На 4 юли Земята преминава през афелий - най-отдалечената точка от Слънцето на своята орбита. По това време нашата планета се намира на разстояние над 152 милиона км от звездата.
Преминаването на афелий означава, че на този ден Слънцето е с най-малък диаметър, видим от Земята. Но да се забележи разликата само с поглед към небето не е възможно - промяната в размера на диска се случва плавно в продължение на шест месеца, така че разликата е незабележима за окото.
Според специалистите, много хора погрешно вярват, че смяната на сезоните зависи от разстоянието до Слънцето, и очакват Земята да стане по-студена по време на преминаването на афелий. Всъщност смяната на сезоните зависи от факта, че оста на въртене на планетата е наклонена към равнината на земната орбита, а съвсем не от това, че се променя разстоянието от Земята до Слънцето.
Припомнете си, че Земята прави едно пълно завъртане около Слънцето за 365 дни, 6 часа, 9 минути и 10 секунди. Планетата се движи по елиптична орбита със средна скорост 29,765 км/сек.