Основателят на Телеграм: Брюксел иска достъп до криптираните съобщения на европейците в интернет

Основателят на Телеграм: Брюксел иска достъп до криптираните съобщения на европейците в интернет

Автор: Обективно

Европейската комисия е предложила законодателна инициатива, с която да задължи интернет приложенията за съобщения като Telegram, Viber, WhatsApp, Messenger на социалните мрежи Facebook и Instagram да предоставят достъп до криптираните данни на потребителите си. За това предупреди основателят и изпълнителен директор на Телеграм Павел Дуров.

„Миналия месец Франция почти забрани криптирането. Закон, изискващ приложенията за съобщения да внедрят задна вратичка за достъп на полицията до лични съобщения, беше приет от Сената. За щастие, той беше отхвърлен от Народното събрание. И все пак преди 3 дни префектът на полицията в Париж отново се застъпи за него“, написа Дуров в канала си в Телеграм. 

Той обясни какво означават предложените законодателни промени за европейците:

„Депутатите от Народното събрание постъпиха разумно, като отхвърлиха закон, който би направил Франция първата страна в света, лишаваща гражданите си от правото на личен живот. Дори страни, които много европейци смятат за лишени от свободи, никога не са забранявали криптирането. Защо?

Защото е технически невъзможно да се гарантира, че само полицията ще има достъп до задна вратичка. Веднъж въведена, задната вратичка може да бъде използвана от други страни – от чуждестранни агенти до хакери. В резултат на това личните съобщения на всички спазващи закона граждани могат да бъдат компрометирани“, посочи Павел Дуров.

Според него макар и насочен към предотвратяване на трафика на наркотици, законът така или иначе нямаше да помогне в борбата с престъпността. Дори ако масовите криптирани приложения бяха отслабени от задна вратичка, престъпниците все още биха могли да комуникират сигурно чрез десетки по-малки приложения – и да станат още по-трудни за проследяване поради VPN мрежите, посочи Дуров.

„Ето защо, както казах преди, Telegram би предпочел да напусне пазара, отколкото да подкопае криптирането със задни вратички и да наруши основни човешки права. За разлика от някои от нашите конкуренти, ние не търгуваме поверителността за пазарен дял.

В своята 12-годишна история Telegram никога не е разкривал нито един байт лични съобщения. В съответствие със Закона за цифровите услуги на ЕС, ако е предоставена валидна съдебна заповед, Telegram би разкрил само IP адресите и телефонните номера на заподозрени в престъпления, а не съобщенията“, написа собственикът на Telegram.

“Миналия месец свободата надделя. Но това беше напомняне: трябва да продължаваме да обясняваме на законодателите, че криптирането не е създадено, за да защитава престъпниците, а защитава поверителността и безопасността на обикновените хора. Загубата на тази защита би била трагична.

Битката далеч не е приключила. Този месец Европейската комисия предложи подобна инициатива за добавяне на задни врати към приложенията за съобщения. Никоя държава не е имунизирана срещу бавното ерозиране на свободите. Всеки ден тези свободи са подложени на атака – и всеки ден ние трябва да ги защитаваме”, добави Дуров.

Шест месеца след ареста си в Париж основателят на Телеграм Павел Дуров получи разрешение да напусне Франция. Той беше първоначално обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти, което според прокуратурата го прави съучастник в престъпления на потребители в Телеграм като търговия с наркотици и пране на пари. След няколко дни в ареста в Париж беше освободен под парична гаранция от 5 милиона евро.

Източник: obektivno.bg

 

 

Коментари

  • Ghost

    24 Апр 2025 16:08ч.

    Изтрих профилът си в Телеграм още кога Дуров(от династията циркови артисти) предаде Те ме храм на французите. То още рекламата за "непробиваемо криптиране" бе луната мара, но поне се смяташе че не лижеш задника на властите. Днешният му плачне смешен(то и препоръчваният от Сноудън "Сигнал" , Джабер, TOR или p2p са си пробити, трябва да вложа кинти в пощенски гълъби) , ма поне не са колабороционалисти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    24 Апр 2025 16:12ч.

    Истината е Вайбър(търговска реклама) и анонимна карта (има бол в интернет), с телефон еднодневка -трябва да се разберат едновременно с Лукашенко, Нетаняхо и да намериш цигането, на което са регистрирани картите, а то да се сети как изглеждаш като ти я е продало преди години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Ghost:

    24 Апр 2025 16:44ч.

    И с кого точно ще си пишеш в тоя Вайбър? Явно не следиш последните промени, дори в България. Дори Йетел вече не дават опция за временни карти, не знам кой оператор вече дава. В същото време Майкрософт умишлено спират Скайпи по една единствена причина - че със Скайпи можеше да си направиш 1000 различни профила ако имаш 1000 различни имейла и така никой не можеше да те хване, дори съм прехвърлял на мой роднина книги в пдф формат, от които той спешно се нуждаеше за едно интервю. По празниците си идвах в България (живея в С. Америка) и на мен ми искаха паспорта при всяко качване в самолет, въпреки уверенията, че уж сме били в Шенген. При връщането ми на автоматичния контрол във Франкфурт си пуснах американския паспорт и след лицевото разпознаване системата ме прати при полицията (!!!) защото при влизане си сканирах българския паспорт. Нямаш си представа какъв контрол осъществяват и ако си мислиш сега "това не ме засяга защото не съм престъпник", мога да ти кажа, че се самозалъгваш жестоко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    24 Апр 2025 20:40ч.

    Скайп умира, като всичко пипнато от Майкрософт. Не знам как е в щат би те, но вайбър е все още популярен в Европа(най-малкото заради телефония и съобщения през нета в нация от имигранти).Релеф там също е под популярен от Х (бивш Туитър-обичам това пояснение), както и андроид се предпочита пред май фон. Специфики, географски. А и статистически юг ъгъл и майкрософт са давали достъп до частни часове(изнесено от комисията по СРС), полицията и прокуратурата признават че нямат достъп до вайбър(поради разделението в израело-беларуската компания(всъщност у нас няма повод да се притесняваш че Си или Путин слушат). И добре дошъл в БГ. Ще разкажеш как е в Мека, ще кажеш "у нас , в Те бас" и ще се оозвериш на аборигените

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    24 Апр 2025 20:53ч.

    Не случайно Осама Бин Ладен не използваше електронни устройства, а само куриери . Оцеля дълго ...... Жалко , че личния му лекар го предаде за пари !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи