Александър Андреев: България се нуждае от консенсус

Александър Андреев: България се нуждае от консенсус
Политиците, представени в Народното събрание, трябва да осъзнаят отговорността си и да потърсят широк консенсус за нужните решения, които трябва да се вземат в България. Широкият консенсус означава, че двете най-големи парламентарно представени партии най-накрая трябва да се споразумеят. Дори и ако трябва да се освободят от лидерите си Бойко Борисов и Сергей Станишев, за да постигнат такова споразумение. Това е цена, която България заслужава да бъде заплатена.
<p>Министър-председателят Пламен Орешарски независимо от големия гаф, с който започна, трябва да получи шанс малко да поработи, а и обществото не е готово за толкова бързи нови избори.</p> <p>Това трябва да се направи на всяка цена.</p> <p>На всяка цена трябва да се запази етническият мир. Арогантната и глупава политика на ДПС не бива да се инструментализира от националистите срещу българските турци.</p> <p>Онези почти милион и половина българи, които не са представени в сегашния парламент, също трябва да създадат своето политическо представителство. Те се наричат десни, но това всъщност не е точна формулировка в България.</p> <p>В страната няма нито ляво, нито дясно.</p> <p>Това са само етикети, които се използват за удобство. Всяко от тях се дифинира чрез своето обратно. Както навремето имаше работническо-селска класа в България и обратното на нея - градската, образованата и по-интелигентна част от населението.</p> <p>Така днес на мафиотско-чалгаджийската прослойка се противопоставя същата градска образована и по-интелигентна част от нашето общество, по-либерална и по-отворена към света, която трябва да намери своето политическо представителство.</p> <p>Партиите трябва да намерят консенсус и да заработят в рамките на този парламент, за да се свършат по-сложните неща.</p> <p>Трябва да се даде шанс на това правителство да управлява поне още няколко месеца или до май следващата година, както предлагат много хора.</p> <p>Също така трябва да се организират тези хора, които сега са на улицата, защото не са представени, за да могат да влязат в следващия парламент, където ще има съвсем друга конфигурация.</p> <p>На протестите се чуха призиви за смяна на системата. Това е постижимо, но няма никакъв смисъл.</p> <p>Българското избирателно законодателство е прилично. Пропорционалната система са практикува по цял свят.</p> <p>Парламентарната република по нищо не е по-лоша от президентската.</p> <p>Но май е вярно, че авторитарната и еднолична власт има повече традиции в България.</p> <p>Също така е вярно, че част от българските граждани обичат да бъдат управлявани от едноличен управник. Това говори в полза на президентската система, но не е необходима смяна на системата.</p> <p>Взаимодействието между политическата власт и гражданския сектор също се нуждае от доизкусуряване. Не винаги са коректни често чуващите се в България критики срещу НПО. Те са много необходими, но трябва да се изпълнят с повече смисъл и живот. Виждаме, че от тях в момента идват много импулси към протестиращите и онези хора, които се опитват да променят нещо в България.</p> <p>Това са дефектите на системата.</p>

Коментари

  • Чукчен Веле

    21 Юни 2013 18:31ч.

    Надо трактор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • патриот

    21 Юни 2013 18:49ч.

    Поздравления към автора!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    21 Юни 2013 19:41ч.

    какъв консенсус с престъпник като Борисов??????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен

    21 Юни 2013 20:38ч.

    Браво за статията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гост

    22 Юни 2013 0:45ч.

    Не може ли тази и други по-умерени мнения да се популяризират и в ежедневниците. Обществото има нужда от успокоение, а очевидно се работи в обратна посока.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хелен

    22 Юни 2013 2:11ч.

    Това би бил един чудесен сценарий, но за друга страна - нашите реалности са различни. Не могат да постигнат консенсус ГЕРБ с БСП (или която и да е партия), защото ГЕРБ не е партия. А пък като се лиши от Б.Б. няма да остане нищо (може би само парламентариста Гошо или Искра Фидосов).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    22 Юни 2013 5:01ч.

    и тоя другар не е разбрал,че стана грамадна беля

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • zont

    22 Юни 2013 9:36ч.

    Авторът не е наивник, но прокарва наивни тези, които са си чиста манипулация.1.Споразумение с герб - отново замитане на престъпленията, унищожаване на единствения успех от тези избори. Това е в интерес само на олигархията. 2.Смешен плач за десните - ние ли сме виновни, че не поделиха "кой да води бащина дружина", че излъгаха десните хора. Да постоят извън парламента, няма нищо страшно, даже ще е полезно и за тях и за страната. А сега да връщаме ББ заради тях, благодаря, залогът е твърде голям. 3. Често срещаната теза - нямаме автентично ляво, кое е то - може би крайното ляво. Да, него го няма. А БСП кой знае колко не се различава от европейските социалистически партии. Само, че ние сме в ситуации, когато и на левите и на десните им се налага да правят неща, които не са съвсем леви или не са съвсем десни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Милен Димитров

    24 Юни 2013 1:54ч.

    Какъв консенсус с престъпници,като Станишев и Местан,че и Болен Лидеров до тях...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Назилтанян

    24 Юни 2013 6:20ч.

    Автора да не е в командировка:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи