Първата дама на българското кино - Невена Коканова

Изключителна актриса.Красива до края .Красива отвсякъде. И талантлива.А когато пиша красива-това не касае само физическото, обвивката.Тя бе такава изобщо. Защо съдбата премахва такива хора предсрочно, а оставя боклуците? Нейните роли бяха разностранни, малко са творците които са успешни и в драми, и в трагедии и в комедии. Жалко че се роди в малка страна с ограничено разпространение на културата си ( а в последните десетилетия смело мога да кажа -с никакво културно присъствие по светът). И светът не не видя таланта и. Холивуд би завидял за такава звезда. Почивай в мир , но си в сърцата и умовете поне на нас (надявам се повечко ) българи.
До 1989 г. гледах всички български филми, до един, като маниак. От "Дунав мост" насам, сигурно има 25 години, не съм гледала нито един. Не искам просто, не ме интересува. Невена Коканова беше прекрасно създание, по-красива, интелигентна и приятна артистка, с чуден глас, смях и излъчване няма у нас. Най-хубавият български филм "Крадецът на праскови" би обрал всички награди, ако можеше да се състезава. В сравнение с нея днешните т. нар. артистки са жалки. Защо така се получи, ще покаже времето. Само едно ще кажа - в онези години демокрацията в изкуството беше повече, със сигурност.
"Само едно ще кажа - в онези години демокрацията в изкуството беше повече, със сигурност". Един руски художник-иконописец каза в интервюто си точно по този повод - съвремено руско кино: "Советскую цензуру можно было обойти, цензуру денег - нет". Цензура на парите съсипва изкуство, така е.
няма да я забравя в тютюн с павел матев в крадецьт на праскови с раде маркович
"няма да я забравя в тютюн с павел матев ..." До анонимен 18.01.2017 в 11:17 Йордан Матев е актьорът, играещ ролята на Борис Морев във филма "Тютюн" на режисьора Никола Корабов. Павел Матев е поет, който не е участвал в нито един игрален филм.
Невероятна и в ,,Отклонение " ,с Иван Андонов.
Невена Коканова е не само първата дама на киното ни, тя бе светлина за душата и очите, тя беше истинската киноикона на нашето време...
Тате си е общувал с нея на една сватба на наши роднини, където тя е била заедно със баба Ванга в Пиринска Македония. Обичала е често да идва тук . Разказвал ми е че е била много мила , скромна и без капка от звездеене .
Чудно ми е колко от сегашните млади т.нар. звезди (не без помощта на журналистите) знаят за тази велика жена? Колко от тях притежават този финес не само в играта, а и в общуването с хората? Днес не мога да посоча нито една млада актриса, която поне мъничко да се доближава до нея. Жалко!
Казвате "... онези години демокрацията в изкуството беше повече, със сигурност." А самото изкуство беше повече навсякъде в живота.
(Преди 1989 година) Жена по тъмна уличка. Изскача мъж и й разкъсва дрехите. Тя крещи: - Милиция! Милиция! Мили, целия... Това ли е целия? Милицияяяя!
Мери /пък и не само/ запозната ли беше през какво цензурно решето трябваше да се мине, за да ти одобрят стихотворение, филм, книга, театрална постановка? Колко пъти талантливи творби бидоха отхвърляни, защото в тях нямало достатъчно "социалистически реализъм"? Колко пъти е привикван Димитър Димов например "където трябва", за да преработи романа си "Тютюн"? И ако някой сега си споомня романа то самият Димов е разказвал, че ако не е бил натиска "отгоре" Лила и цялото комунистическо-партизанскио обкръжение нямаше да бъде описано от Димов в "Тютюн". Колко пъти Димитър Талев е лежал по затвори и концлагери". Много творби не видяха бял свят точно заради жестоката цензура. Тогава върха на интелигенцията можеше да се похвали с изказвания като "Другарю Живков, дори да ме критикувате пак ви обичам." Защо се самоуби Пеньо Пенев? Защо се самоуби 16 годишната Петя Дубарова? България трябва да построи Пантеон на репресираните интелектуалци" Другите, които обичаха другаря Тодор Живков и живееха с широко затворени очи си съществуваха прекрасно.
Посочи ми един филм, един роман, едно музикално произведение и т. н. , създадено след реставрацията на капитализма, което да има художествена стойност, по-висока дори и от чалгата на слави трифонов!
"Пантеон на репресираните интелектуалци"? Защо само един пантеон? Нека са хиляди! "Блажени са нищите духом, защото тяхно е царството небесно".
Толкова много цензурирани книги, филми и какво ли не имаше, че след 89-та не успяха да намерят даже една. Та се наложи да изфабрикуват това-онова, та да замажат положението ... За сметка на това пък унищожиха критиката, та сега всяка помия се представя като върха на сладоледа. Куцо и сакато се занимава с това , което не му е работа и го пробутва като изкуство. Ай сектир от идиоти!
Можела е да остане в чужбина.....лош личен избор в селска държавица.
нищо но все пак си мисля че з Коканова като цяло беше посредствена актриса и в киното и в и на театралната сцена!Тя изгря покрай съпруга си и изключая 2,3 добре изиграни роли в киното и нищо особено на сцената ,тя не сътвори!
че не е приета във Витиз. Точно там унищожават всякакъв зародиш на талант.
искам леко да питам изпадналите дисиденти, 30 години след 10-ти кво им пречи да станат 50% Невена Коканова? Пази боже Цензорите, лошите комунистически, от фашистките и не дай-лельо голивудските - тая света гора на демократичното творчество - мерелин и тя ли ше дойде репрес бай дъ фукинг президент, или е обикновенна труженичка? Аре да си ходите обратно на село и да не се появявате под Невена Коканова!
присъединявам се към мнението, че н.к. беше невзрачна артистка. Голяма, но незабелязана беше Мария Статулова.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД