Земята се е отдалечила от Слънцето на рекордно голямо разстояние

Земята се е отдалечила от Слънцето на рекордно голямо разстояние
В началото на юли ще наблюдаваме най-малкия слънчев диск през 2022 година

На 4 юли Земята преминава през афелий - най-отдалечената точка от Слънцето на своята орбита. По това време нашата планета се намира на разстояние над 152 милиона км от звездата.

Преминаването на афелий означава, че на този ден Слънцето е с най-малък диаметър, видим от Земята. Но да се забележи разликата само с поглед към небето не е възможно - промяната в размера на диска се случва плавно в продължение на шест месеца, така че разликата е незабележима за окото.

Според специалистите, много хора погрешно вярват, че смяната на сезоните зависи от разстоянието до Слънцето, и очакват Земята да стане по-студена по време на преминаването на афелий. Всъщност смяната на сезоните зависи от факта, че оста на въртене на планетата е наклонена към равнината на земната орбита, а съвсем не от това, че се променя разстоянието от Земята до Слънцето.

Припомнете си, че Земята прави едно пълно завъртане около Слънцето за 365 дни, 6 часа, 9 минути и 10 секунди. Планетата се движи по елиптична орбита със средна скорост 29,765 км/сек.

Коментари

  • как се задържат планетите около звездата

    04 Юли 2022 11:17ч.

    Слънцето се движи по орбита около галактическия куп, със скорост 230 километра в секунда. Тази най-отдалечена точка от Слънцето, е когато сме точно отзад зад Слънцето по пътя му около галактиката? А когато сме най-близо, сме точно на пътя пред Слънцето по пътя му около галактиката?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вероятно

    04 Юли 2022 11:33ч.

    Космическият дъжд от най-малките кванти, които създават масата и тежестта, и гравитацията, Слънцето по посока на движението си спира повече от този дъжд, така дъждът зад планетата следваща Слънцето е по-голям и той бута планетата към Слънцето. Но защо Слънцето не достига Земята когато то се движи с 230 километра в секунда, ще стигне Земята за 180 часа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Продажни учЕни на това му викат "затопляне"

    04 Юли 2022 12:05ч.

    А продажни "БГ" политици, които под US диктовка ни скараха с Русия, оставиха България без горива и енергетика точно в началото на очаквания от Учените миниледников период.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БИЛ ГЕЙТС и Ко

    04 Юли 2022 13:20ч.

    Това е идея, ще дръпнем Земята и ще се преборим със затоплянето и веднага ще започнем да се борим със захлаждането! Мирише ми на пари...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За къде без Слънцето! Изток идва от източник, източника е слънцето, на английски думата се е запазила, но не и смисълът и. Толкова за англичаните и изкривеното им мислене.

    04 Юли 2022 12:23ч.

    Запад идва от падане, слънцето пада в тази посока. Производно на запад е западнал-съсипан, пропаднал, изгубил се, замрял, занемарен: все неща, които се случват, когато загубиш светлина в душата. Затова проклятието звучи: бял ден да не видиш и е синоним на западнал, тоест запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най-близо до Слънцето Земята е през януари. Върху измененията на климата влияят не само разстоянието до Слънцето, но и наклона на остта на въртене, както и формата на елипсата.

    04 Юли 2022 12:31ч.

    Наклона на остта на въртене има допълнително прецесия и нутация и това във времето е предизвиквало големи изменения-Сахара е била тревисто зелена. Всичко което се случва на Земята има смисъл, човека е прашинка и не може да влияе на тези процеси. Богоборството е болест и самоубийство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Невена

    04 Юли 2022 18:07ч.

    От изложеното трябва да следва, че лятото в южното полушарие (декември-февруари) е по-топло отколкото лятото в северното полушарие (юни-август). Аналогично зимата в северното полушарие в по-топла от зимата в южното полушарие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Практически не следва

    08 Юли 2022 8:01ч.

    Времето зависи на първо място от наклона на земната ос /сезоните/, в по-малка степен /но зависи !/ също от елиптичната орбита около Слънцето. Но по отношение Северно/Южно кълбо климатът е различен поради асиметричното разположение на водните маси на Земята. Северното полукълбо е по-топло, Южното - по-хладно заради океаните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • истинските

    05 Юли 2022 13:32ч.

    В една кола има муха, колата се движи със 100 километра в дадена посока. Мухата в пространството на колата също следва посока и скорост на колата. Но мухата може да поеме и скорост и посока в колата. Течности в мухата също поемат в своя посока и скорост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • истинските

    05 Юли 2022 13:33ч.

    Или топка в топка в топка в топка, до безкрай. И всяка вътрешна топка има своя скорост и посока плюс скорости и посоки на всички топки в които се намира. Така безкрайно вътрешната топка ще има безкрайно много скорости и посоки. Как се помнят толкова скорости и посоки, и следват?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • истинските

    05 Юли 2022 13:34ч.

    Ние се движим със земята около оста й, едновременно около слънцето, заедно със цялата слънчева система се движим около галактиката, и галактиката се движи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма такова "помнене" на скорости в йерархичните системи

    08 Юли 2022 8:08ч.

    Скоростта на двежение винаги е относителна ! Тя е на едно тяло спрямо друго. Няма абсолютна скорост на движение във Вселената, защото няма отправна точка за измерване. Земята се движи спрямо Слънцето, Слънцето спрямо центъра на Галактиката, Галактиката -спрямо купа от галактики ... и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи