"Стокхолмският синдром" описва психологическо състояние, в което отвлечените вместо страх и омраза започват да изпитват съчувствие и дори обич към похитителите. Терминът е въведен от шведския криминалист и психиатър Нилс Бейерот след банковия обир на площад Нормалмстронг в шведската столица Стокхолм.
На 23 август 1973 г. избягалият затворник Ян-Ерик Олсон нахлува въоръжен в "Кредитбанкен" с викове, че "купонът тепърва започва". Разбойникът взима четирима служители за заложници -три жени и един мъж. Похитените престояват 131 часа в трезора на банката, опасани с експлозиви.
Шест дни полицията държи банката под обсада
Силите на реда правят всичко възможно да освободят заложниците
Похитителят настоява приятелят му Кларк Олафсон да донесе като откуп 3 милиона шведски крони, оръжия, бронирани жилетки, каски и бърза кола
На втория ден полицията пуска в банката съучастникът на похитителя, но отказва да осигури кола и да пусне бандитите да избягат. Следобед те провеждат телефонен разговор с министър-председателя на Швеция Олоф Палм. Тогава за всеобща изненада една от заложничките Кристин Енмарк се бръща към премиера и му казва в слушалката: "Палм, вие ме разочаровате много, не се страхувам от тези двама мъже, те ни защитават". Не само това. Тя моли да напусне банката, заедно с бандитите. Цялата страна е объркана. Какво става с това момиче?
На 28 август след всичко завършва благополучно. Шведската полиция използва газ и успява да арестува двамата похитители
По време на ареста на бандитите, същата Кристин Енмарк крещяла към полицаите: "Не ги наранявайте, те не сториха нищо лошо". Навън, пред стотици камери, тя се обърнала към единия похитител Кларк Олафсон: "Ще се видим отново!"
В изявление пред медиите след края на драмата психиатърът и криминалист Нилс Бейерот използва термина "Стокхолмски синдром" за да опише състоянието на част от заложниците и особено на Кристин Енмарк.
Синдромът обаче е наблюдаван много преди този обир. Първият случай на такова поведение на заложник е свързан с борбата за освобождение на Македония. От ВМОРО отвличат американската протестантска пасторка Елън Стоун и нейната дружка Катерина Цилка. "Аферата Мис Стоун"
В продължение на месеци юнаците на Яне Сандански и Христо Чернопеев развеждат двете дами по планините. Втората дори ражда по време на няколкомесечното скитане. След още доста перипетии, комитите все пак получават искания откуп и пускат похитените.
Случаят става световноизвестен благодарение на Елън Стоун, която след освобождаването си се превръща в пламенна защитничка на каузата за освобождение на Македония. Изнася десетки беседи в САЩ по темата. Не дава и никакви сведения на полицията, които да помогнат за залавянето на Яне Сандански.
Елън Стоун е първата жертва на "Стокхолмския синдром". "Хваща" го на македонска земя.
Източници:
http://www.vintag.es/2017/07/the-norrmalmstorg-robbery-behind-story.html
http://paper.standartnews.com/archive/2002/03/11/history/s3301_2.htm