ЕС предупреди, че "Денят на свободата" на Тръмп може да се превърне в "Ден на инфлацията"

ЕС предупреди, че "Денят на свободата" на Тръмп може да се превърне в "Ден на инфлацията"

Председателят на Комисията по международната търговия на Европейския парламент Бернд Ланге предупреди, че новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп снощи, може да имат тежки последствия, най-вече за редовия гражданин, предаде ДПА.

По думите на Ланге Тръмп може да нарича това "ден на свободата", но от гледна точка на перспективите за средностатистическия човек е по-вероятно това да се окаже "ден на инфлацията". Негативният ефект от търговска война ще бъде понесен най-вече от потребителите в САЩ; той ще се изрази в повишени цени и неефективност на производствената и преработвателната промишленост.

Германският социалдемократ нарече хода на Тръмп неоправдан и несъразмерен и добави, че той може да нагнети още повече обстановката и да доведе до спад на американската и световната икономика.

Ланге изрази безпокойство и от несигурността, която се създава в инвестиционния климат, и приведе като пример неотдавнашната нестабилност на фондовите пазари.

Според европейския представител е нужен единен отговор на засегнатите страни, който да отправи ясен сигнал към САЩ. ЕС ще обмисли кой е най-добрият начин за справяне със ситуацията и, да се надяваме, да убеди САЩ да встъпят в преговори, каза Ланге.

Ако Вашингтон не желае да преговаря, ЕС няма да отстъпи и ще защитава суверенитета си, добави германският евродепутат.

Реципрочни мерки от Брюксел и Пекин

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи всеобщите мита, наложени от президента на САЩ, като сериозен удар по световната икономика и добави, че ЕС е готов да отговори с ответни мерки, ако преговорите се окажат безплодни, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата", посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС - Узбекистан в Самарканд. "В момента се подготвяме и за още контрамерки, за да защитим интересите и компаниите си, ако преговорите не дадат резултат."

Китай също се противопоставя решително на американските "реципрочни мита" и категорично ще въведе насрещни мерки, за да защити правата и интересите си, съобщи говорител на Министерството на търговията в Пекин, цитиран от Синхуа.

Историята показва, че увеличаването на митническите ставки не може да реши проблемите на САЩ. То вреди на американските интереси и застрашава глобалното икономическо развитие, а също и стабилността на веригите за производство и доставки, посочи официалният представител.

"В търговските войни няма победители, а протекционизмът е път за никъде", каза говорителят.

Китай призовава САЩ незабавно да отменят едностранните тарифни мерки и да уредят по подходящ начин различията си с търговските партньори чрез равноправен диалог, допълни представителят на търговското ведомство в Пекин. 

Американските мита заплашват да навредят на крехкото икономическо възстановяване на Китай, който се бори с дългогодишната дългова криза в сектора на недвижимите имоти и с трайно ниското потребление, отбелязва Франс прес.

Засилването на търговската война вероятно ще означава, че Китай няма да може да сбъдне надеждите си да постигне силен икономически растеж тази година благодарение износа си, който през 2024 г. достигна рекордни стойности.

Британският министър на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс обеща Лондон "да запази хладнокръвие" и настоя, че Обединеното кралство все още желае да сключи търговско споразумение със САЩ, въпреки решението на Вашингтон да обложи вноса от Великобритания с 10-процентни мита, съобщиха агенциите.

"САЩ са най-близкият ни съюзник, затова подходът ни ще бъде да запазим хладнокръвие, както и ангажимента си за сключване на споразумение, което, ако стане факт, ще помогне, надяваме се, за смекчаване на негативните ефекти от мерките, обявени днес", каза Рейнолдс в коментар на анонса на президента на САЩ Доналд Тръмп. "Разполагаме с широк набор от средства и няма да се поколебаем да действаме. Ще продължим да си сътрудничим с британския бизнес, включително при оценката на въздействието на всякакви бъдещи стъпки, които предприемаме."

Тръмп обяви, че Великобритания ще бъде една от страните, които ще бъдат обложени с най-ниската възможна ставка в рамките на новите мита, за разлика от десетки други държави, чиито стоки ще бъдат таксувани с доста повече проценти.

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него.

"Ще положим всички възможни усилия за постигане на споразумение със САЩ за избягване на търговска война, каквато неизбежно би отслабила Запада и би облагодетелствала други играчи на международната арена", написа тя във Фейсбук. "Във всеки случай ние, както винаги, ще действаме в интерес на Италия и икономиката ѝ, като ще си взаимодействаме по въпроса с останалите европейски партньори."

 

Коментари

  • Donald J. Trump

    03 Апр 2025 7:54ч.

    Какви мазни мутри имат всички евро-бюрократи! Олицетворение на характера и поведението им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    03 Апр 2025 10:01ч.

    Пак се вихри някакъв страшен популизъм и истерия. Преди да се надава такъв вой срещу американски мита е добре първо да си зададем въпроса, с КАКВИ мита се облагат към момента американските стоки в различните страни и пазари по света. Не случайно Тръмп няколко пъти повтори, че новите мита се основават на реципрочна основа. А принципът на реципрочност е основополагащ, както в дипломацията, така и в търговията. Иначе простичко казано, "аз на теб, ти на мен"... Естествено, че от агресивна митническа политика в крайна сметка винаги страда крайният потребител, заради повишаването на цените на обмитените стоки. Но това не е еднозначно. Естествено винаги има възможност за някакви буфери, но като цяло не може да се избяга от инфлационния компонент. Тук въпросът е в това, че митническата политика се по същество е лост на протекционизма, стимул на собственото производство и стремеж към по-голяма степен на самозадоволяване (не в ОНЯ смисъл на думата) . Така че, ефектът от прилагане или облекчаване на митническите лостове има многостранно и многопластово отражение върху икономиките на страните. Чистата утопична пазарна търговия би следвало да се базира само на конкурентоспособността на отделните играчи на световния пазар, който да бъде напълно отворен и свободен и предполага липсата на всякакви мита и спънки пред свободната търговия, но това никога не е било и едва ли ще бъде скоро по съвсем явни причини. В случая с резкия ход на Тръмп по отношение на митата, явно неговата цел е да стресне, както противниците си, така и партньорите си, за да ги накара да седнат на масата и да предоговорят търговските си взаимоотношения. И отново, всичко се свежда до принципа на реципрочност. Това което вероятно, ще се случи в близките месеци е предоговаряне на всички мита и регулиране на търговския баланс между САЩ и останалия свят, а това по същество не е нещо лошо. Един от основните философски закони гласи, че количествените натрупвания, неимоверно водят до качествени промени. Е, явно е дошъл момента за промени. И в крайна сметка нека не забравяме, че американците нямат приятели, те имат само интереси и ще си ги защитават...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    03 Апр 2025 10:14ч.

    Краят на паразитизма ще бъде съпроводен с крах на демокрацията в свободния свят - и всичкото това по инициатива на фашизиращите се елити, които ще търсят всякакви подмолни и полузаконни начини за оцеляване на неправедните им богатства и все по-неприкрито ще въвеждат политическа и финансова диктатура в западния свят. Трайният извод е, че Западът в крайна сметка занапред ще се наложи да живее според заработеното, защото войната с Русия скоро няма да бъде опция и гаранция за продължаващо паразитно живеене чрез хитрувания и откровен грабеж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    03 Апр 2025 10:41ч.

    Евроидиотите плачат на чужд гроб...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боряна Димитрова от ЛГБТ НПО "Алфа Рисърч"

    03 Апр 2025 10:52ч.

    Тоя мухльо на снимката ли е ЕС?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Господинов

    03 Апр 2025 10:54ч.

    Ние сме в деня на инфлацията от 4-5 години. Вероятно Ланге е спал през този период и сега се събужда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи