мариано Рахой, Народната партия трудно ще състави кабинет.

Социалистическата партия е втора с 91 места в парламента, което е най-лошият резултат в история й, коментира "Франс прес". Хегемонията й е е заплашена от друга нова формация: "Подемос" на радикалната левица. Партията на Пабло Иглесиас, която се роди през януари 2014 г., е трета политическа сила, получавайки повече от 20 на сто от гласовете и 69 места в парламента. 

Роди се нова Испания, която слага край на редуването във властта на Народната партия и на Социалистическата партия, заяви Пабло Иглесиас и поиска конституционна реформа, която да гарантира правото на жилище, здравеопазване и образование в страната.

"Подемос" и "Сюдаданос” се родиха в условията на безпрецедетна криза, която разтърси не само икономиката, но и институциите в Испания, чийто имидж бе очернен от корупцията в големите партии, големите компании, синдикатите и дори дъщерята на бившия испански крал Хуан Карлос, добавя АФП. 

 

Коментари

  • анонимен

    22 Дек 2015 13:30ч.

    трябваше като в гърция да свалят свете партии управлявали 38 г испания те са виновни за положението на хората крадци които се редуват по 4 години във властта такива партии трябва незабавно да се изметат от пол сцена същото ще стане и в българия 26 години едни и същи и нищо с едни магистрали ни проглушиха ушите а не казват защо км излиза най скъп в българия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пирова, ама ПОБЕДА!

    23 Дек 2015 13:09ч.

    А социалистите разсипаха страната и ги изметоха като Пасок в Гърция, само че по-бързо. Както в Гърция, така и в Испания левите паразитират върху историческата агитация за някакви "хунти", които обаче, сравнени с тоталитарни управления като нацизма и болшевизма, изглеждат като салонно увеселение. Това не пречи на кресливата левица да промива мозъците на младите със своите фантасмагории и промотирането на някакави "мъдуровци".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smetka

    28 Дек 2015 11:23ч.

    Ами след като десните заедно с либералите имат по-малко от 50+1 едно места в парламента, значи левите заедно с Подемос ги имат! Излиза че изборите са спечелени от левите. А дали ще се коалират е друга работа. Но това е все едно БСП и АБВ да имат мнозинство в Народното събрание, т.е 121 и повече народни представители общо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи