Над 40% от българите планират да закупят смарт часовник в следващите 12 месеца

Над 40% от българите планират да закупят смарт часовник в следващите 12 месеца
Близо 45% от анкетираните са склонни да платят по-висока цена за устройство, изработено от премиум материали

Смарт часовниците все повече се превръщат в неизменна част от ежедневието на българския потребител. Според национално проучване, проведено от агенция KANTAR по поръчка на Yettel сред 600 респонденти на възраст 15-65 години, близо 23% от анкетираните вече използват смарт часовник, а  над 40% планират да закупят такъв в следващите 12 месеца*. Решаващите мотиви при бъдеща покупка са цената (49%), съвместимостта с приложенията на смартфона (46%) и възможностите за наблюдение на здравните показатели (41%). Дизайнът също се оказва ключов елемент, който мотивира избора на устройство, като близо 65% от потенциалните потребители го определят като „Много важен“ и „Важен“.

 

Над 60% от участниците в проучването, които вече имат смарт часовник, са предпочели модел до 500 лв., а близо 45% от анкетираните, които все още обмислят покупка, споделят, че биха инвестирали повече в смарт часовник, изработен от висококачествени и устойчиви материали – ясен знак, че потребителите възприемат тези устройства като дългосрочна инвестиция.

 

„Резултатите от проучването категорично доказват, че смарт часовниците вече не са просто красив аксесоар, а цялостен инструмент за здраве, комуникация и ефективно управление на ежедневието“, казва Орлин Поляков, мениджър „Управление на портфолиото с устройства“ в Yettel. „Очакванията на потребителите включват подобрени здравни функции и по-лесна интеграция със смартфоните, ето защо в Yettel продължаваме да развиваме портфолиото си от носими устройства, за да отговорим на нуждите на всеки клиент – от технологичните ентусиасти до хората, стремящи се към по-балансиран и здравословен начин на живот“, допълва още той.

 

Портфолиото на Yettel предлага голямо разнообразие от смарт часовници, подходящи за всеки вкус. Предлаганите модели обхващат всички ценови сегменти, като основните брандове са Huawei, Apple, Samsung и Xiaomi, а премиум часовниците представляват малко над половината от предлаганите продукти.

 

Сред предимствата, които Yettel предлага, е услугата multiSIM, позволяваща използването на един мобилен номер едновременно на смартфон и смарт часовник, при условие че часовникът поддържа LTE функционалност. 45% от моделите смарт часовници в портфолиото на телекома разполагат с такава функционалност, а Yettel остава единственият оператор в България, който предоставя тази услуга за смарт часовниците на Apple.

 

До 4 март клиентите могат да се възползват от специална оферта за избрани модели смарт часовници Apple, Huawei и Samsung, която включва 0 лева лизингова вноска през първите 3 месеца от двугодишен лизинг. А за всички, които следят стриктно своята спортна форма, някои от моделите на Huawei се предлагат в комплект със смарт кантар в рамките на същия промоционален период.

 

Кой и как използва смарт часовници в България?

Данните сочат, че смарт часовниците у нас са най-популярни сред хората на възраст 15-29 г. (34%), като на второ място с 24% се нарежда възрастовата група 50-65 г. Сред ползвателите на смарт часовници лек превес имат мъжете (55%), а най-предпочитаните марки са Huawei, Samsung, Xiaomi и Apple. Значителна част от потребителите избират да закупят своите носими устройства от магазин на мобилен оператор – близо 30%, а други 15% споделят, че са ги получили като подарък.

 

 

Любопитно е, че над 75% от потребителите на смарт часовници ги носят всеки ден, 11% - поне 3-4 пъти в седмицата и едва 1% само по време на тренировка. Въпреки това, близо 65% от тях не могат да си спомнят точния модел на своя смарт аксесоар.

 

Болшинството от хората използват докосването на екрана като основен начин за комуникация с устройството (88%), а едва 7% залагат на гласови команди или управление чрез жестове – 4%.

 

Кои са най-често използваните функции?

На въпрос коя е най-често използваната функция на смарт часовника (с опция за посочване на повече от един отговор), крачкомерът води класацията, като близо 70% от потребителите дават отговор в негова полза. На второ място се нарежда следенето на здравни показатели с над 50% от отговорите, а малко над 40% от анкетираните използват възможностите му за комуникация, като изпращане на съобщения и провеждане на разговори. Близо 60% от потребителите използват опцията за осъществяване на обаждания чрез Bluetooth няколко пъти седмично.

 

 

Проследяването на спортните постижения при тренировка и слушането на музика са по-слабо използвани (съответно 28% и 17%), но процентът осезаемо се увеличава при възрастовата група 15-29 г. – 43% и 29%. В съвременното динамично ежедневие, смарт часовникът служи и като платежен инструмент за 25% от анкетираните, като при ползвателите на Apple този процент е значителен – 63%.

 

Все повече хора възприемат смарт часовника като инструмент за следене на здравето. Данните сочат, че над 60% от всички анкетирани проверяват качеството на съня си, близо 40% се информират за наситеността на кислород в кръвта (при потребителите на Huawei процентът нараства до около 50%), а 21% правят електрокардиограма с него. Над 60% от участниците в проучването споделят, че биха обмислили замяна на настоящия си смарт часовник с такъв, който поддържа функция за измерване на кръвна захар.

 

Интересен факт е, че 23% от всички потребители и 41% от тези на Apple споделят статистиката от своя смарт часовник с медицински специалисти, което доказва нарастващото значение на смарт часовниците в грижата за здравето.

 

 

Как изглежда перфектният смарт часовник според българския потребител?

Освен основните функции, при избора на смарт часовник дизайнът и удобството също играят важна роля – 65% от потребителите, които планират покупка на този тип аксесоар, определят дизайна като „Важен“ и „Много важен“. Едва 8% считат,че външният вид на устройството не е от значение.

 

Дизайнът е и сред ключовите фактори за потребителите, които вече притежават смарт часовник – над 60% споделят, че той е изиграл съществена роля при избора им, като тенденцията е особено изразена при възрастовата група 15-29 г. Според данните от проучването най-често купуваните цветове са класически черен (особено сред мъжете – 78%) и розово злато (популярен сред жените – 20%). Най-предпочитаната форма на екрана е кръглата (55%), следвана от правоъгълна (30%), а квадратните модели се харесват на едва 13% от участниците в проучването.

 

 

По отношение на каишките силиконовите варианти са най-често срещани сред почитателите на Xiaomi (89%), докато потребителите на Huawei предпочитат класически кожени каишки (26%). Най-често избираният цвят каишка също е черният (над 60%), а най-малко харесваният – кафевият (1%).

 

Каква е общата удовлетвореност от смарт часовниците?

По данни от изследването, цялостната удовлетвореност от ползването на смарт часовник е над 90%, като 42% от анкетираните отговарят, че са „Много доволни“ от покупката, повече от 50% споделят, че аксесоарът е „Много удобен“ за носене, а близо 80% биха препоръчали на свои познати да закупят подобен. Най-голямото подобрение, което ползвателите на смарт часовници биха искали да видят при бъдещите модели е свързано с издръжливостта на батерията (15%), както и с още по-прецизното измерване на здравните показатели (5%).

Коментари

  • Bike Rider

    28 Фев 2025 0:52ч.

    40%? Това е меко казано съмнително.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 40%

    28 Фев 2025 9:03ч.

    в градинката пред НДК.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • проучване

    28 Фев 2025 2:04ч.

    на 600 човека в София, прави изводи за българите. ..... 500лв за часовник, средния българин ли ще има толкова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    28 Фев 2025 2:59ч.

    Купих си такъв на SONY преди 11 години и веднага го разкарах. Я кажете, колко процента ще си забият чип в чутурите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще бъдеш изненадан!

    28 Фев 2025 7:36ч.

    Комбинираният ефект на зомбита и комплексари е огромен. С подходящата реклама не е трудно да им влезеш по кожата, буквално! Спомням си един дистопичен филм отпреди 15-ина години с ироничното (в случая) заглавие IN TIME.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Homo Schwabos

    28 Фев 2025 7:55ч.

    "Интересен факт е, че 23% от всички потребители и 41% от тези на Apple споделят статистиката от своя смарт часовник с медицински специалисти, което доказва нарастващото значение на смарт часовниците в грижата за здравето." Ние ще се погрижим да увеличим тези проценти до 80-90. Ще можете да комуникирате с вашия AI доктор през часовника като "той" получава данните ви в реално време. Така ние ще знаем вашето физическо и психическо състояние всяка секунда от денонощието. И няма да има нужда да притежавате нито часовника, нито аксесоарите. Ще бъдете абониран до живот и ще бъдете щастлив!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    28 Фев 2025 8:25ч.

    Не забравяйте – часовникът трябва да го купите от камиларите от Йетел и непременно да кажете, че лично Дачков ви го е препоръчал. Иначе не върши никаква работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MSA

    28 Фев 2025 9:01ч.

    Много важна новина!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Марготина

    28 Фев 2025 9:14ч.

    Еееее, ама маркирайте си рекламите, нямаме враме за губене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жълтопаветник

    28 Фев 2025 10:58ч.

    Аз мисля да си купя два смарт-часовника и ще ги сетна единия на Брюкселско, другия на Вашингтонско време. Така винаги ще знам колко е часът в лоното на демокрацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dsfasf

    28 Фев 2025 18:21ч.

    аз даже традиционен часовник не нося, използвам си телефона за да видя колко е часа, другите "удобства" на "смарт" часовниците дори не ми трябват, само да нося неща по китките, врата и пръстите си ме дразни и ми е неудобно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • отвреме навреме

    02 Март 2025 23:12ч.

    Пфу, егати зомбитата, да смятат неудобството и издаването на лични данни за предимство! Колко трябва да си тъп, за да го направиш, а!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи