"Считаме, че опитът за узурпиране на върховната власт във Венецуела е в противоречие и нарушение на основите и принципите на международното право“, заяви Песков.
Венецуела все още не е искала помощ от Русия за справяне със ситуацията, заяви той.
Руското министерство на външните работи определи като недопустима външната намеса във вътрешните работи на държавата и осъди действията на САЩ, които подкрепят венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуайдо.
"С безцеремонните си действия Вашингтон демонстрира за пореден път пълно пренебрежение към нормите и принципите на международното право и се изживява като самозван властелин на съдбите на други народи. Налице е стремеж за прилагането във Венецуела на изпитани сценарии за смяна на неудобни правителства“, заявиха от външното министерство на Русия.
Военна намеса на Съединените щати след решението на шефа на парламента да се самообяви за президент би предизвикала катастрофални последици във Венецуела. Това предупреждение отправи заместник-министърът на вътрешните работи на Русия Сергей Рябков, предаде "Интерфакс".
"Предупреждаваме. Считаме, че това би било катастрофален сценарий, който ще разтресе изоснови този модел на развитие, който наблюдаваме в региона на Латинска Америка", казва Рябков в интервю за сп. "Международен живот" в отговор на въпрос възможна ли е американска военна намеса.
Позицията на Русия е в отговор на думите на американския президент Доналд Тръмп, че в момента всички възможности са на масата. Държавният секретар Майк Помпео пък призова армията на Венецуела да се намеси в подкрепа на демокрацията (чийто представител според САЩ в момента е обявилият се за президент Хуан Гуайдо). Венецуелското министерство на отбраната обаче обяви, че застава зад Мадуро и няма да признае Гуайдо.
Сирия, Иран и Китай също категорично застанаха зад Николас Мадуро, а пръв това направи турският президент Реджеп Ердоган, който проведе телефонен разговор с венецуелския лидер.
Президентът на Франция Еманюел Макрон от своя страна изрази подкрепа за опозицията. Той приветства "смелостта на венецуелците, които се стремят към свобода", като изтъкна, че Европа подкрепя "възстановяването на демокрацията" в страната след "нелегитимния" избор на президента Николас Мадуро през май миналата година.
Гуайдо беше подкрепен от Вашингтон веднага след самопровъзгласяването си за президент и някои страни от Латинска Америка, което накара социалиста Мадуро скъса отношенията със САЩ. Вашингтон обаме пренебрегна тези му действия и обяви, че няма намерение да изтегля дипломатите си от Венецуела.