Националната лотария е сезирала ЕК заради идеята за национализиране

Националната лотария е сезирала ЕК заради идеята за национализиране
„Сезирахме Европейската комисия по повод идеята на Валери Симеонов за промени в Закона за хазарта. Смятаме, че те ще се намесят. Надяваме се някой да сезира и Конституционния съд. Чакаме да ни подкрепят и от Световната лотарийна асоциация, на която сме член, от Европейската лотарийна асоциация и нашите чуждестранни партньори. Трудно ни е обаче да им обясним какво се планира в нашата страна, защото подобно нещо няма никъде”. Това заяви в предаването "Здравей, България" по Нова телевизия изпълнителният директор на Националната лотария Димитър Ганев.

 

Обединените патриоти предлагат промени в Закона за хазарта, които ще забранят извършването на лотарийни игри от частни фирми. Вносител на законопроекта е Валери Симеонов. „В Конституцията изрично пише къде държавата може да прави монопол. Хазартът не е една от тези области”, коментира Димитър Ганев. 

„От това, което казва г-н Симеонов единственото, което разбирам е, че той няма никакви познания за нашия бизнес. Той не е длъжен да ги има, но непознаването на Конституцията вече е лошо. Нейните принципи са за свобода на търговията, на бизнеса, на частната инициатива и забрана на монополите”, посочи шефът на Националната лотария.

„Това, което даде Симеонов като пример, е Австрийска лотария. Нейният собственик обаче е частна компания. Такава е ситуацията и в Англия, Италия, Гърция, Турция и други ", допълни Ганев.

„Знаете, че държавните неща не са особено добре развити. Преди една година ние спечелихме концесията в Молдова. Там има абсолютен държавен монопол – държавата оперира, но чрез нас, ние сме концесионер и за 15 години имаме билети, спортни залози и числови игри”, коментира изпълнителният директор на „Националната лотария”.

„Смятам, че в България хазартът е много добре регулиран и проверяван. Не считам, че една промяна в закона ще доведе до нещо по-добро”, категоричен бе той.

 

 

Коментари

  • CMEXXX

    20 Яну 2020 9:33ч.

    Хайде бе, е как в други европейски държави може, а тук да не може ?!? А колко процента данък плащат в другите държави - 5% ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рекламата на хазарт, маскирани като иги преди 24,00 часа и след 5,00 часа...

    20 Яну 2020 11:58ч.

    ...трябва да бъде забранено!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фейсбук коментар на Явор Дачков по повод на: Приключи срещата на Васил Божков с привържениците на Левски, ще има нова:

    20 Яну 2020 13:28ч.

    Ако Черепа наистина се е срещнал с фенове на Левски в безпрецедентна среща, значи наистина го е закъсал. Това е кризисен пиар и последна сламка на удавник. Дай Боже и Домусчиев скоро да се среща с фенове. Това е единствената матрица за български олигарси, която води към някаква относителна справедливост кинти, медии, отбор, затвор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    20 Яну 2020 18:06ч.

    Разговорът става много по-лесен, когато си представим и държавата като частна фирма, наравно с останалите, (но на народа, а не на политиците) тя също има собственост, интереси, планиране, дейности, но няма правомощия да закрива други бизнеси. Снощи имаше обширно предаване на тема „държавата е лош стопанин“. Даваха се един куп абсурдни примери за частно и държавно предприемачество, например даваше се пример с мобилните оператори, че не били държавни, но били отлични. Само че в конституцията никъде не пише, че държавата ГАРАНТИРА притежанието на телефон на всеки човек, на телевизор, хладилник или мобилна връзка. Затова примерът е лош, държавата не е поела такъв ангажимент към нас. Това, което не става ясно в тези спорове е, че всичко опира до напълно свободно договаряне на нуждите на хората в реално време. Хората са тези, които създават ангажимент на държавата и те много добре знаят дали имат нужда от нея в някоя сфера или не. Но това е по-скоро позитивен процес, държавата да направи нещо за тях, а не репресивен, да забрани на друг да прави нещо. Някога може да бъде формулирана нужда и да има държавен мобилен оператор, поради някакви издънки на останалите, не може нещо по принцип да се извежда като неправилно. А може и да не се яви такава нужда, хората имаме правото да решаваме всеки нов ден какво ще правим като народ и от какво ще имаме полза така, както всяка частна фирма го прави. Но също и частникът има интерес и в една правова държава те имат всъщност РАВНИ права, а не противоречащи си, както го изкарват и както обичат да ги сблъскват. В заключение нито частникът има право да мрънка какви дейности хората искат държавата да прави за тях, нито държавата има право да мрънка и се дразни как частниците печелят от нещо, което са направили сами, ако не е престъпно. Държавата няма репресивни функции, като теория тя не е началник и не бива да бъде ничий началник. Нейните репресивни функции се ограничават до престъпления, с които тя наказва еднакво всички.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи