Кирил и Асен - Алеко би ги описал най-добре

Кирил и Асен - Алеко би ги описал най-добре

Автор: Калина Андролова, БНР. Снимка: Ани Петрова. Следвайте "Гласове" в Телеграм

Кирил и Асен направиха толкова много безобразия в управлението на държавата, че човек дълго трябва да ги изброява и все ще е пропуснал някое драстично безобразие. Лидерите на ПП си осигуряват електорална подкрепа чрез фалшива реформаторска риторика за борба с корупцията, за диверсификация, за уж промяна на политическия модел, а всъщност прикриват съвсем лични схеми. Тъй като Кирил Петков непрекъснато изговаря неверни неща при това, придавайки им истеричен и съдбоносен контекст, реших да обърна внимание на атаката му срещу Николай Павлов. 

Бившият шеф на „Булгаргаз“ е обвинен от ПП, че се е отказал от евтиния азерски газ. Каква е истината?! „Булгаргаз“ има подписан договор за 1 млрд. куб. метра газ с компанията AGSC (Azerbaijan Gas Supply Company), която за кратко ще наричам „азерската страна“. По договор азерската страна уведомява „Булгаргаз“ шест месеца по-рано, че ще започне да изпълнява договора си, тоест, да доставя газ в точката на доставка, посочена в контракта – IGB връзката до Комотини. Тъй като интерконекторът все още не е изграден, „Булгаргаз“ трябва да предприеме някакви действия, защото съществува клаузата take-or-pay, а също и банкови гаранции за стотици милиони долари. 

Екипът на „Булгаргаз“ започва да мисли за алтернативни трасета. Печелим капацитет при гърците, но азерската страна отказва да промени точката си на доставка. След сложни дипломатически совалки склонява да достави една трета от газа на ниските цени в точката на свързване между ТАП и системата на DESFA (гръцкия оператор) с ангажимент и риск изцяло за България да си го прекара газа през системата на Гърция, за да влезе у нас. „Булгаргаз“ успява да договори за останалите две трети от газа да отпадне клаузата take-or-pay. Защото в противен случай България ще плаща, без да ползва. При втория анекс, чийто срок е до 30 юни 2022 г., гърците затварят твърдия капацитет и оставят само прекъсваемия капацитет. Тоест, ако мрежата вътре е претоварена, Гърция автоматично спира нашите доставки. 

Все пак „Булгаргаз“ успява да качи количествата с 15%, а азерската страна вече предлага да доставя и останалите две трети, но на пазарни цени, които са няколко пъти по-високи от цените по договор и по-високи от цените на руския газ към онзи момент. Логично е „Булгаргаз“ да откаже, тъй като тогава все още имаме тръбопроводен руски газ и никой не знае как войната в Украйна ще промени ситуацията на газовия пазар. Фактът, който Кирил и Асен пропускат да кажат, е, че с анексите на „Булгаргаз“ всъщност азерската страна се съгласява да губи едни сериозни суми, заради жест към България, доставяйки газ на ниски цени на точка на доставка, различна от тази в договора. Можехме просто да си платим цялото количество газ, без да го получим. 

На 18 декември миналата година, по думите на самия Николай Павлов, той е извикан в Министерски съвет, където Кирил, Асен, енергийният министър Александър Николов и Лена му държат сметка защо не е изискал цялото количество азерски газ. Те настояват да дадем азерската страна на арбитраж за договор, който ние не изпълняваме! Отново подчертавам, азерите нямат никакво задължение да ни доставят газ, след като клаузата за посочената точка на получаване не е изпълнена. „Булгаргаз“ обсъжда, включително и с английски консултанти на БЕХ, които изследват договора и установяват, че България няма шанс да спечели подобен арбитраж. При решение за арбитраж азерската страна ще прекрати договора, ще си дръпне парите по банковата гаранция, а може да претендира и за всички неустойки до края на договора. Асен Василев възразява, като казва, че има опит с арбитража и е карал курсове по английско право. 

Никой не поставя под съмнение курсовете на Асен по английско право, но много хора поставяме под съмнение здравата психика в управленската логика на ръководителите от ПП. Целият този скандал се прави, за да бъде отстранен Николай Павлов, а „Булгаргаз“ – вкаран в схеми с посредници за LNG. Още през февруари търговецът МЕТ има резервирани десет слота на Ревитуса за 1 млрд. куб. метра газ. Междувременно Кирил и Лена заминават за Азербайджан, за да договарят допълнителни количества азерски газ. 

Всъщност, нищо не договарят, а просто се съгласяват да получаваме останалите две-трети от азерския газ, но на цена, четири пъти по-висока от тази в договора. Трябва да се подчертае, че договорът не е междудържавен. Компанията AGSC от азерска страна, включва партньорите от находището „Шах Дениз“. Там SOCAR, държавната енергийна компания на Азербайджан, има участие едва 20%. В компанията съдружници са още BP (British Petroleum) с 23,99%, LUKOIL с 15,99%, TPPD (Türkiye Petrolleri) с 15,2%, още две дъщерни дружества на SOCAR със съответно с 11,48% и 5,33%, както и 8% принадлежат на NICO (Iran’s Naftiran Intertrade Company). 

Азербайджан има контрол над по-малко от 40%. Когато говорим за казуса „Николай Павлов и азерския газ“, избирателят много добре разбира какво означава диверсификация, разбира форсмажорните обстоятелства на войната в Украйна, разбира какво е да променяш договор с клауза take-or-pay, където нямаш ресурс за въздействие и разчиташ на благоволението на отсрещната страна, но избирателят не би могъл да приеме лъжата и измамата. Кирил Петков обвинява Николай Павлов, че е действал в полза на „Газпром“, същевременно именно марионетната власт на Петков вкара посредници в газовия сектор, свързани тясно с „Газпром“. 

 

Източник: БНР

 

 

Коментари

  • чудесно е обяснено всичко

    18 Дек 2022 9:37ч.

    Питам се, защо не го направи така самият Николай Павлов? Не харесвах Андролова, когато пишеше срещу Нинова. Сега разбирам, че аз съм този, който греши. Моите извинения с известно закъснение!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай II

    18 Дек 2022 12:32ч.

    Извинения и от мен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така се изяснява

    18 Дек 2022 11:54ч.

    вредната и продажна политика на случайниците в натресеното ни правителство по чужда воля!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Случайниците

    18 Дек 2022 12:09ч.

    много лесно ни бяха натресени, защото НИЕ ги приехме с радост поради масовото ни предоверяване на: 1. прочути университети; 2. образование в чужбина! 3. нашите пораснали деца... По подобен начин през 90-те години захвърлихме всичко "комунистическо" и си затъпкахме перлите в калта (реалните достижения на една цяла епоха, доста продуктивна, но ... недостатъчно красива).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Ун

    18 Дек 2022 12:25ч.

    А вие кой искате да ви управлява - лумпените на Копейкин ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, а те ще ти гледаш по телевизията от затвора

    18 Дек 2022 12:49ч.

    Ако там ви дават де

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @ким

    19 Дек 2022 14:30ч.

    Много още имаш да учиш, докато стигнеш нивото на образованост на Коце, байно! Ама като те гледам какви ги дращиш, няма да ти помогне ученето. От всяко дърво свирка не става! Сипи си още едно и кютай!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    18 Дек 2022 12:16ч.

    Много силно си личи, че в тази статия някой много нежно, грижновно и ангажирано е водил ръката на майсторката на словото. Фактите (едрите) биха могли да бъдат събрани от обществено достъпна информация, но в текста има и специфични елементи (обстоятелства, зависимости, причинно-следствени връзки), които могат да бъдат осмислени, съобразени и подредени само от "вътрешни" хора. Това поставя на определено съмнение - доколко авторът има някаква персонална обсесия по лицата КП и АВ или става дума за някаква поредна изява, която е в изпълнение на договорни ангажименти. кокорите не заслужават да им се отделя време, те действително са окончателно дискредитирани лица и "страстта" по тях е изненадваща и безпредметна. Опитваме да разгадаем разстановката на силите по бойното поле. Поглеждаме от друга страна, откъм другия лирически герой - Н. Павлов. Не е казано прекалено акцентирано, но конотацията около името му е подчертано положителна. Съобразяваме също и обстоятелството, че авторът продължава неотклонно да си остри ноктите в снага на президента, чийто "човек" е Павлов. Поне за такъв минава(ше), де! Последното издава, че информацията на автора и основанията за гръмовержния му гняв не идат от администрацията на Радев. Кое е най-малкото общо кратно от всичко, което беше споделено по-горе? Здрави, патриотични сили на изявени експерти, които гравитират около Булгаргаз, БЕХ или върховете на държавната администрация? Не, не на нас тия! Аз давам един глас на Д.Добрев и "връзките" му в енергетиката на Бг. Хайде да видим, какви алтернативни мнения ще се покажат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    18 Дек 2022 12:39ч.

    Има твърдения, че самият БХ участвал в подобни инициативи. Аз не вярвам. Той Той не може да говори експертно, дори да му дадат информация. Той ръси лафове, сипе лакардии и го прави, защото му разрешават. Има една непонятна за мен порода хора, които се опияняват от подобен маниер на "общуване". Вчера твърдеше, че Промяната зъдължила Бг, колкото 20 предходни правителства. С други думи - колкото цялата "демокрация". Това, разбира се, е едно напълно идиотско твърдение. Както обикновено! Той може да изиска информация - каква част от тегления дълг е отишъл за рефинансиране на стари задължения (вкл. "негови"), каква част е отишла във фискалния резерв и отлежава в БНБ, какви са относителните показатели, но не го прави. Вероятно дори той е в състояние да съобрази, че трябва да се положат известни усилия за да се стигне до реалното увеличение на задължеността. Освен това се прави на луд и удобно забравя, че цялото геппс се упражняваше грозно на главата на АС, обвинявайки го във всички смъртни грехове, поради причини че не бил теглил максимален дълг в началото на мандата на Изменчивите, когато лихвите .... и т.н. Говоренето на този човек е едно безцелно и ненужно местене на въздух. Обаче, съобразявайки адетите на тази "партия", много е вероятно авторът на материала да е имал някаква среща с БХ и това да се е случило към момента на договарянето на условията за изгодно сътрудничество. Там е така - сигурно докладват на БХ за движението на ролките тоалетна хартия в централата! Някак много рязко се смени плочата в един момент на развитие на авторовото творчество. Това вече го преживяхме и при други лица, които формират обществено мнение и могат да бъдат полезни, пък геппс да е полезен на тях. Някой дори много ме натъжиха! Примерно - Харалан!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @съждител

    19 Дек 2022 14:34ч.

    Гаси измъчените словесни еквилибристики! С тия купешки лафове можеш да шашнеш само аверите пред блока! Знаещият се изразява кратко, ясно и точно, капито? Тия трици със захар не вършат работа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @съждител

    18 Дек 2022 13:24ч.

    Съгласен съм с анализа ти. Ще добавя само, че е твърде показатално появяването тук на две много сродни публикации в два поредни дни. Показатално е и че всички крясъци колко по-скъп бил газът, купен от ПП, не са подкрепени с числа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Андролова

    18 Дек 2022 18:57ч.

    става смешна с напъните си да върне ГЕРБ на власт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без име

    18 Дек 2022 20:57ч.

    и как така само феновете на пп не разбират логиката в тази статия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    19 Дек 2022 9:27ч.

    Нещото, което на мен ми липсва в това изложение е кой идиот (ще му се извиня, ако докажете, че не е такъв), е сключил договор за доставка на такива количества азерски газ, които трябва да купим без значение дали разполагаме с физически начин да ги доставим. Този договор е проблемен и как точно „Булгаргаз“ се е борил с него е похвално, но не е ли разписан пак от тях самите като страна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    19 Дек 2022 11:29ч.

    Колежке, ярък, но прибързан и леко несправедлив изказ! Договорът с азерите е доста стар, примерно 10 години, но беше оставен един значителен буферен период, наистина значителен, защото става дума за 6-7 години след подписването, за стартиране на реалните доставки. Самите азери тогава не са били готови да доставят, ние не сме били готови да получаваме, но се е считало, че за това време техният Шах Дениз ще бъде достроен, а ние вече ще имаме интерконектор. Защо толкова се забавихме, това е съвсем отделен въпрос. Обади се на бойко за подробности.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи