Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Заради несвършена работа от поредица правителства България бе осъдена от Съда на ЕС и ще трябва да плати милионна глоба - за неспазване на директивата за електромобилите. "Присъдата", произнесена през март, е окончателна и затова на заседанието си в сряда кабинетът на Росен Желязков взе решение да извади от държавната каса 3 115 638 лева (1 593 000 евро), на колкото възлиза санкцията.
Въпреки многото жълти и червени картони от Европейската комисия страната ни е забавила с близо 3 години с прилагането на европравилата за минимален дял на електромобилите в обществените поръчки. Става дума за Директива 2019/1161, която задължава всяка държава от ЕС да си определи квоти за "енергоефективните превозни средства" - тоест когато ведомствата правят търгове за обновяване на автопарка си, процент от МПС-тата задължително да са електрически. Изискването важи за обществени поръчки в периодите 2021 -2025 г. и 2026-2030 г.
"Конкретно за нашата страна се изисква най-малко 17.6 % от всички лекотоварни превозни средства, 7% от всички камиони и 34% от всички градски автобуси, закупени между 2 август 2021 г. и 31 декември 2025 г., да бъдат чисти превозни средства. Освен това е необходимо поне 17 % от всички градски автобуси, закупени през същия период, да имат нулеви емисии на отработили газове", посочва "Медиапул".
София се е опитала да се оправдае - първо пред ЕК, после и пред Евросъда в Страсбург, че се е забавила с транспонирането на евродирективата първо заради ковид пандемията, а после и заради политическата криза и честите смени на правителства. Тези обяснения очевидно не са били приети.
Все пак, макар и със сериозно закъсение от близо 900 дни, България е приела необходимата нормативна уредба. Затова Еврокомисията е смекчила претенциите си и вместо глоба за всеки ден от периода на нарушението е поискала Съдът на ЕС да наложи еднократна санкция в размер на 1.593 млн. евро.
Само преди дни става ясно, че страната ни ще трябва да плати и други милионна глоба, отново заради забавено пренасяне на евродиректива - за авторските права. И в този казус позицията на София е била, че виновни са коронавирусът и нестабилната политическа обстановка у нас. Магистратите в Страсбург осъдиха България да плати 2 млн. лева по това дело.
Казусът
Крайният срок за транспониране на евродирективата за екоколите беше 2 август 2021 г. През септември 2021 г. Европейската комисия предупреждаа София, че вече е в нарушение. През април 2022 г. ЕК втвърдява тона и отпуска 2 месеца за взимане на мерки и докладване. И тъй като над 20 месеца след изтичането на срока няма данни за предприети действия, Брюксел завежда иск срещу България пред Съда на ЕС.
Източник: segabg.com