Проучване на учени от Китай разкрива осезаемите ефекти на терахерцовото излъчване, което ще се генерира от комуникационното оборудване 6G, върху биологията на мозъка. Приемливите дози радиация ускоряват растежа на мозъчните клетки при мишки 2,5 пъти. Освен това, когато редовно са изложени на терахерцови сигнали, мишките показват по-добра способност за учене. Откритието повдига въпроси за безопасността на 6G комуникацията и същевременно открива възможности за мозъчна терапия.
Днес медицинската наука като цяло не смята, че радиацията от мобилни телефони и смартфони е опасна за човешкото здраве, въпреки че в миналото около това е имало много дискусии. Преходът към комуникационния стандарт 6G от началото на 2030 г. обаче се отличава от останалите.
Бъдещият клетъчен стандарт 6G включва увеличаване на честотата на радиосигнала, за да се постигне скорост на предаване на данни до 1 Tbps. При честоти в терахерцовия диапазон - между 0,3 THz и 3 THz - дори и нискомощно лъчение започва да взаимодейства с редица протеинови молекули в клетките на живите организми. Тези молекули навлизат в резонансни състояния и клетките започват да реагират на сигналите с някаква форма на активност.
Учените откриват, че триминутно излагане на 100-mkW импулсно лъчение с честота между 0,3 и 3 THz кара невроните на мишки да растат почти 150% по-бързо от нормалното. Освен това общата дължина на връзките между тези неврони се удвоява само за три дни. На пръв поглед последиците от облъчването изглеждат застрашителни, въпреки че молекулярният анализ не разкрива нездравословни аномалии в клетките.
През 2009 г. учени от Руската академия на науките изследват въздействието на силна терахерцова радиация върху живи мозъчни клетки при мишки. Когато са облъчвани по няколко часа на ден с мощност няколко вата, температурата в мозъчните клетки се повишава, развитието им се нарушава, те се дехидратират, намаляват размера си и се увреждат по други начини. Китай е установил, че по-ниска доза радиация може да увеличи производството и активността на някои протеини - като GluA1, GluN1 и SY-38 - които стимулират растежа на невроните.
Тези протеини имат много водородни връзки, които постоянно "вибрират". Честотата на тези вибрации е в терахерцовия диапазон. Това може да "повлияе на формата на протеините и по този начин на структурата и функцията на невроните", смятат изследователите.
Освен това излагането на 90-мегаватово терахерцово лъчение в продължение на 20 минути дневно в продължение на три седмици значително увеличава броя на новите мозъчни клетки при млади мишки. Тези мишки са успели да усвоят определени умения по-бързо в сравнение с мишките от контролната група, които не са били облъчвани. Мишките от по-възрастната група не бяха засегнати в това отношение.
Изследването поставя много нови предизвикателства пред учените - от определянето на безопасни параметри за 6G комуникация до използването на терахерцово лъчение за лечение на невродегенеративни заболявания.