Иван Саръилиев - от Сорбоната и Оксфорд до пълна изолация и забрава

Иван Саръилиев - от Сорбоната и Оксфорд до пълна изолация и забрава

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Проф. Иван Саръилиев (1887-1969) не просто е бил един от най-ярките интелектуалци през първата половина на ХХ век у нас. Той е от хората, в чиято лична биография и лична история се проявява голямата, уж безлична история. През 1904 г. завършва с пълно отличие класическия отдел на Втора мъжка гимназия, а после като първенец на випуска получава стипендия, с която следва философия в Париж, в Сорбоната, след което специализира в Оксфорд. Дипломат е и е аташе по печата през периода 1916-1918 г. в Берлин и Берн, като съчетава работата си в легациите с посещение на университетите в тези две столици.

Семейството на Иван Саръилиев. Костенец, август 1914 г.

Той е дългогодишен преподавател по история на философията в Историко-Филологическия факултет на Университета, от 1920 до 1950 г. Три пъти е избиран за декан на Историко-Филологическия факултет, а от 1936 г. е ръководител на катедрата по История на философията в него. Бил е избран за ректор на Софийския университет на 8 юни 1946 г., но впоследствие е принуден от Комисията за преустройство на висшето образование да подаде оставка по политически причини. По същите причини е пенсиониран преждевременно през 1950 г.  

Иван Саръилиев със сестрите, братята и баща си. София, 6 ноември 1913 г.

Саръилиев основава Философския клуб в София и става негов председател. В клуба членуват най-изтъкнатите български учени, които изнасят лекции на актуални философски теми пред широката аудитория. Дейността на клуба продължава до 1944 г.

Една от големите му цели е съставяне на цялостен курс по "древна философия" с план за публикуване на трилогия от пропедевтични "етюди" върху трите величия на гръцката философия - Сократ, Платон и Аристотел. От тях приживе на автора е публикуван само Сократ. За него казват, че е най-хубавото от всичко писано и публикувано на български за древногръцкия мъдрец.

След няколко неуспешни опита да пречупят волята на Саръилиев и да го „приобщят“ към идеите марксизма-ленинизма, през 1950г. комунистите го принуждават да подаде оставка и като професор. Забранено му е да преподава, да публикува, а достъпът до книгите му в обществените библиотеки е ограничен. Трудовете му на практика са недостъпни за аудиторията. Дори и студентите му не могат да се срещат с него. Остатъка от живота си Иван Саръилиев прекарва в пълна изолация и забрава.

 

 

 

Коментари

  • Щом е бил забравен,

    19 Дек 2023 21:09ч.

    значи е трябвало да бъде забравен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • KitCat

    20 Дек 2023 18:19ч.

    И следват години на отрицателен подбор на кадри в почти всички сфери. Колкото по-прост, ама само да е "наш човек", толкова по-висок пост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    21 Дек 2023 2:18ч.

    "...По същите причини е пенсиониран преждевременно през 1950 г..." Преждевременно? След 34 години трудов стаж?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Pesho

    21 Дек 2023 4:54ч.

    Пенсиониран е на 63-години. По тогавашни стандарти, това е било твърде почтена възраст. В днешно време надбягващите се за званието "Поборник" роднини са на път да обявят и старостта за вид "комунистическа репресия". Само излагат името си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    23 Дек 2023 16:00ч.

    Ето, от такива хора ни е освободила червената армия !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александър

    26 Дек 2023 9:53ч.

    И ДНЕС е така с червеносините ботушки и залепна ли езици!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи