Велика събота. Спи Животът и адът трепери

Велика събота. Спи Животът и адът трепери

На Велика събота Църквата възпоменава телесното погребение на Господ Иисус Христос и слизането Му в ада. Според юдейския обичай, Йосиф Ариматейски и Никодим снели от кръста пречистото Тяло на Спасителя, обвили го в пелени с благовония и го положили в нов гроб, изсечен в скала, в градината на Йосиф, недалеч от Голгота. При това свято погребение присъствали жените мироносици – Мария Магдалина и Мария, майка на Яков и Йосиф.

Първосвещениците и фарисеите, знаейки, че Иисус е говорил за Своето възкресение, измолили от Пилат римска стража. Макар и невярващи, те се страхували учениците Му да не откраднат тялото. Гробът бил запечатан, а до него била поставена стража (Мат. 27:62–66; Йоан 19:38–42).

Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден“, защото в този ден Синът Божий почива в гроба с тялото Си, но с душата Си слиза в ада, за да разруши вратите му и да освободи пленените души. Това е тишината преди Тържеството, покой след страданието, мрак, който носи зората на Възкресението.

Както Бог в началото е почивал на седмия ден след Сътворението на света, така и сега Словото Божие почива в гроба след изкупителното дело на Кръста. Но този покой не е бездействие – в невидимото, Христос сломява царството на смъртта.

Така Велика събота стои на прага между страданието и славата, между гроба и Живота, между вечната тъга и вечната радост. Това е дълбоката нощ, в която се ражда Пасхата – преминаването от смърт към живот, от тление към нетление.

Днес гробът удържа Оня, Който държи в ръката Си цялото творение; камък покрива Оня, Който покрива с добродетелта Си небесата. Спи Животът и адът трепери и Адам от окови се освобождава. Слава на Твоя промисъл, според който извършвайки всичко, Ти ни дари с вечния съботен покой - Твоето всесвято Възкресение от мъртвите. Утреня на Велика Събота

За Велика събота разкзава отец Стилиян Табаков от столичния храм "Свети Андрей Първозвани"

 

 

 

Коментари

  • Игнат Ф.

    19 Апр 2025 10:23ч.

    Блажени са вярващите, но не и мислещите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мислите ни също са суеверно вярващи

    19 Апр 2025 10:52ч.

    и фантазиращи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вяра, че да мога и планини да преместям, - щом любов нямам

    19 Апр 2025 12:15ч.

    Да говоря всички езици човешки и дори ангелски, щом любов нямам, ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека. 2. Да имам пророчески дар и да зная всички тайни, да имам пълно знание за всички неща и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, - щом любов нямам, нищо не съм. 3. И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне, - щом любов нямам, нищо ме не ползува. 4. Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее, 5. не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, 6. на неправда се не радва, а се радва на истина; 7. всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява. 8. Любовта никога не отпада, а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат, ако са езици, ще замлъкнат, ако са знание, ще изчезнат. 9. Защото донейде знаем и донейде пророчествуваме; 10. но, кога дойде съвършеното знание, тогава това "донейде" ще изчезне. 11. Когато бях младенец, като младенец говорех, като младенец мислех и като младенец разсъждавах; а като станах мъж, оставих младенческото. 12. Сега виждаме смътно като през огледало, а тогава - лице с лице; сега зная донейде, а тогава ще позная, както и бидох познат. (Има няколко гръцки думи за любов, които обичайно се отнасят към християнските среди: Агапе. В Новия завет агапе е щедра, неегоистична, алтруистична, безусловна. Това е родителската любов, видяна като даваща добро по света, това е начинът по който се възприема, че Бог обича човечеството, и любовта, която християните се стремят да имат към другите. Филия. В Новия завет филия е човешкият отклик към нещо, което се възприема като възхитително. Също познато като „братска любов“.) 13. А сега остават тия три: вяра, надежда, любов; но по-голяма от тях е любовта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Jvvv

    19 Апр 2025 11:06ч.

    Нека се замислим все пак защо няма референдум за оставането на лева и защо не е свикан такъв, щом толкова много хора искат референдум. Каква е работата на президента в случая, изобщо ако той не може да свърши нещо, трябва ли да е на тази позиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към 11,56

    19 Апр 2025 12:14ч.

    Благодаря за коментара. Подобни думи връщат надеждата, че все още има мислещи и милеещи за нашите деца хора. Бог да е с вас и с българския народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Слава на Бога в небесата,

    19 Апр 2025 12:41ч.

    на земята мир, между човеците благоволение!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всички притчи и послания в тази молитва

    19 Апр 2025 12:51ч.

    Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име, да дойде Твоето Царство, да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес, и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници, и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин. (простихте ли на тези ощетили ви морално и материално, обичате ли тези до вас, ближният, ви, християните и българите, роднините, приятелите, съседите, съгражданите и съселяните)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    19 Апр 2025 16:33ч.

    Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден“, защото в този ден Синът Божий почива в гроба с тялото Си, но с душата Си слиза в ада, за да разруши вратите му и да освободи пленените души. .!!!!!!!!....хМММ НЕ ЗНАЕХ това!!!!!....обаче се питам затова ли земята се напълни с души от ада!!!!!...нещо доста куца това твърдение....попско.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи