Показаха първия в света шлем, който чете мисли (видео)

Показаха първия в света шлем, който чете мисли (видео)

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Представиха изкуствен интелект, който може да чете мисли и да преобразува мозъчните вълни в реч. Иновативната технология е изобретена от учени от Австралия, пише Дейли мейл, цитиран от bTV.

За целта се използва шлем, покрит със сензори, който следи определена  активност в мозъка, когато човек мисли, и я превръща в думи. Първоначално разработката е измислена за лечение на пациенти, които са онемели след инсулт и парализа.

Учени провеждат експеримент, при който на 29 участници се показват изречения на компютърен екран, които трябва да бъдат прочетени мислено. Изкуственият интелект улавя мозъчните вълни и показва декодираната информация на монитора.

Така първоначално участниците виждат заглавието: „Добър ден, надявам се, че сте добре. Ще започна с едно капучино, моля с допълнително еспресо“.

ИИ превежда това като: „Добър ден, как сте? Капучино с допълнителна доза еспресо.“

Екипът вярва, че иновацията ще позволи безпроблемно управление на устройства, като бионични крайници и роботи, което ще позволи на хората да дават указания само като мислят за тях.

Това изследване бележи значителен пробив в областта, каза водещият изследовател проф. Лин.

Това е първият случай, в който се включват техники за дискретно кодиране в процеса на преобразуване на мозъка в текст, като се въвежда новаторски подход към невронното декодиране.

Интеграцията с големи езикови модели също открива нови граници в неврологията и изкуствения интелект.

Досегашните технологии за превод на мозъчни сигнали на език изискваха или хирургическа намеса за имплантиране на електроди в мозъка, като например Neuralink на Елон Мъск, или сканиране в машина за ядрено-магнитен резонанс, което е значително скъпо и трудно за използване в ежедневието.

Екипът отбеляза, че понастоящем точността на превода е около 40%, но продължава работата си, за да я повиши до 90%.

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • Четящ

    14 Дек 2023 12:45ч.

    Стана страшно. Ако прочете мислите на Зеления когато е напудрил нослето ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    17 Дек 2023 18:46ч.

    Филма Терминатор" бе пуснат през 80 -те, после " Крепостта " и те бяха предупреждение .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без имена

    14 Дек 2023 12:47ч.

    Днес мисли какво кафе ще си поръчаме, утре Полиция на мисълта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • амизащо тези тест субекти

    14 Дек 2023 13:32ч.

    Се подчиняват овчедушно да мислят това ,което им заповядват? Ако човекът в опита мисли друго, изк интелект ще прочете другото, което не отговаря на очакванията, и тестът ще се провали

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хората са съучастници в собственото си заробване

    14 Дек 2023 13:34ч.

    Послушно слагат глава в ярема или на дръвника

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Птибурдуков

    14 Дек 2023 13:48ч.

    На конгресите на ККП (предполагам и не само там) вече се ползва ИИ за разпознаване на основни емоции по мимиката на лицето. Това е сериозна стъпка напред в тази посока.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    19 Дек 2023 17:07ч.

    И колко пъти трябва да го помисли тестваното лице? И колко бързо да го мисли? Ами ако пропуска някои думички, а си представя картина, съответстваща на написания текст??? Изобщо, това ми се струва шарлатанска работа, начин за изсмукване на пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • участниците в експеримента могат да го провалят

    14 Дек 2023 13:37ч.

    Ако искат да мислят нещо съвсем различно от очакваното, без да оповестяват. Тогава Интелектът ще прочете различното за или почти прочете. Няма да има очаквания резултат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    19 Дек 2023 17:05ч.

    Въпросът е дали може изобщо да прочете мисъл, без да е известно, какво би трябвало да мисли тестваното лице?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ако ми наденат шлема

    14 Дек 2023 13:40ч.

    Ще им тегля такива рунтави балкански … че Изкуственият им Интелект ще блокира и ще изгори в преводаческа безизходица.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    14 Дек 2023 15:55ч.

    Това не е четене на мисли, а разкодифициране на вокали, доколкото мисленето е свързано с езикова дейност, а на свой ред езикът е не само семантика, но и фонеми. Цялата тайна е в достъпа до фонемите, т.е. тук няма никаква мистификация, свързана с едва ли не някакви свръхвъзможности на изкуствения интелект. Лошото е друго. И то се отнася не само до присъствието на наночипове в организмите на всеки гражданин. Достъп до подобна технология отдавна имат не само спецслужбите, но и вече обикновени граждани, включително и тийнейджъри. Но при всички случаи това е отваряне на кутията на Пандора с абсолютно разрушителни последици за хомо сапиенс-а (а какво остава за някаква гражданска спонтанност или човешки права - просто забравете).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    19 Дек 2023 17:04ч.

    Струва ми се, че това е преждевременна реклама. Откъде пък са сигурни, че тестваното лице прочита точно този тест и само този тест и нищо друго? Мислите са нещо ирационално, преплитат се една друга, така че, струва ми се, това си е опит за реклама с цел извличане на средства. Интересно, каква е повторяемостта на резултатите? Колко лица са тествани? Затова не се плашете, скоро няма да има Полиция на мисълта. Впрочем, може и да има, но това няма да е, защото са ви сложили шлем, а защото сте наречен. Каквото и да си мислите, все ще бъдете виновен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи