Чужденците често продават руския си бизнес с „опция за обратно изкупуване“. Например, такова условие е поставил на купувачите американският McDonald’s. И в течение на 15 години той може да изкупи бизнеса си обратно.
Автор: Наталия Варсегова, "Комсомольская правда"
Нов бранд, и точка. Кои световни компании останаха да работят в Русия. Изданието ни проучи какво се е променило в работата на най-известните западни компании на руския пазар след смяната на фирмените знаци и собствениците.
Знаете ли, че от всички западни компании, заявили изтеглянето си от Русия през 2022 г., реално страната са напуснали само 8,5 процента? И това не са наши изчисления, а на швейцарски икономисти.
Причините са следните. Значителната загуба на печалби, активи и произтичащото от това влошаване на икономическите резултати не е добра перспектива за бизнесмените.
В момента от 25 000 чуждестранни компании, регистрирани в Русия, изцяло си заминаха няколко стотин. Много от тях избраха друг път – чуждестранните собственици продадоха своите руски активи, а бившите им „владения“ смениха имената си и запонаха нов живот. Ще разкажем за най-известните.
Stars Coffee (бившето Starbucks)
Как беше: Мрежатата на Starbucks в Русия се състоеше от 130 кафенета. 90 от тях бяха в Москва, останалите в 10 региона на Русия.
Кой ги купи: Първоначално бе съобщено, че това са Тимур Юсунов, известен още като рапъра Тимоти и собственик на веригата Black Star Burger, ресторантьорът Антон Пински (основател на холдинга Pinskiy & Co) и холдингът Sindica на сенатора Арсен Каноков.
По данни на службата Rusprofile юридическото лице-купувач на Starbucks ООД „Арена“ има шестима учредители с дял от уставния капитал, който не надвишава 2 656,25 всеки. Юридическото лице Brilliant Consulting и физически лица, сред които вече споменатите Антон Пински, Тимур Юнусов, бившият вицепрезидент на Starbucks в Русия и Казахстан Ернесто Гонзалес и още двама души.
Стойност на сделката: Не се разкрива. По оценки на анализатори, тя би могла да е на стойност от 700 милиона до 1,6 милиарда рубли.
Какво се промени: В момента в Русия работят повече от сто кафенета – в Москва, в Санкт Петербург, Сочи, Самара, Ярославл, Еактеринбург, Ростов на Дон. На логотипа се мъдри дама с кокошник (руско украшение за глава – б.пр.), вместо предишната рускалка с две опашки.
Появиха се и нови ястия в менюто. А зърната кафе сега се внасят от Бразилия, Етиопия и Гватемала (преди това доставчици бяха държави от Азия, Коста Рика и Етиопия). В екипа има над 700 служители. Почти всички са от предишните служители на Starbucks.
Като преди си остана тъмното изпичане на кафените зърна, чашите с написаните имена на клиентите, и цените. Малко капучино (350 мл.) струва 310 рубли в Москва, 280 – в Петербург и 215 в останалите градове.
„Вкусно, и точка“ (Бившият McDonald’s)

След превръщането си във „Вкусно, и точка“ менюто на ресторанта не се промени много. Цените се вдигнаха с 10%. И се създаде впечателнието, че интересът към тези ресторанти даже се повиши: мнозина идват просто от любопитство.
Какво беше: Мрежата McDonald’s има в Русия 850 ресторанта в 62 региона.
Кой го купи: Предприемачът Александър Говор, учредител на ООД „ГиД“, развиващ франчайза McDonald’s в Сибир, а също и съосновател на нефтопреработващата компания „НефтеХимСервис“.
Стойност на сделката: За „символично заплащане, много под пазарното“. Според договора за сделката, на новия собственик е збаранено да разкрива сумата.
Особени условия: Според договора, собственикът е задължен да върне ресторантите на предишния им собственик, в случай на неговото завръщане на руския пазар за 1 рубла.
Какво се промени: Нови логотип и име. Нови напитки в менюто – вместо предишните пепси, спрайт и фанта, има газирани напитки на „Черноголовки“, „Добрая кола“ и др.п. В названията на ястията вече не присъства приставката „Мак“. Това е било условие по договора. Изчезнало е и „Хепи мийл“, но „Кидс Комбо“ го има. Сега в комплекта освен храната, има и детска книжка. В плановете на компанията е да открие и фабрика за играчки. Първите екземпляри във формата на герои от руски филмчета ще се появят в комплекта през лятото.
Генерален директор остана Олег Пароев, преди сделката той оглавяваше ЗАО „Москва – Макдоналдс“.
Съставът на менюто на практика не се е променил.
Действително, цените се вдигнаха с около 10 процента.
„Л‘Окситан“ (Бившето L’Occitane)
Какво беше: Веригата за френска козметика L’Occitane имаше над 100 магазина.
Кой я купи: Руските топ-мениджъри на компанията. Най-голям дял е получил генералният директор на „Л‘Окситан Рус“ Ростислав Коваленко.
Стойност на сделката: Френските собственици са оценили стойността на руските активи на 44,5 милиона евро. Изплащането ще стане на части в течение на 4 години, считано от 2025 година.
Какво се промени: Засега на практика нищо. Сега руската компания е независима от чуждестранните собственици, а запасът от продукти стига за година напред.
Ето и още марки, които смениха името си:

РОСБАНК
Какво беше: Росбанк и техният застрахователен бизнес, принадлежащи на френската компания Société Générale.
Кой ги купи: Бизнесменът Владимир Потанин (група от фирми „Интеррос“).
Стойност на сделката: По някои данни „Интеррос“ на Владимир Потанин е купил Росбанк за 40 – 60 милиарда рубли.
Какво се промени: Освен логотипа, май нищо. Новият собственик веднага заяви, че Росбанк ще остане стабилна и че ще бъдат създадени нови възможности за неговите клиенти и партньори. Сега Росбанк работи в обичайния си режим.
POETTI (Бивши Paulig)
Какво беше: Руски активи на финладския производител на кафе Paulig, включително завод за печене в Твер.
Кой го купи: Индийският гражданин Викас Сои, управляващ директор на кафеения производител Milagro Beverage Company (брандовете Milgaro, D’Arte, Belagio). Единичен собственик на ООД „Милфудс“ (компанията-купувач на активите на Paulig) с уставен капитал от почти 210 милиона рубли.
Стойност на сделката: Не се разгласява.
Какво се промени: Компанията ООД „Паулиг Кофе“ е ликвидирана. Сега тя се казва ООД „Милфудс“. Продукцията също смени името си на кафе Poetti. Но дизайнът на опаковката си остана същият.
Новият собственик успя да запази целия персонал на завода – над 100 души, както и доставчиците на зелено кафе от 10 държави. Компанията ще увеличава оборотите.

Дори сред големите брандове от „неприятелски страни“ не са малко тези, които продължават да работят в Русия, сякаш нищо не се е случило, под предишните си наименования.
Ето и най-известните:
Американската верига ресторанти Burger King
Американската верига за бързо хранене Subway
Британско-Шведската фармацевтична компания Astra Zeneca
Британският производител на хранителни продукти и стоки от битовата химия Unilever
Италианската марка за обувки ECCO
Италианският производител на паста Barilla
Френският хипермаркет Ашан
Френският хипермаркет Leroy Merlin
Южнокорейската продуктова фирма Orion
Японската компания Yamala
Японската автомобилостроителна компания Mitsubishi
-----
TEBOIL (Бившият Shell)
Какво беше: Руската мрежа бензиностанции на британския нефтен концерн Shell (411 бензиностанции) и завод за смазочни материали в Тверска област.
Кой го купи: Собственикът на „ЛУКОЙЛ“ Вагит Алекперов.
Стойност на сделката: Не се разгласява. Но в отчета на концерна Shell се казва, че „във втората четвърт на 2022 година Shell предаде всички акции „Шел нефт“ на „ЛУКОЙЛ“, което доведе до нетни разходи в размер на 83 милиона долара, включително загубите от обмена на валута.“
Какво се промени: Мрежата получи ново име – на финландския бранд Teboil. Всички бензиностанции работят в предишния режим. Работните места са запазени.
В процес на продажба
MONDI
Какво е: Австрийската група Mondi продава най-голямото си предприятие в Русия за производство на целулоза, опаковъчна хартия и негланцирана тънка хартия. Офисната хартия „Снегурочка“ е една от най-популярните марки.
Кой я купува: Собственикът на „Augment Investment Limited“ Виктор Харитонин. Той е председател на съвета на директорите на АД „Фармстандарт“. Заема 66-то място в рейтинга на Forbes.
Стойност на сделката: 95 милиарда рубли (около 1,5 милиарда долара), но нейното завършване ще зависи от одобрението на правителствената комисия за контрол на чуждестранните инвестиции и антимонополно съгласуване.
KELLOG
Какво е: Руското подразделение на американската компания Kellog (готови закуски, бисквити, крекери, снаксове, в това число и флейксовете Krave, чипсовете Pringles, както и изделията на марката „Любятово“).
Кой я купува: „Аквалайф ресурс“, управляващата компания на ГК „Черноголовка“.
Стойност на сделката: По приблизителна оценка 6-7 милиарда рубли.

А някои задгранични компании просто подариха на Русия заводите си. Така направи Renault-Nissan: компанията предаде завода си в столицата на местните власти и сега в него се произвежда „Москвич“.
KFC преминава в ROSTIC’S
Какво е: Почти 1000 ресторанта на американската корпорация KFC Yum! Brands са открити в Русия. 70 от тях са филиали, останалите работеха по франчайз.
Кой купува: Операторът „Смарт Сървис ЛТД“ от Ижевск. В него влизат франчайзинг на 41 заведения на KFC, както и ресторантите IL Patio, „Планета суши“ и други. Основен инвеститор в „Смарт Сървис“ е Андрей Осколков, а управляващ е Константин Котов. За тези личности не е известно много. Осколков е сочен за един от най-богатите хора в Удмуртия. Константин Котов през 2021 г. влезе в Градксата камара на Ижевск, а преди това беше депутат от градската дума.
Стойност на сделката: Неизвестна. Експертите я оценяват на 1,3 милиарда рубли. Yum! Brands съобщава в сайта си, че компанията е „сключила договор за покупко-продажба по предаване на правата върху руските активи на компанията, които включват собствени ресторанти, право на мастер-франчайз и система на управление на мрежа от франчайз ресторанти.“
Какво ще се промени: Името – Rostic’s. Този бранд се появи в Русия още през 1993 г. като на практика пълно копие на ресторантите KFC, с хрупкави пилешки крачета в менюто. В 2000 г., когато KFC влязоха на руския пазар, купиха Rostic’s и в неговите пунктове откриха своите ресторанти. „Комсомолская правда“ научи от сигурен източник, че менюто на ресторантите ще бъде максимално запазено, рецептурникът няма да се променя. Ще бъдат запазени и всички работни места.
А в същото време руският OBI за трети път в рамките на една година смени собственика.
Припомняме, че след началото на спецоперацията и обявяването на пакета антируски санкции, немските собственици на веригата хипермаркети за строителни и земеделски стоки OBI закриха своите магазини в страната ни. Това бяха 27 хипермаркета в 15 региона. Но руското ръководство отказа да се подчини на волята на собствениците и няколко седмици след закриването магазините бяха отворени. Тогава германците блокираха всички IT-системи, за да парализират работата на всички предприятия. Изход беше намерен бързо. На всички устройства за отчет – складови, касови и т.н. – беше поставен руски програмен софтуер. На 11 април веригата беше готова отново да приема купувачи.
Един ден по-късно ситуацията отново се промени. Германският холдинг продаде цялата руска мрежа на учредителите на ООД „Група инвестиционно-строителни компании МАХ“ на Йозеф Лиокумович (дял 60%) и Иля Колобков (40%). Стойността на сделката е смехотворна – 60 рубли (въпреки че още през 2020 г. веригата е оценена на 100 милиона евро).
Новите собственици заявиха амбициозни планове. Преди всичко ребрандиране. Сред вариантите бяха OBBI, HOBBI. На следващо място – преминаване на губещите магазини (а според SPARK – Interfax руската верига е имала загуби от близо 2,5 милиарда рубли през 2021 г.) на следвщо ниво. В интервю пред медиите Лиокумов разказа за откриването на нови, икономически здрави магазини, развиване на онлайн търговията, поддържане на контакт с руски производители и смяна на кадри.
Изглеждаше, че всичко ще върви само към по-добро. Но през октомври се разбра неочаквана новина – OBI е сменил собственика. Такъв е станала компанията „Лесопреработвателен комбинат Бокситогорски“, с дял от 90% и оставащи 10% за Междурегионалната обществена организация за съдействие за защита правата на предприемачите „Център за противодействие на корупцията“.
Юристът и управляващ партньор от международната юридическа компания „Касин и Партньори“ Олег Касин разказа пред наш екип, че зад всички подобни действия като смяна на собственици, по правило стои едно нещо – опит за договаряне. Това е нормално за големите корпорации.
„Изхождайки от своя опит, мога само да предполагам защо се случва тази ситуация“, каза Олег Касин. „Според мен проблемът е между собствениците и техните руски партньори, които се опитват да станат собственици или да увеличат дяловете си в предприятието. Разбира се, никой не иска да се разкрива. Парите обичат тишината, а още повече големите. И затова върви „тих“ търг за дялове в печеливши предприятия. Тук има два краеъгълни камъка – предприятието няма да работи в страната без руски партньори, но собствениците на веригата са германски бизнесмени, на които им е напълно неизгодно да пускат ситуацията на самотек. Затова и страните се опитват да се договорят. В ход са преговори, арбитраж и т.н., но това се скрива от пулбиката. Предприятието има репутация на пазара и никой не иска да изнася боклука от мазето.
Източник: "Комсомольская правда"
Превод за "Гласове" Екатерина Грънчарова