Как Че Гевара се превърна в попзвезда?

Как Че Гевара се превърна в попзвезда?

Краткият отговор на въпроса от заглавието е благодарение на една портретна снимка, заснета от кубинския фотограф Алберто Корда през 1960-а година.

 

По-малко от година след края на Кубинската революция на 4 март в пристанището на Хавана е извършен терористичен акт. При взрив в търговски кораб загиват 100 души. На следващия ден Фидел Кастро организира траурно шествие и церемония в памет на убитите другари.

 

 

По време на пламенната реч на Фидел Кастро, Че Гевара е застанал сред официалните лица малко встрани

 

 

За част от секундата Че пристъпва напред и лицето му се откроява. Фотографът Алберто Корда използва този шанс и успява три пъти да натисне спусъка на апарата си

 

 

 На оригиналния кадър Че е ограден от неизвестен мъж и клоните на палма

 

 

 

Корда изчиства снимката и оставя само лицето на революционера

 


На следващия ден след траурната церемония Алберто Корда трябва да публикува снимките в кубинския Revolución. Редакторът обаче отказва да пусне кадъра с Че Гевара и предпочита да отбележи само присъствието на Фидел Кастро. Така най-известната снимка на най-известният бунтар остава в личната колекция на фотографа и престоява там 7 години.

 

 

 



Алберто Корда позира с портрета на Че Гевара

 

 

През 1967-а на гости на Корда в Куба пристига италианският издател Джан-Джакомо Фелтринели. Фелтринели е впечатлен от снимката Че и Корда му прави няколко копия за спомен.

По стечение на обстоятелствата Ернесто Гевара е убит няколко седмици по-късно. Фелтринели веднага публикува плакати с образа на „героичния партизанин”. За италианските студенти образът на Че се превръща в символ на борбата за свобода.

 

 

По време на улични демонстрации в Милано за първи път младежи излизат с плакати на революционера и скандират “Че е жив!”


В следващите години образът на Че Гевара се превръща в неразделна част от младежкото недоволство в цяла Западна Европа.

 


ПП: За снимката на Че Гевара фотографът Алберто Корда (починал през 2001-а) не получава никакво възнаграждение, тъй като в Куба отхвърлят авторското право като капиталистическа хрумка. За сметка на това италианският издател Фелтринели, който прави изображението световноизвестно забогатява значително. Снимката на Че Гевара се приема и за една от най-популярните и разпознаваеми фотографии в историята.

 

 

Източници:
http://www.historyextra.com/article/international-history/where-did-famous-portrait-che-guevara-come

http://www.popspotsnyc.com/che/

http://historynakratko.blogspot.bg/2016/06/blog-post_70.html

http://www.worldhistorycharts.com/most-famous-photographs/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Всеки нормален

    12 Окт 2016 11:29ч.

    Hasta siempre, comandante!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С палма или без палма

    12 Окт 2016 17:13ч.

    лицето си остава доказан МАСОВ УБИЕЦ, което го нарежда до имената на ВЕИЛЕНИН, ЙОСИФ ДЖУГАШВИЛИ, ФЕЛИКС ДЖЕРЗИНСКИ, ИРИНА БОКОВА, ГѝОРГИ БОКОВ, просто хващам първите ми хрумнали за ушите, но койт ои да фанеш от тея, те са си такива - масови убийци, по завета на ленин пребиват ората които имат некви пари и после си ги делат само ПОЛИТБЮРО да моот да праат още УБИЙСТВА. Тоо Че накрая в Боливия му светиха маслото, щот йа много убав и червен маймун!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    13 Окт 2016 14:10ч.

    Култът към Че се появи по време на вълненията в края на шестдесетте, хипидвижението, протестите срещу войната във Виетнам, вълненията във Франция организирани от маоистите. За това помогна и визията му от снимката. Имаше един антибуржоазен дух тогава. По същото време беше и Пражката пролет, но там настройките бяха други. У нас се проведе международен младежки фестивал и тръгна слухът, че на границата са спрели група дългокоси чехи, тръгнали да провокират българската младеж с вида си. Преди няколко години прехвърча и друг слух, че нашите власти са спрели и Бийтълс, да не вземат да изпеят нещо на фестивала. Всъщност те от две години вече не изнасяха концерти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАДЖИ

    15 Окт 2016 20:16ч.

    Че много обичал да бие и убива, поради което след преврата го направили шеф на Централния затвор в Хавана. Саморъчно убил над 100 души. Не хабял патроните; направо с дръжката на пищова ги умъртвявал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    16 Окт 2016 19:13ч.

    Преди време четох документи за въпросния главорез, забавлявал се, като застрелвал хора от упор. Младоците, които носят фланелки с образа му, трябва да го знаят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи